اخبار مهم
Home / نوزاد / گریه های کمی تا قسمتی غیرطبیعی (۱)
30337_685.gif

گریه های کمی تا قسمتی غیرطبیعی (۱)

سیب سبز: نوزادان بعد از تولد تفاوت‌هاي آشكاري با هم دارند از ظاهر، قد و وزن كه بگذريم، حتي گريه‌هاي آن‌ها هم با هم فرق مي‌كند. گريه نوزاد بدون شك پيغامي براي والدين دارد كه بايد آن را رمزگشايي كنند.

گاهي اوقات پيش مي‌آيد گريه كودك مانند هميشه نيست و با بقيه روزها فرق دارد. اين گريه‌ها، گريه‌هاي خاص هستند كه بر اساس تناوب، مدت زمان گريه و حتي صداي گريه مي‌توان به تشخيص رسيد، مثلا بعضي از نوزادان وقتي گريه مي‌كنند، فقط نياز به يك اتاق تاريك و آرام دارند، بعضي از آن‌ها دوست دارند آن‌ها را بغل كنيد. اما گاهي اوقات علت گريه‌هاي كودك چيزهايي است كه ممكن است به راحتي به ذهن هركسي نرسد. در اين موارد بعد از حذف موارد محتمل گريه كودك بايد به مواردي از جمله بيماري‌ها توجه داشته باشيد و هر نوع گريه غير معمول را با پزشك اطفال در ميان بگذاريد.

معمول‌ترين احتمال‌ها براي گريه نوزاد گرسنگي يا نياز به تعويض پوشك است. اين در حالي است كه مادران جوان با هر بار گريه كودك نبايد فكر كنند كودك گرسنه است و به او شير بدهند. يكي از وظايف مهم والدين و به ويژه مادر، تلاش براي شناسايي علت واقعي گريه كودك و برآوردن كردن نيازهاي اوست. از آنجا كه گريه تنها راه برقراري ارتباط نوزاد است، ابتدا ممكن است يك نوزاد در شبانه‌روز بين يك تا ۳ ساعت گريه كند اما با بزرگ‌تر شدن نوزاد و البته افزايش تجربه مادر، حدود ۴ تا ۶ ماهگي بيشتر مادران مي‌توانند تشخيص دهند گريه فرزندشان ناشي از چه چيزي است.

رمزگشايي گريه‌هاي كودكانه
خنده‌هاي كودك همه را به خنده مي‌اندازد اما امان از وقتي كه شروع به گريه مي‌كند. در اين مواقع اطرافيان خيلي سريع كودك را به والدينش ارجاع مي‌دهند و مسئوليت برطرف كردن گريه او را به خودشان واگذار مي‌كنند. در چنين مواقعي اگر والدين هم كم تجربه باشند ممكن است كلافه شوند و نتوانند علت دقيق گريه را تشخيص دهند. بديهي است در مورد گريه‌هاي طبيعي مانند گرسنگي و … خيلي سريع مي‌توان به نتيجه رسيد. ولي والدين بايد بدانند تمام گريه‌هاي كودكان در طول روز به معناي گرسنگي و خوردن شير نيست. تعدادي نشانه در ميان نوزادان وجود دارد كه هركدام از اين علائم، بيانگر علت اصلي گريه كودك است.

فهميدن علت گريه نوزاد ممكن است در آغاز دشوار باشد ولي والدين خيلي زود ياد خواهند گرفت كه چگونه نياز‌هاي كودك خود را پيش‌بيني كنند. گریه نوزاد احساس درونیش را برای شما بازگو می‌كند و توجه شما به گریه‌اش اصلا به معنی لوس كردن او نیست، چون نوزاد هیچ‌وقت لوس نمی‌شود. مادر ممكن است فكر كند اگر بلا‌فاصله بعد از شنیدن صدای گریه نوزاد به سمت او برود، او را بد عادت خواهد كرد ولی این نگرانی‌ها كاملا بی‌مورد است و هر چقدر مادر در روزهای اول زندگی، سریع‌تر به واكنش‌‌های نوزاد پاسخ دهد، نوزاد هم احساس امنیت بیشتری خواهد كرد و هر چه احساس امنیت بیشتر باشد. از سوي دیگر نوزاد هرگز برای اذیت كردن والدینش گریه نمی‌كند، چون در آن زمان اصلا نمی‌داند كه گریه‌اش چه حسی در آن‌ها ایجاد می‌كند. در اين مقاله شما را با گريه‌هاي خاص در كودكان آشنا مي‌كنيم؛ گريه‌هايي كه نشانه‌اي براي رسيدن به مشكلي خاص در كودك است.

گريه‌هاي كودكان چگونه است؟
مدت زمان گريه از كودكي به كودك ديگر متفاوت است و هيچ كودكي را نمي‌توان با كودك ديگر مقايسه كرد. بنابراين بايد عادت كودكان را با يكديگر تفكيك داده و  بررسي لازم را انجام داد كه آيا گريه‌هاي كودك نسبت به قبل تغيير كرده است يا نه. صداي گريه، شدت گريه و تن گريه مي‌تواند به مادر در تشخيص تغييرات گريه نوزاد و كودك كمك كننده باشد. اين‌كه صداي گريه نوزاد تبديل به ناله شود مي‌تواند يك علامت خطر براي والدين باشد. در اين حالت صداي او هيپوتن است و در جريان بيماري‌ها ديده مي‌شود. صدايي كه به صورت ناله است ديگر گريه طبيعي نيست و  در جريان بيماري‌ها ديده مي‌شود. گريه‌هايي هم وجود دارد كه علت خاصي ندارد.

ادامه دارد…