اخبار مهم
Home / کودک / کودکان تهرانی رکورد زدند!
52067_979.jpg

کودکان تهرانی رکورد زدند!

بالاترین آمار پوسیدگی دندان‌های کودکان بالای ۴ سال در کشورمان مربوط به تهران است و جالب است که بدانیم  هر ایرانی به طور میانگین ۶دندان پوسیده، پُرشده و کشیده دارد.

دکتر باقر شهنی‌زاده اظهار داشت: افراد ۳۳ تا ۴۸ سال در کشور بالای ۱۳ درصد پوسیدگی دندان دارند و همچنین بیشترین پوسیدگی دندان‌ها مربوط به استان سیستان‌وبلوچستان، بندرعباس و بندر بوشهر است.

 رئیس هیئت مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، با اعلام اینکه کودکان بالای ۴ سال در تهران بالاترین آمار پوسیدگی دندان را دارند، افزود: هر ایرانی به طور متوسط ۶ دندان پوسیده، پرشده و کشیده دارد.

شهنی زاده در ادامه به اهمیت مسواک‌زدن اشاره کرد و گفت: مسواک خوب، مسواکی است که بعد از استفاده، موهای برس آن به حالت اولیه برگردد و اگر غیر از این بود، نباید از آن مسواک استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر یک دندان هم داشته باشیم مسواک زدن لازم است، افزود: مسواک زبر برای افرادی که دندان‌های پوسیده دارند بیشتر کارآیی دارد، زیرا بیشترین میزان پوسیدگی بین دندان‌ها مشاهده می‌شود.

شهنی زاده در ادامه به اهمیت استفاده از نخ‌ دندان اشاره کرد و گفت: نخ‌دندان یک کار تفننی نیست، بلکه یکی از راههای حفظ سلامت دهان و دندان استفاده از نخ‌دندان است.

رئیس هیئت مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران بر ضرورت جویدن غذا برای حفظ سلامت دندانها تاکید کرد و گفت: کسانی که رژیم غذایی نرم دارند، زمینه پوسیدگی دندانها در این قبیل افراد بالاتر است.

رئیس هیئت مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران به موضوع جرم‌ گیری دندان ها اشاره کرد و گفت: جرم عبارت است از تجمع مواد رسوبی داخل دهان با مجموعه‌ای از میکروب‌ها که باعث می‌شود سلامت دندانها از بین برود. بر همین اساس میزان خسارت جرم به دندانها به هیچ‌وجه قابل مقایسه با خسارت جرم‌گیری نیست.

وی افزود: هر دندانپزشک بر اساس آموزش‌های آکادمیک که می‌بیند موظف است پس از درمان درد دندان بیمار، حتما کار جرم‌گیری را برای او انجام دهد.

شهنی‌ زاده گفت: جرم‌گیری اولین درمانی است که باید انجام شود و دهانی که جرم داشته باشد در معرض خطر پوسیدگی دندانها قرار دارد.

شهنی‌ زاده همچنین بر استفاده از مسواک‌ زدن بدون خیس کردن آن توصیه کرد و گفت: خیس شدن مسواک باعث می‌شود که خمیردندان در همان مرحله اول از دهان خارج شود.

وی در ارتباط با استفاده از خلال دندان نیز گفت: هر نوع وسیله‌ای که به بافت دندان فرد آسیب می‌رساند نباید مورد استفاده قرار گیرد، ضمن اینکه معلوم نیست خلال دندان که از آن استفاده می‌کنیم بهداشتی باشد.