اخبار مهم
Home / کودک / کالری مورد نیاز کودکان در روز (۲)
46552_289.jpg

کالری مورد نیاز کودکان در روز (۲)

با رژیم غذایی سالم روزانه برای بچه‌ها آشنا شده و به آسانی مانع از چاق شدن فرزندتان شوید. رژیم غذایی کم‌چرب رژیم مناسبی است ولی برای کودکان نه و جالب است بدانید اغلب دستورهای تغذیه‌ای بزرگسالان برای بچه‌های زیر ۵ سال نامناسب است. اگر اصول اساسی تغذیه را از شما بپرسند، حتما می‌توانید به درستی به تعدادی از آن‌ها اشاره کنید. در مطلب قبل درباره کالری مورد نیاز کودکان دختر و پسر و همچنین رژیم غذایی مناسب برای آنها مطالبی آورده شد. در ادامه درباره میزان مصرف نمک در میان کودکان صحبت می کنیم:

فیبر برای هر سنی خوب نیست!
فیبرها هم اگرچه جزو بهترین خوراکی‌ها هستند اما نه برای بچه‌های زیر ۵ سال. فیبرها شکم کوچک این بچه‌ها را پر می‌کنند و مانع از آن می‌شوند که کودک مقدار کافی از غذاهایی را که برای رشد و فعالیتش لازم است دریافت کند اما به مرور که کودک بزرگ‌تر می‌شود، باید مقدار فیبر مصرفی او هم افزایش پیدا کند، به‌طوری که با پایان ۵‌سالگی باید مانند بزرگسالان روزانه  5 وعده میوه یا سبزی که منبع خوب فیبر هستند، در برنامه غذایی خود داشته باشد.

روزی چقدر نمک؟
مصرف نمک فقط برای سالمندان و آن‌هایی که فشار خون‌شان بالاست ضرر ندارد، بچه‌ها هم باید در مصرف نمک حد اعتدال را رعایت کنند. متاسفانه اغلب هله‌هوله‌هایی که بچه‌ها این روزها به خوردن آن‌ها عادت کرده‌اند، مقدار زیادی نمک دارد و این موضوع باعث می‌شود تا بچه‌ها به خوردن غذاهای شور عادت کنند و ذائقه آنها در آینده نیز با غذاهای شور سازگار شود. غذاهای آماده، بیسکویت‌های شور، سوسیس، کالباس، پنیر، چیپس و پفک اصلی‌ترین منابع رسیدن نمک به بدن کودکان هستند که باید مصرف آن‌ها را برای بچه‌ها کم کرد. اگر برچسب اطلاعات تغذیه‌ای روی هر فرآورده‌ای را بخوانید، می‌توانید با کمک گرفتن از جدول زیر مانع از ورود مقدار اضافی نمک به بدن فرزندتان شوید.

کودکم چند کالری لازم دارد؟! (2)

کودکان چه غذاهایی نیاز دارند؟
خوشبختانه شما با تنظیم یک رژیم غذایی متنوع روزانه که در آن از هر ۴ گروه اصلی مواد‌غذایی استفاده شده باشد، می‌توانید فرزندتان را از خطر بروز چاقی دور نگه دارید. برای این منظور باید سعی کنید تا از هر یک از گروه‌های زیر به درستی در تنظیم برنامه غذایی روزانه فرزندتان کمک بگیرید:

گروه میوه‌ها و سبزی‌ها: این گروه علاوه بر تامین ویتامین، فیبر و مواد معدنی، منبع عالی از  آنتی‌اکسیدان‌ها هستند.

گروه نان و غلات: این گروه شامل مواد‌غذایی نشاسته‌ای می‌شود که شامل سیب‌زمینی و ماکارونی هم هست. این گروه به تامین انرژی، فیبر، ویتامین و مواد معدنی برای کودک کمک می‌کند.

گروه شیر و لبنیات: اصلی‌ترین وظیفه شیر و لبنیات تامین کلسیم مورد نیاز کودک برای ساختن استخوان‌ها و دندان‌های محکم است. این گروه همچنین ویتامین، مواد معدنی و پروتئین را برای بچه‌ها تامین می‌کنند.

گوشت و جایگزین‌های آن: گوشت، مرغ، ماهی و نیز مواد پروتئینی دیگری مانند تخم‌مرغ و حبوبات در این گروه غذایی قرار می‌گیرند. این خوراکی‌ها علاوه‌بر تامین پروتئین، آهن مورد نیاز بدن کودک را نیز به او می‌رسانند و همچنین ویتامین و مواد معدنی هم دارند.حالا که با این گروه‌ها آشنا شدید، بد نیست با گروه پنجمی هم آشنا شوید که شامل غذاهایی است که کودک‌تان باید از آنها دور نگه داشته شود. این گروه شامل غذاهای چرب و شیرین مثل پفک، چیپس، بیسکویت، شکلات، کیک، نوشابه و دیگر هله‌هوله‌ها هستند که هر چه کودکان کمتر آن‌ها را مصرف کنند بهتر است. این خوراکی‌ها نه تنها مواد مغذی مفیدی در خود ندارند بلکه با کالری زیادی که دارند، موجب چاقی کودکان نیز می‌شوند.