اخبار مهم
Home / بارداری / کندر نخورید، فرزندتان بیش فعال می شود!
68705_534.jpg

کندر نخورید، فرزندتان بیش فعال می شود!

سوال مخاطب هریس پویا: من ۱۰ هفته باردارم. خوردن کندر اشکال نداره؟ چه مدت باید استفاده کنم؟ من از دو ماه قبل از بارداریم قرص فولیک اسید می خورم تا کی باید مصرف قرص رو ادامه بدم؟

پاسخ دکتر قدیر محمدی، متخصص طب سنتی:
بعضی از مادران زمانی که باردار هستند، به ما می گویند که شنیده ایم مصرف کندر یا رازیانه، باعث بالا رفتن هوش بچه می شود. اما مصرف اقلام ذکر شده برای جنین در حال رشد مفید نیست و ممکن است سبب بروز بیش فعالی در آن ها شود و حتی مطالعات جدیدی که در این زمینه انجام شده است نیز این مساله را تایید می کند. اگر مادران باردار می خواهند بچه ای خوش اخلاق و آرام و با بهره هوشی بالا داشته باشند ما توصیه می کنیم از میوه «به» برای این منظور استفاده کنند که علاوه بر نکاتی که گفتم مقوی قلب نیز است و هیچ عارضه جانبی دیگری نه برای مادر ونه برای جنین در پی ندارد. و اینکه صرف اینکه دیگران چه گفته اند و مصرف چه ماده ای باعث باهوش شدن بچه می شود به حرف آن ها تکیه نکنند.

پاسخ دكتر احمد ساعدي، متخصص تغذيه و رژيم‌درماني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران:
مهم‌ترین ریزمغذی که نباید مصرف آن را فراموش کرد اسید فولیک است. توصیه می‌کنم خانم‌ها از همان ابتدا بعد از ازدواج مصرف اسید فولیک را آغاز کنند زیرا قرص‌های جلوگیری از بارداری خود متابولیسم اسید فولیک را کم می‌کنند و در عین حال احتمال بارداری ناخواسته وجود دارد و کمبود اسید فولیک در بارداری بسیار عارضه‌آور است. اسید فولیک ريزمغذي كليدي براي پيشگيري از بروز نقص‌هاي لوله عصبي و تولید سلولهای جدید در جنين است. توصیه می‌شود مصرف اسيدفوليك از ۳ماه قبل از اقدام به بارداری آغاز و در طول بارداري تا پایان ۳ ماهه نخست روزانه حداقل ۴/۰ تا ۱ ميلي‌گرم اسید فولیک مصرف شود. اگر با خوردن مکمل دچار مشکل می‌شوید بروكلي، نخودسبز و اسفناج منابع طبیعی و خوب اسيدفوليك هستند اما خودسرانه مصرف اسید فولیک را کنار نگذارید‌. با پزشک زنان در این زمینه مشورت کنید .میتوانید  از شرکت دارویی دیگری اسید فولیک تهیه کنید و بسنجید آیا تغییری در حالات شما پیش می آید یا خیر. 

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگر شما هم سوال دارید و در مدتی کوتاه به صورت رایگان پاسخش را می خواهید، به این صفحه بروید.

براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.