اخبار مهم
Home / بارداری / ۱۰ مشکل شایع در بارداری(۱)
68703_510.jpg

۱۰ مشکل شایع در بارداری(۱)

بارداری یکی از بزرگترین چالش ها برای کل سیستم بدن است. با شروع بارداری تغییرات جدی در تمام اندام های بدن آغاز می شود. هورمون ها، سیستم گردش خون، فعالیت قلب، مغز، کلیه ها، کبد و به طور کلی تمام بدن تحت تاثیر بارداری قرار می گیرد. البته بدیهی است که خیلی از این تغییرات باعث ناراحتی مادر می شوند و کیفیت زندگی را گاهی به طور جدی تحت تاثیر قرار می دهند.

در اینجا می خواهیم به شایع ترین مشکلات دوران بارداری بپردازیم تا در صورت مواجهه با آنها، بدون دست‌پاچگی به فکر چاره باشیم.
 
1- یبوست دوران بارداری
یبوست یکی از شایع ترین مشکلات دوران بارداری است که به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود. اما راهکارهایی وجود دارد که با کمک آنها می توان مشکل یبوست را کم کرد.

برای مثال لازم است غذاهای پرفیبر را انتخاب کنید، پیاده روی کنید و فعالیت بدنی داشته باشید. روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید و نکته مهم آنکه با توجه به اینکه پزشک در دوران بارداری مکمل آهن و مولتی ویتامین را تجویز می کند، از پزشک خود بخواهید قرص آهنی را به شما معرفی کند که کمتر شما را دچار مشکلات گوارشی و یبوست کند.

۲- کرامپ های دوران بارداری
منظور از کرامپ همان گرفتگی ناگهانی عضلات است که بیشتر در شب اتفاق می افتد. دلیل واقعی این مشکل هنوز مشخص نیست، اما نظرهای متفاوتی برای گرفتگی و کرامپ دوران بارداری وجود دارد.

برای کاهش گرفتگی عضلات در دوران بارداری لازم است روزانه ۳۰ دقیقه نرمش ها و کشش های خانگی را انجام دهید، مخصوصا نرمش هایی که عضلات دست و پا را به کار بگیرند.

۳- تغییرات پوست و مو در دوران بارداری
تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث تغییر رنگ پوست و معمولا تیرگی آن در برخی قسمت های بدن می شود. در برخی از خانم ها خطوط تیره ای در نواحی شکم ایجاد می شود. این تغییرات بعد از تولد نوزاد و به مرور از بین می رود.

حساسیت پوست در این دوران به قدری بالاست که اگر شما در مواجهه با نور خورشید باشید و یا حمام آفتاب بگیرید به راحتی می سوزید. پس استفاده از کرم های ضد آفتاب در این دوران را هرگز فراموش نکنید.

رشد موها در دوران بارداری افزایش پیدا می کند. در بسیاری از موارد حتی خانم هایی که قبل از بارداری موهای کم پشتی داشته اند، در بارداری دارای موهای پرپشتی خواهند شد. این رشد موها کاملا به دلیل تغییرات هورمونی است و با پایان بارداری و تولد نوزاد پایان می پذیرد.
 
با تولد نوزاد و برگشت هورمون ها به حالت قبلی، ریزش موها آغاز می شود و این چیزی است که مادر را شدیدا نگران می کند. اما جای نگرانی ندارد. ریزش مویی که هم اکنون دارید غیر طبیعی نیست. تنها شما را به وضعیت قبل از بارداری برمی گرداند.

۴- تکرر ادرار در بارداری
تکرر ادرار مشکل دیگری است که معمولا در شروع بارداری ایجاد می شود. در برخی موارد این تکرر ادرار در تمام دوران بارداری با فرد باقی می ماند. البته ناگفته نماند که در ماه های آخر بارداری، این مشکل به دلیل بزرگ شدن جنین و فشار آوردن رحم روی مثانه ایجاد می شود.

در صورتی که این تکرر ادرار در شما شدید و آزاردهنده شد، بد نیست مصرف مایعات در ساعات آخر شب کم کنید، مخصوصا نوشیدنی های کافئین دار.

۵- کم خونی
ضرورت مصرف غذاهای غنی از آهن، اسید فولیک و دیگر ویتامین ها و مواد مغذی بر هیچکس پوشیده نیست. مصرف قرص آهن هم مبارزه با کم خونی را راحت تر کرده است. اما باز هم کم خونی می تواند یکی از خطرناک ترین شرایط بارداری باشد. علائمی مانند احساس خستگی و ضعف، رنگ پریدگی، غش کردن و نیز تنگی نفس از شایع ترین علائم کم خونی در دوران بارداری هستند.

ادامه دارد…

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.