اخبار مهم
Home / نوزاد / یک‌جا بند نمی‌شه و غذا نمی‌خوره!
64211_357.jpg

یک‌جا بند نمی‌شه و غذا نمی‌خوره!

سوال مخاطب هریس پویا: پسر یک ساله ای دارم که به جز غذایی که برای خوش درست می کنم غذای دیگه ای نمی خوره. من می خواستم ازغذای خانواده بهش بدم ولی تا می گذارم داخل دهانش بیرون می ریزد. تا الان سوپ و کته نرم و نشاسته گندم می خورده چکار کنم غذای سفره رو بخوره؟ خیلی بشدت اذیت می کند و حتی یک ثانیه یکجا نمی نشیند. بیش فعال نیست؟

پاسخ دکتر مهدی میرطاهری، متخصص نوزادان و کودکان:
بچه ها دوست ندارند به سرعت از شیر مادر  به غذای عادی برگردند اما با صبر و حوصله مادر باید این تغییر اتفاق بیفتد. باید کم کم خوردن غذای خانواده را شروع کند. کودک را درکنار سفره بنشانید. برایش کمی غذا در ظرف مخصوص با قاشق مخصوص بگذارید و به او اجازه بدهید که قاشق دست گرفتن و خوردن را تجربه کند، ضمن اینکه شما هم باید غذا در دهان بچه می گذارید تا تغذیه مورد نیاز او تامین شود.  از این طریق به غذا علاقمند می شود.  در بین وعده های غذای خانواده سوپ وفرنی مخصوصش را برایش تهیه کنید. در این سن اختلال بیش فعالی در کودک مطرح نیست و کودکان  از ۲ – ۳ سالگی در این زمینه مورد بررسی قرار می گیرند.
 عوامل محیطی در نوع رفتار کودک تاثیرگذار است، ریشه برخی از رفتارهای کودکان در خانواده است. با این حال  تشخیص بیش فعالی باید توسط روان شناس و یا روان پزشک کودک صورت می گیرد. در مجموع سه علامت بارز که می تواند در کودکان بیش فعال وجود داشته باشد پر تحرکی، نقص تمرکز و تکانش گری (رفتارهای ناگهانی) است.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.

براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.