اخبار مهم
Home / کودک / چهره کودک نشان از کم‌خونی دارد
64211_357.jpg

چهره کودک نشان از کم‌خونی دارد

سوال مخاطب هریس پویا: دختر ده ساله ای دارم با قد و وزن طبیعی، ولی مدتی است که وقتی به چهره اش نگاه می کنم متوجه کم خونی اش شده ام. حالا باید چکار کنم؟ آیا غذایش را تغییر بدهم یا باید داروی خاصی بهش بدهم؟

 پاسخ دکتر سید اسد الله موسوی، فوق تخصص خون و آنکولوژی:
یکسری علایم وجود دارد که می تواند در تشخیص بالینی این بیماری به شما کمک کند. کودکی که کمبود آهن یا کم خونی دارد خسته و ضعیف است، اشتهایی برای خوردن غذا ندارد اما میل زیادی به خوردن خوراکی‌ های غیر غذایی دارد. تنفس مرتبی ندارد، تحمل کمی دارد، زود مریض می‌شود، آرام و قرار ندارد و غیره. اگر کودک شما این علایم را دارد، ابتدا باید بیمار ویزیت شود و شرح حال مناسب از تغذیه کودک گرفته شود. معاینه بالینی انجام شود و سپس آزمایشات لازم در این خصوص گرفته شود تا نوع کم خونی کودک مشخص شود، چرا که دانستن نوع کم خونی قدم اول در درمان است و بر اساس آن درمان مناسب صورت می گیرد.
از علل ایجاد کننده کم خونی می توان به کمبودهای تغذیه ای، بیماری های مزمن، اختلالات ژنتیکی یا مسمومیت های دارویی اشاره کرد.
منظور از کم خونی های تغذیه ای، کم خونی هایی است که در اثر دریافت کم مواد مغذی ایجاد می شوند. منابع غذایی آهن دار عبارتند از جگر، قلوه، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم مرغ، سبزی های دارای برگ سبز تیره مانند جعفری، اسفناج و حبوبات، میوه های خشک و مغزها. البته در صورت لزوم نیاز به دریافت مکمل آهن نیز هست که باید با تشخیص پزشک باشد.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.

براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.