اخبار مهم
Home / کودک / کودکان هم ویتامین d نیاز دارند؟
68714_188.jpg

کودکان هم ویتامین d نیاز دارند؟

کمبود ویتامین دی در کودکان می تواند منجر به بیماری نرمی استخوان شود؛ بیماری ای که منجر به نرم و ضعیف شدن استخوان ها و گاهی اوقات ناهنجاری های اسکلتی می شود.

در کودکان بزرگتر و بزرگسالان کمبود این ویتامین علاوه بر نرمی استخوان می تواند اسپاسم های عضلانی و حتی تشنج را به همراه داشته باشد. در بچه های کوچک سطوح بسیار پایین ویتامین دی منجر به کاهش سطح کلسیم نیز می شود. مبتلایان به بیماری های زمینه ای کبد، بیماری سلیاک، بیماری کرون و فیبروز کیستیک در صورت عدم دریافت مکمل های ویتامین دی دچار نرمی استخوان می شوند. بنابراین مهم است که کودکان به طور منظم تحت نظارت از نظر دریافت ویتامین دی باشند.

غنی سازی مواد غذایی بخصوص شیر در ایالات متحده تا کنون خطر کمبود ویتامین دی و نرمی استخوان را به میزان زیادی کاهش داده است.

حقایقی در مورد ویتامین دی
دو راه طبیعی برای دریافت ویتامین دی در کودکان وجود دارد؛ نور خورشید و مواد غذایی. نور خورشید کارآمدترین راه برای دریافت سطوح مناسب ویتامین دی است. هفته ای دو بار به مدت ۳۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض آفتاب بین ساعت های ۱۰ تا ۳ بعد از ظهر سنتز کافی ویتامین دی را فراهم می کند. کودکانی که در مناطق پرنور زندگی می کنند، سطح ویتامین دی بدنشان مناسب است اما در نقاطی از کره زمین که نور خورشید کافی نیست باید این نیاز را از طریق مواد غذایی برطرف کرد. ماهی، شیر، و غلات صبحانه بهترین منابع برای رفع کمبود ویتامین دی در کودکان و بزرگسالان است.

اما کودکان به چه مقدار ویتامین دی در روز نیاز دارند؟
هنوز هیچ اجماعی در مورد میزان نیاز نوزادان و کودکان به ویتامین دی وجود ندارد اما آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند حداقل مصرف روزانه باید ۴۰۰ واحد در چند روز اول زندگی باشد. این میزان توصیه شده به ویژه برای نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند مهم است. پس از سال اول زندگی، دوز توصیه شده روزانه ۶۰۰ واحد است. البته با یک آزمایش خون ساده می توان میزان ویتامین دی در بدن کودک را بررسی کرد. اگر کمبود وجود داشته باشد، دوز و مدت زمان درمان با ویتامین دی باید طبق دستور پزشک معالج تعیین شود.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.