اخبار مهم
Home / بارداری / چگونگی شكل‌گیری دوقلوها(۱)
50008_412.jpg

چگونگی شكل‌گیری دوقلوها(۱)

همه ما با دیدن كودكان دوقلو به وجد می‌آییم و مجذوب آنها می‌شویم و چگونگی شكل‌گیری و بارداری نوزادان دوقلو عجیب و مرموز به نظرمان عجیب می‌رسد. در سال‌های اخیر به دلیل افزایش استفاده از داروهای باروری، تولد نوزادان دو یا چندقلو افزایش یافته است. اگر خواهان به دنیا آمدن بچه‌های دو یا چندقلو هستید، حتماً این متن را بخوانید؛ زیرا به چگونگی شكل‌گیری چندقلوها و راه‌های افزایش احتمال به دنیا آوردن آنها اشاره خواهیم كرد.

چگونه دوقلوها به وجود می‌آیند؟
عوامل متعددی موجب شكل‌گیری دوقلوها می‌شود كه عبارتند از:

تركیب و باروری بیش از یك عدد تخمك با اسپرم كه می‌تواند به دلیل مصرف داروهای باروری باشد. (اگرچه بدون مصرف دارو نیز این احتمال وجود دارد). در برخی موارد، فقط یك تخمك بارور می‌شود و سپس به دو تخمك مجزا تقسیم می‌گردد و بدین ترتیب، دوقلوهای همسان شكل می‌گیرد.

این حالت نیز ممكن است به دلیل استفاده از داروهای باروری باشد. در لقاح مصنوعی، بیش از ۲ الی ۳ تخمك بارور و درون رحم قرار داده می‌شود كه گاه فقط یكی از آنها شكل می‌گیرد و تبدیل به جنین می‌شود و گاه تمامی تخمك‌های كاشته شده تبدیل به جنین ‌شوند. در تمامی این موارد امكان دارد كه دو نوزاد، دو جفت و دو عدد كیسه آمینوتیك تشكیل شود و یا دو نوزاد و یك عدد جفت شكل بگیرد.

سلامت در بارداری چندقلویی
رژیم غذایی صحیح، استراحت كافی و مراجعه منظم به پزشك از اقدامات حیاتی است كه هر خانمی برای داشتن بارداری سالم باید آنها را رعایت كند و مادران چندقلوها به نسبت سایر مادران باید بیشتر به این مسائل توجه داشته باشند. مراقبت‌های ویژه پیش از تولد، در سلامت این مادران اهمیت ویژه‌ای دارد.

تغذیه
اگر چندقلو باردار هستید، به طور كلی باید رژیم غذایی خود را اصلاح كنید و مصرف كلسیم و اسیدفولیك را افزایش دهید. زنان باردار به نسبت سایر افراد باید كلسیم بیشتری دریافت كنند و به همین منظور بهتر است شیر، آب پرتقال، كلم بروكلی، ماهی ساردین و سایر غذاهای غنی از كلسیم را به رژیم غذایی خود بیفزایند. همچنین یك ماه قبل از بارداری مصرف اسیدفولیك را آغاز و در طول سه ماه اول بارداری ادامه دهید.

با این كار خطر ابتلا به مشكلات بارداری نوزاد كاهش می‌یابد. كم‌خونی یكی از رایج‌ترین بیماری‌هایی است كه در مادران چندقلو، به دلیل كاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون ایجاد و خود موجب كاهش اشتها و خستگی شدید در طول بارداری و كاهش اكسیژن می‌شود. بنابراین مصرف آهن در دوران بارداری، یكی از ضروریات تغذیه‌‌‌ای است. جذب آهن زمانی كه به همراه ویتامین C مصرف شود، آسان‌تر خواهد بود. جنین به مواد مغذی زیادی از جمله روی، مس، ویتامین C و ویتامین D نیاز دارد.

چه عواملی تولد چندقلوها را افزایش می‌دهد؟
وراثت: سابقه خانوادگی در خانواده زوجین، احتمال تولد نوزاد چندقلو را افزایش می‌دهد.

تعداد بارداری‌های قبلی: اگر بیش از یك بار زایمان داشته‌اید و یكی از بارداری‌های شما دوقلو بوده است، احتمال تولد نوزاد دوقلو در شما افزایش می‌یابد.

درمان‌های نازایی: داروهای باروری كه موجب تحریك تخمدان‌ها می‌شوند كمك می‌كنند تخمك‌های بیشتری از رحم آزاد شود، همچنین كاشت تخمك و لقاح مصنوعی، تا حد زیادی احتمال بارداری چندقلویی را افزایش می‌دهند. براساس پژوهش‌ها با افزایش چاقی احتمال تولد نوزاد چندقلو نیز افزایش می‌یابد. پژوهشگران متوجه شدند در مادرانی كه شاخص توده بدن یا BMI آنها ۳۰ یا بیشتر است، احتمال بارداری چندقلو افزایش خواهد یافت. در مطالعات انجام شدهنشان داد زنانی كه از لبنیات استفاده می‌كنند، پنج برابر بیشتر احتمال بارداری چندقلویی دارند.

ادامه دارد