اخبار مهم
Home / نوزاد / چه موقع با دکتر بچه تماس بگیرید؟
24521_699.jpg

چه موقع با دکتر بچه تماس بگیرید؟

هریس پویا، گروه ترجمه: برای پدر و مادرهایی که تازه بچه دار شده اند، نگرانی در مورد سلامت بچه طبیعی است. با اینکه شما می توانید ببینید که بچه سر حال و قوی دارید، بچه ها کوچک و آسیب پذیر هستند و به مراقبت و محافظت شما نیاز دارند. اما چطور باید بفهمید که بچه واقعا مشکلی جدی دارد؟ شما از هرشخص دیگری بهتر بچه خود را می شناسید. پس به غریزه خود اعتماد کنید. و اگر احساس کردید مشکلی وجود دارد، دکتر را صدا کنید. مراقب این چند مورد باشید:
 
حال معمول بچه
اگر بچه شما مثل همیشه بازی می کند و خوشحال است و خوب غذا می خورد، به احتمال زیاد خیلی جدی مریض نیست. بچه ای که آب ریزش بینی دارد و در عین حال می خندد، احتمالا به اندازه بچه ای که آب ریزش بینی دارد و بی حال و حوصله است، مریض نیست.
گریه کردن معمول
اگر بچه به طور ناگهان و بیشتر از حد معمول شروع به گریه کرد و شما نمی توانید او را به شیوه های مرسوم و معمول آرام کنید، یا اگر گریه او ضعیف و غیرعادی، ممکن است او به طور جدی مریض باشد. خلاف این هم کاملا درست است. اگر بچه شما خوشحال نیست و گریه نمی کند، ولی به شکلی غیرطبیعی غیرفعال شده و به سختی بیدار می شود، باید با دکتر تماس بگیرید.
 
اشتها
اینکه بچه شما چه مقدار اشتها دارد و گرسنه است روز به روز متغیر و متفاوت است. اما اگر او گرسنه، باید با انرژی غذا بخورد. بچه ای که خیلی زود از مکیدن خسته می شود یا علاقه ای به خوردن غذا ندارد، ممکن است مریض باشد. همچنین اگر متوجه شده اید که بچه تان بیش از حد معمول تف می کند یا تف های او تغییر رنگ داده و سبز شده اند، دکتر را صدا کنید.
حرکات غیرعادی روده
بچه های کوچک به خصوص آنهایی که شیر می خورند معمولا با حرکت خیلی نرم یا حرکت مایعات در روده خود مواجه هستند. اما اگر روده های آنها بیش از حد آبکی به نظر آیند، ممکن است بچه شما اسهال داشته باشد. حرکات روده بچه را زیر نظر داشته باشید و ببینید آیا اسهال او ادامه پیدا می کند یا نه. مطمئن شوید که به اندازه همیشه شیر می خورد و آب بدنش کم نشده است. بچه شما باید حداقل در روز شش بار پوشکش را خیس کند. اگر او بی حال است و حرکات روده ای ندارد یا حرکات روده ای سخت و کوچک دارد، اگر مدفوع او با خون و مخاط همراه است یا ژله ای به نظر می آید، با دکتر تماس گیرید.
تنفس سخت
اگر بچه شما سخت نفس می کشد یا به طور کلی در نفس کشیدن دچار مشکل شده، سریعا از پزشک تماس بگیرید.  
تب
اگر چه تب در بچه یکی از علائمی است که نشان می دهد او بیمار است، تب تنها جای نگرانی ندارد. بچه می تواند تب کمی داشته باشد و واقعا بیمار باشد یا تب بالایی داشته باشد ولی مریضی او خیلی شدید نباشد. اما اگر یک بچه زیر ۳ ماه تب ۳۸ درجه یا بیشتر داشته باشد، باید حتما پزشک او را معاینه کند. اگر یک بچه بزرگ تر از این سن تب کرد ولی ظاهری خوب داشت، او را یک روز زیر نظر داشته باشید و تغییر علایم او را ببینید. اگر هنوز شک دارید، با پزشک تماس بگیرید. آرامش ذهن شما مهم است و برای همین تماس گرفتن با دکتر هیچ اشکالی ندارد.