اخبار مهم
Home / قصد بارداری / کم کردن وزن قبل از اقدام به بارداری صحیح است؟
76633_955.jpg

کم کردن وزن قبل از اقدام به بارداری صحیح است؟

پرسش: بنده ۲۵ سال دارم و طی چند ماه آینده قصد بارداری دارم.قدم ۱۵۴ و وزنم ۵۷ کیلو .قصد دارم طی ۲ ماه ۷ کیلو با ورزش کم کنم .کم کردن وزن برای بارداری و جنین مشکلی بوجود نمی آورد؟البته من همه ویتامینها را سعی میکنم به بدنم برسونم.

پاسخ: روشی که در پیش گرفته اید صحیح است و نه تنها ضرری برای جنین ندارد بلکه از عوارض بارداری و جنینی هم پیشگیری می کند. البته به شرطی که تا قبل از اقدام برای بارداری صورت بگیرد و در طول بارداری رژیم غذایی کاهش وزن نداشته باشید و رژیم غذایی معمولی خود را داشته باشید. با شروع دوران بارداری هیچ گونه رژیم کاهش وزن یا حذف غذا را نداشته باشید، اما پرخوری هم نباید بکنید. در ۳ ماهه اول بارداری نیاز به انرژی شما تغییر چندانی نمی کند که نیاز به کم خوری یا پرخوری باشد.
در دوران قبل از بارداری مصرف میوه و سبزی توصیه می شود. از ۳ ماه قبل از اقدام برای بارداری باید مکمل اسید فولیک را زیر نظر کارشناس تغذیه یا پزشک شروع کنید. موارد زیر نیز در غنی کردن رژیم غذایی شما در دوران قبل از بارداری مفید هستند:
۱- روغن ماهی
روغن ماهی یک ماده غذایی مناسب برای مغز است. برای تهیه روغن ماهی یا روغن کبد ماهی سعی کنید مارک های معتبر آنها را خریداری کنید. در ضمن شکل مایع این دو ماده بهتر از کپسول آنهاست.
در تابستان و بهار که شدت و مدت تابش نور خورشید کافی است، بدن به مقدار لازم ویتامینD مورد نیاز خود را می سازد. همانطور که می دانید ویتامین D بر اثر تابش نور خورشید بر پوست بدن، ساخته می شود. ولی در زمستان و پاییز که مدت و شدت تابش آفتاب کمتر است، نیاز به دریافت مکمل ویتامینD داریم. روغن کبد ماهی یکی از مهم ترین و غنی ترین منابع ویتامینD است. بنابراین فرق روغن ماهی و روغن کبد ماهی در این است که روغن کبد ماهی علاوه بر اسیدهای چرب اُمگا-۳ ( DHA) ، منبع خوبی از ویتامین های A و D نیز می باشد.
۲- سبزیجات تازه و خام
مواد غذایی کمی وجود دارد که از نظر ارزش تغذیه ای با سبزیجات برابری کنند. کاهش سطح اسید فولیک در بدن مادر می تواند موجب اختلالات عصبی (نقص در لوله عصبی) نوزاد شود.
اگر پروتئین رژیم شما بالاست، بایستی سبزیجاتی را مصرف کنید که پتاسیم کمتری دارند مثل گل کلم، لوبیای سبز، اسفناج، مارچوبه، قارچ و کرفس ، زیرا مصرف سبزیجاتی که پتاسیم زیادی دارند مثل کاهو، کلم پیچ و سایر انواع کلم به همراه پروتئین زیاد ، باعث عدم تعادل بیوشیمیایی بدن خواهد شد.
ولی افرادی که دریافت کربوهیدرات غذایی اشان نسبت به پروتئین و چربی بیشتر است، می توانند سبزیجات فراوانی مصرف کنند به خصوص انواعی را که پتاسیم بالایی دارند
۳- تخم مرغ
تخم مرغ منبع ارزان و مفیدی از مواد مغذی با ارزش است. مصرف تخم مرغ علاوه بر حفظ سلامت بدن، برای هوش و عملکرد ذهنی مفید است .

باز هم تاکید می کنم در زمانی که قصد اقدام برای بارداری را دارید باید وزن شما در محدوده طبیعی باشد، یعنی بین ۴۳ تا ۵۹ کیلوگرم.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.
براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.