اخبار مهم
Home / کودک / چطور کودکان پسر را مسئولیت پذیر بار بیاوریم؟
90754_688.jpg

چطور کودکان پسر را مسئولیت پذیر بار بیاوریم؟

 کارهای خانه به چند دلیل برای پسرها بسیار مناسب است.آن‌ها را برای زندگی مستقل آماده می‌کند.درست نیست که پسر از مادرش جدا شود و بلافاصله زندگی مشترکی تشکیل دهد. یک یا دو سال، زندگی مستقل مؤکداً توصیه می‌شود. طی این مدت او مجبور می‌شود لباس‌هایش را اتو کند یا اتاقش را جارو بکشد یا غذا بپزد.
این مهارت‌ها را باید طی سال‌های رشد و قبل از آنکه زندگی مشترکی را آغاز کند، باید به او آموخت تا ناتوانی‌هایی چون کوری آشپزخانه یا ضد لباسشویی در او ایجاد نشود.
این مهارت‌ها در سال‌های آخر نوجوانی نقش مهمی به صورت‌های گوناگون در زندگی او بازی می‌کنند. به‌عنوان یک اصل کلی، تنها در صورتی برای پسرتان آشپزی، نظافت و رفت‌وروب کنید که بخواهید او تا آخر عمرتان در خانه و کنار شما بماند.
برای حل چنین مشکلاتی حتی ازدواج نیز نمی‌تواند به پسرتان کمک کند. زنی که با او پیوند زناشویی می‌بندد تمایلی نخواهد داشت تا خدمتکار پسر شما باشد. این احتمال وجود دارد که در زندگی مشترک مجبور شود به سهم خودش کار کند.
عزت‌نفس
مدت‌های طولانی مردم عزت‌نفس را به اشتباه معنی می‌کردند. در گذشته تصور می‌شد عزت‌نفس یعنی مستعد بود در دورۀ جوانی، ظاهری خوب داشتن و داشتن کفش‌های کتانی با بهترین مارک است.
بهترین منبع عزت‌نفس درواقع انجام کارهای مفید است. توانایی پختن یک غذا، اتو کردن یک پیراهن، مراقبت از یک حیوان خانگی، چیدن چمن‌ها تا اندازه‌ای که پول کافی برای خرید کامپیوتر به دست آید و به دست آوردن یک شغل نیمه‌وقت، همگی منبع دائمی عزت‌نفس هستند.
در اینجا به‌عنوان یک اصل پیشنهاد می‌کنیم که پسرتان را آموزش دهید تا بتواند در ده سالگی هفته‌ای یک‌بار شام خانواده را به‌طور کامل آماده کند. او احتمالاً ابتدا می‌تواند با غذاهایی مانند ماکارونی با سس آماده و یک دسر ساده کار را شروع کند.
از پسرها نخواهید قبل از نه سالگی ظرف آب جوش را جابجا کند، زیرا پسران در این سنین هماهنگی کافی ندارند تا بدون خطر این کار را انجام دهند. در سنین زیر نه سال بهتر است اجازه دهیم آن‌ها برای کمک کردن، پوست بکنند، بشویند، تمیز کنند و کارهایی از این قبیل انجام دهند.
پسرهای کوچک از حدود پنج سالگی به بعد باید چیدن قاشق و چنگال برای غذا خوردن را شروع کنند، لباس‌هایشان را از بین لباس‌های شسته شده پیدا کنند و تا کنند. هفت‌ساله‌ها هم می‌توانند میز را تمیز کنند و … .
فرصتی برای نزدیک بودن
دلیل دیگری برای آموزش کارهای خانه به‌طور منظم به پسرتان وجود دارد که ممکن است از شنیدن آن شگفت‌زده شوید: گفتگو.
پسرها اغلب به‌محض آنکه به خانه می‌رسند صادقانه و بی‌پرده در مورد پیشرفت تحصیلی، ناراحتی از دوستان یا رابطۀ عاشقانه‌شان حرف نمی‌زنند. این امر همواره موجب نگرانی والدینی شده است که می‌خواهند در جریان زندگی پسرشان باشند.
مردان دوست ندارند چهره به چهره با کسی صحبت کنند، بلکه ترجیح می‌دهند در حال صحبت کردن با کسی، کار مفیدی نیز انجام دهند که توجهشان را به خود جلب کند.
به‌این‌ترتیب فرصتی می‌یابند تا به دنبال جملات مناسب باشند و آن حالت چشم در چشم، که زنان دوست دارند و برای مردان خجالت‌آور است، وجود نداشته باشد.
اگر می‌خواهید به پسرتان نزدیک باشید و به او کمک کنید تا نگرانی‌ها یا شادی‌هایش را با شما در میان بگذارد، باید کارها را با هم انجام دهید. در زندگی امروزی این امر به معنای کارِ خانه است.
هنگامی‌که به پسرتان کمک می‌کنید غذای خوشمزه‌ای برای شام درست کند یا زمانی که به او یاد می‌دهید چگونه حمام را تمیز کند، اوقاتی هستند که او شروع می‌کند دربارۀ مشکلات ریاضی یا دختری که سعی می‌کند توجه او را به خود جلب کند، صحبت کند.
انجام جدی کارها همراه با پسرتان روشی است که شما و فرزندتان می‌توانید از کنار یکدیگر بودن لذت ببرید، به مدتی طولانی گفتگو کنید و مباحث منطقی مختلفی را مطرح نمایید. اگر شما همۀ کارهای خانه را به‌جای پسرتان انجام دهید، هر دو این فرصت را از دست خواهید داد.
هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.