اخبار مهم
Home / کودک / کفش مدرسه،رازهای خرید اینجاست
114353359.jpg

کفش مدرسه،رازهای خرید اینجاست

بیتوته: با توجه به این كه هدف از استفاده كفش‌های معمول در مدرسه دویدن و ورزش كردن نیست، توصیه می‌شود در زنگ ورزش از كفش مخصوص استفاده شود. دكتر نادر معروفی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران عتی چرایی این مسئله را توضیح می‌دهد.

 

دکتر معروفی درباره مراقبت‌های بهداشتی قوس كف پا در زمان رشد و بلوغ اسكلتی می‌گوید:« پا تكیه گاه بدن است كه تمام نیروی وزن را به زمین منتقل می‌كند و با برخورد به زمین این نیرو به صورت عكس‌العمل از طریق پا به زانو، ستون فقرات و مفاصل منتقل می‌شود به همین دلیل مراقبت‌های بهداشتی از پا و كنترل نیروهایی كه از بدن و زمین به آن‌ها وارد می‌شود حائز اهمیت است.»

به گفته وی در بسیاری از كودكان و نوجوانان كه در معرض انحرافات ستون فقرات هستند نرمی مفصل دیده می‌شود و این نرمی مفصل در كف پای آن‌ها نیز وجود دارد. همچنین قوس‌های ستون فقرات در این سنین بسیار انعطاف پذیرند و با وارد شدن هرگونه نیرو تغییر شكل می‌دهد.

دكتر معروفی با بیان اینكه رویه كفش باید چرمی و دارای انعطاف پذیری متوسط باشد، می‌گوید:« رویه چرمی كفش نباید خیلی خشک یا خیلی نرم باشد و باید دارای بند باشد تا هنگامی كه بر اثر پوشش مكرر و گرمای پا تغییر شكل می‌دهد با تنظیم بندهای آن بتوان استحكام دیواره‌های كفش را تنظیم كرد.»

عضو هیئت مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران در رابطه با قسمت پنجه كفش می‌گوید:« پنجه كفش باید پهن باشد به گونه‌ای كه انگشتان دچار فشردگی نشوند زیرا انحرافات انگشتان از كودكی و نوجوانی با پوشیدن كفش‌های بسیار تنگ به وجود می‌آید كه منجر به تغییر قوس كف پا می‌شود.»

 وی پاشنه پا را محل شایعی برای تغییر شكل در اندام تحتانی و قسمت پا می‌داند و از دو لایه بودن و قوام دار بودن پاشنه كفش به عنوان دو خصوصیت یک كفش بهداشتی یاد كرد كه از تمایل به انحراف پاشنه در جهت داخل و خارج جلوگیری می‌كند.

دكتر معروفی در رابطه با كف كفش می‌گوید:« كف كفش باید ضمن انعطاف پذیری دارای استحكام باشد تا از بخشی از ضربات به صورت مكانیزمی جلوگیری كند و به عنوان ضربه گیر عمل كند زیرا كف خشک كفش ضربه را مستقیما به مفاصل و ستون فقرات وارد می‌كند.»

وی انعطاف پذیری بیش از حد كف كفش عامل مهم دیگری برای انتقال نیرو و پیچ خوردگی پا می‌داند.

عضو هیئت مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران پاشنه‌های باریک را مناسب نمی‌داند و می‌گوید:« كم بودن سطح اتكای پاشنه از عوامل تشدید كننده خطر پیچ خوردگی پا است و نباید از آن‌ها در محیط‌هایی جمعی نظیر مدرسه برای دویدن و بالا رفتن از پله استفاده شود.»

به گفته دكتر معروفی كفش‌های لژدار كه ارتفاع قسمت پاشنه آن‌ها دو برابر بخش جلویی است برای دانش آموزان مناسب نیست و كفش مناسب در سنین دبستان باید در قسمت پاشنه دارای ارتفاع۲/۵ تا ۳ سانتی متر و در قسمت پنجه ارتفاعی ۱/۵ سانتی متر داشته باشد ولی برای كفش‌های رسمی در قسمت پنجه ارتفاع یک سانتی‌متری توصیه می‌شود. همچنین برای سنین دبیرستان ارتفاع مناسب به ترتیب باید ۰/۵ سانتی متر بلندتر باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران توصیه کرد:«اگر كفه داخل كفش از برجستگی مركزی كه پوشش دهنده قوس داخلی است برخوردار باشد قوس كف پا را در طول دوران رشد تنظیم می‌كند در غیر این صورت باید از كفه طبی برای تنظیم قوس كف پا استفاده شود.»