اخبار مهم
Home / نوزاد / ۸ علت احتمالی کولیک در نوزادان
27849_726.jpg

۸ علت احتمالی کولیک در نوزادان

هریس پویا، گروه ترجمه: حدود ۲۵ درصد از کودکان دو هفته بعد از تولد تا حدود سه ماهگی دچار علائم کولیک می‌شوند. اگر کودک هر روز در زمان خاصی که معمولا عصر یا شب است، گریه می‌کند  و البته این گریه‌ها ناگهانی و البته شدید و پر سر و صداست می‌توان گفت نوزاد مبتلا به کولیک است. علاوه بر این کودک هنگام گریه کردن معمولا پاهایش را داخل شکمش جمع میکند. می‌کند و دست‌ها را مشت مي‌كند. در اين حالت عضلات شكم هم منقبض هستند. نکته مهم اینجاست که اين مسئله در پسر بچه‌ها و در زايمان اول شايع‌تر است.  علامت مهم تفکیک کولیک از  سایر بیماری‌ها آن است که کودک بیشتر عصرها دچار مشکل می‌شود و در ساعات دیگر روز و اغلب صبح‌ها نوزاد آرام است و ارتباط خوبی با مادر دارد.

درست است که محققان مختلف درباره علت دقیق بروز کولیک در نوزادان هنوز به توافق نرسیده‌اند اما برای این مشکل ۸ علت را محتمل می‌دانند.

۱٫ گاز روده
فرایند گوارش توسط یک سیستم عصبی پیچیده تنظیم میشود. مواد غذایی و مایعات از طریق روده توسط عضلات خاص در یک حرکت موج مانند به نام حرکات دودی تحت فشار قرار میگیرند. از آنجا که سیستم عصبی نوزادان کامل نشده ممکن است با ایجاد گاز سیستم گوارش نتواند درست عمل کند به همین دلیل است که اغلب والدین میگویند بعد از اجابت مزاج نوزاد دیگر درد کولیکی ندارد. علاوه بر این نوزادان فاقد باکتریهای مفید برای هضم غذا هستند.

۲٫ ریفلاکس
مطالعات بالینی نشان میدهد که داروهای ضد ریفلاکس در از بین بردن کولیک موثر نیستند ریفلاکس یک علت شایع درد است در حالیک ه همه نوزادان دچار ریفلاس از معده به مری هستند تنها برخی از آنها احساس ناراحتی میکنند حتی ممکن است استفاده از داروهای ضد ریفلاکس باعث اختلال در اسیدیته طبیعی معده شده و نگرانی‌هایی درباره خطر عفونت و سو جذب مواد مغذی مانند کلسیم منیزیوم ویتامین B12 و آهن شود. سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از این داروها را برای نوزادان کمتر از ۱۲ ماه تایید نمیکند.

۳٫ حساسیت به پروتئین گاو
کازئین یکی از پروتئین‌های خطرناک شیر است وقتی نوزاد نسبت به شیر گاو واکنش منفی نشان میدهد  ممکن است التهاب ایجاد شود. تحقیقات نشان میدهد تقریبا ۳ درصد نوزادان ممکن است حساسیت به شیر گاو نشان دهند. چند نوع واکنش حساسیتی وجود دارد که میتواند به خاطر شیر باشد مانند ریفلاکس، بی‌‌خوابی، گریه، اضافه نکردن وزن، گاز بیش از حد، درد شکم، تهوع بلافاصله بعد از غذا، مدفوع سبز و اسهال گونه، پزشک احتمالا مصرف لبنیات و سویا را حذف حواهد کرد اگر با شیر مادر تغذیه شود اگرهم شیر خشک بخورد شیر خشک ضد حساسیت تجویز میکند.

۴٫  عدم تحمل لاکتوز
لاکتوز نوعی قند است که در همه انواع شیر وجود دارد افرادی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند نمیتوانند آنزیم لاکتوز برای شکستن این قند تولید کنند که همین منجر به تولید گاز و حتی اسهال میشود. اما این حساسیت در بزرگسالان شایعتر از نوزادان است. طبیعت به نوزادان این قدرت را داده که بتوانند لاکتوز شیر را هضم کنند.

۵٫ حساسیت غذایی
برخی تحقیقات نشان میدهد تغذیه مادر میتواند در شیرش اثر بگذارد. غذاهایی که تولید گاز میکنند مانند لبنیات، سبزیها، آجیل، قهوه، توت فرنگی، شکلات، گوجه فرنگی، تخم مرغ و است.

۶٫ تئوری سه ماهه چهارم
کولیک نتیجه سیستم عصبی ناقص نوزاد است که قبل از اینکه بداند چطور گازهای معده را دفع کند ایجاد شده است. نبود حساسیت لازم در رحم ممکن است این مهم را باعث شده باشد.

۷٫ محیط بیرونی نوزاد
یک تئوری این است که کولیک نتیجه احساسات مادر است اما با وجود آنکه خلق مادر بر میزان آرامش نوزاد اثر دارد هیچ مادری نباید کولیک نوزادش را به گردن خود بیندازد.

۸٫ عدم تعادل باکتریهای روده
باکتریهای مفید یا پروبیوتیکها چند کار مهم در معده و روده انجام میدهند. که یکی از آنها کامل کردن آنزیمهای هضم بمواد غذایی است. نوزادان معمولا وقتی به دنیا می آیند استریل هستند هنوز معلوم نیست نبود باکتریهای خوب باعث کولیک میشود یا بودن باکتریهای بد. اما مطالعات نشان داده پروبیوتیکها میتوانند تا حدود زیادی این علائم را کاهش دهند.