اخبار مهم
Home / کودک / چگونه به کودک خود عزت‌نفس دهیم؟
4143_639.jpg

چگونه به کودک خود عزت‌نفس دهیم؟

بنياد انديشه اسلامي: زخم زبان و تنبیه بدنی به نگرش بچه ها آسیب میی رساند ؛ اما بعکس محدودیت های معقول و مناسب سن کودک واقعا عزت نفس را در او پدید می آورد. روزی که کودک بداند چگونه در شرایط مختلف وجودش را اداره کند ، حس می کند شایسته و با لیاقت است و می تواد ورزش را با موفقیت بگذراند.
دو فرزند جین روی صندلی بالا و پایین می پریدند ، اسباب بازی ها را از دست بچه های دیگر می قاپیدند و در مطب شلوغ می کردند . جین با ناراحتی ایستاده بود و نمی دانست آیا آنها را به حال خودشان رها کند یا از آنها بخواهد درست رفتار کنند .
بهترین چیزی که جین می خواست این بود که فرزندانش عزت نفس خوبی داشته باشند . او همواره از فرزندانش تعریف و تمجید می کرد ؛ اما هنگامی که می دید آنها بدرفتاری می کنند ، نمی خواست به آنها “ نه ” بگوید و تحمل می کرد . می ترسید با ایستادگی در برابر آنها به عزت نفس فرزندانش آسیب برساند ؛ اما او در نهان آرزو می کرد ، زمانی فرا برسد که فرزندانش بدون سرزنش و تنبیه ، خوشرفتار باشند.
زخم زبان و تنبیه بدنی به نگرش بچه ها آسیب میی رساند ؛ اما بعکس محدودیت های معقول و مناسب سن کودک واقعا عزت نفس را در او پدید می آورد . روزی که کودک بداند چگونه در شرایط مختلف وجودش را اداره کند ، حس می کند شایسته و با لیاقت است و می تواد ورزش را با موفقیت بگذراند.
جین باید بداند برخورد قاطعانه ، اما محترمانه با فرزندانش ، عشق و علاقه اش را نشان می دهد . جینن و شما می توانید با رعایت ، تعادل حساس بین بیان عشق بدون شرط ، حمایت از مهارت های رشدی کودک و توقع انتظار رفتار پسندیده ، عشق و محدودیت را همزمان برقرار کنید.
علاقه خود را به فرزندان نشان دهید
هر روز با ابراز محبت به تک تک فرزندان اجازه دهید آنها بدانند دوستشان دارید، تا بدین وسیله عزت نفس در ایشان رشد یابد . شما می توانید با کلمات ، با دراغوش گرفتن و با مشارکت در فعالیتی که فرزندتان به آن علاقه دارد ، عشق و محبت خود را بیان کنید.
برای کودک خود وقت بگذارید و با او به گفتگو بنشینید ؛ اما سعی کنید مکالمات شما بدون پند و نصیحت باشد و این بدان معناست که شما احساسات کودک خود را بپذیرید، چه او ببه خاطر از دست دادن عروسکیی غمگین باشد یا به دلیل دعوت نشدن به تولد دوستش ناراحت باشد . یا به علت اینن که تکالیفش را کاما نکرده و از دیدن تلویزیون محروم شده و عصبانی باشد.
“ زمان ” و “ توجهی ” که به فرزندان خود اختصاص میدهید ،علاقه شما را ثابت می کند ؛ چرا که زا این طریق چیزی که دارید یعنی “ پذیرش ” خود ررا به آنها تقدییم می کنید. با وجود این اگر دائم به فرزندان خود بگویید چقدر عزیز و با ارزشمند اما کوچکترین علاقه به رشد مهارت های آنها نداشته باشید، شاهزاده هایی لوس و بی مسوولیت تربیت یم کنید.
به رشد مهارت های آنها کمک کنید
والدین با توجه مستمر به رشد مهارت های فرزندانشان از آموزش های ساده تا مهارت های پیچیده تر ، می تواند عزت نفس را در آنها پدید آورند.
همان طور که توانایی فرزندتان رشد میکند ، شناخت انگیزه های او نیز از اهمیت خاصی برخوردار است . همچنین شناخت و صصحبت درباره توانایی فرزندتان نیز ضروری است.
هنگامی که برای اولین بار نامش را می نویسد و یا هر تلاشی که لیاقت او را نشان دهد، بهتر مهارت او را تقویت کنید. به جای این که در تعریف و تمجید کودک زیاده گویی کنیم ( چقدر فوق العاده ای ! شاهکار کردی ) بهتر است بصراحت آنچه را انجام داده توصیف کنید : ( دیدم از مادر بزرگ به خاطر هدیه اش تشکر کردی، این کارت مودبانه بود )، ( متوجه شدم کیک خودت را با برادرت تقسیم کردی ، این کارت محبت آمیز بود )، ( می دانستم برایت سخت اسست اتاقت را مرتب کنی ، اما این مار را کردی.
حالا بیا با هم برویم سینما ) به کودکام اجازه دهید ،آشکارا بفهمند چه انتظاراتی از آنها دارید، مانند “ الان وقت آن است که اسباب باری هایت را جمع کنی و در قفسه بگذاری. بیا با هم این کار را انجام دهیم .” وقتی کارتان تمام شد ، به او بگویید : “ از کمک شما متشکرم ”
به کودکان بیاموزید هر رفتاری پیامدهایی دارد
اگر بچه های جین اصولا شلوغ کار و بدرفتار هستند ، او باید قبل از این که به جایی بروند به بچه ها بگوید که چه انتظاری از آنها دارد . “ وقتی به خانه مادر بزرگ می ریوم ، یادتان باشد روی مبلها بالا و پایین نپرید و شلوغ کاری نکنید و اگر بچه ههای دیگری آنجا بودند باید همه با هم از اسباب بازی ها استفاده کنید.”
جین می تواند ژبا ارائه پیامد رفتار کودکان به آنها ،مجرکی ایجاد کند تا مشوق رفتار پسندیده باشد ؛ مانند “ اگر وقتی به مهمانی رفتیم شلوغ کاری کردید و با بچه های دیگر به خاطر اسباب بازی دعوا راه انداختید فورا به خانه بر می گردیم . اگر ببینیم در خانه مادر بزرگ بالاو پایین نپریدید و در بازی به بچه های دیگر صبر کردید تا نوبت به شما برسد ، پس وقتی به خانه برگشتیم فیلمی که دوست دارید برایتان می گذارم ببینید ”.
در این هنگام باز هم بچه ها به بدرفتاری ادامه دادند ، جین باید میهمانی را ترک کند و بچه ها را به خانه برگرداند و نیازی نیست آنجا بماند و از خجالت سرخ شود.
او میی تواند با یک عذر خواهی از میزبان خداحافظی کند و بگوید “ به نظر می آید بچه های من امروز قابل کنترل نیستند ، متاسفم باید برویم از دعوت شما ممنونم. از این طریق جین می تواند شرایط را بخوبی و باوقار اداره کند و نیازی به عصبانیت و پرخاشگری نیست.
 با خارج شدن از میهمانی به اعتماد به نفس بچه ها لطمه مهمی نمی خورد . بعد از ان جین سخت تلاش کرد که عشق بدون شرط خود را به فرزندانش بیان کند و نیز توانایی های رشدی آنها را تقویت کند.
شما نیز مانند جین می توانید با تمرین روشهای بالا عصبانیت خود را کنترل و این خویشتنداری را به فرزندان دلبند خود منتقل کنید . آنها نیز می توانند خویشتنداری و عزت نفس را با هم به دست بیاورند.