اخبار مهم
Home / بارداری / کیست دارم و برای بارداری استرس دارم!
73325_958.jpg

کیست دارم و برای بارداری استرس دارم!

سوال مخاطب هریس پویا: من یک کیست سه سانتی در سمت چپ دارم. آیا می شه با این کیست باردار شد؟ خطری ندارد؟ خیلی استرس دارم و پریود با تاخیر دارم.

پاسخ دکتر طاهره افتخار، جراح و متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ اروژنیکولوژی:
باید بررسی شود که کیست از چه نوعی است. هر کیست روی بارداری اثر ندارد. کیست های ساده مانع بارداری نیستند و مشکلی ایجاد نمی کنند. این نوع کیست چیز نگران کننده ای نیست و معمولا خودبخود برطرف می شود. گاهی ممکن است بی نظمی پریود و درد ایجاد کند. در صورتی که بزرگ شود باید اقدام انجام شود.
باید مشخص شود کیست هورمونال است و مانع اوولاسیون می شود، یا تخمدان پلی کیستیک دارید که باعث اختلال در تخمک گذاری می شود یا کیست ساده است.
بنابراین نوع كيست و سايز آن اهميت دارد. امكان بارداري با كيست وجود دارد ولي قبل از بارداري بهتر است كيست هاي بزرگ درمان شود تا مشكل ايجاد نكند.

پاسخ دکتر شهره درویش زاده، متخصص زنان و نازایی:  
 اینطور نیست که بگوییم با وجود کیست نمی توان برای بارداری اقدام کرد، امكان بارداری با كيست وجود دارد ولی قبل از بارداری بهتر است كيست های بزرگ درمان شود تا مشكل ايجاد نكند.  
درمان رایج این نوع کیست معمولا استفاده از داروهای تحریک تخمک گذاری نظیر کلومیفن و متفورمین است که البته باید با تجوویز پزشک مصرف شود.
بد نیست بدانید مصرف قرص های جلوگیری از بارداری احتمال ایجاد کیست های عملکردی را کاهش می دهد و افرادی كه از قرص های ضد بارداری استفاده می كنند، كمتر دچار كیست تخمدان می شوند.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.

براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.