اخبار مهم
Home / بارداری / پوسیدگی دندان شیری، پیشنهاد دکتر گرجی
100603_452.jpg

پوسیدگی دندان شیری، پیشنهاد دکتر گرجی

دکتر گرجی- دندانپزشک و  جراح ایمپلنت


تماس مستقیم
 22232019

دکتر گرجی
والدین در سلامتی دندان های کودک خود نقش مهمی ایفا می کنند.
بسیار مهم است که کودک را به مراقبت از دندان هایش تشویق کرده و به او انگیزه دهید.
آموزش شیوه صحیح مسواک زدن به کودک در جلوگیری از ابتلا به بیماری های دهان و دندان در دوران بزرگسالی نقش حیاتی دارد.
همچنین معاینات مرتب دندان پزشکی برای کودک ضروری است، به خاطر داشته باشد که فرزندانتان از شما الگو می گیرند!
ضرورت مراقبت های دندانپزشکی در زمان بارداری
بارداری از جمله شرایطی است که وقتی برای یک خانم پیش می آید تقریبا تمامی زمینه های زندگی او را برای ۹ ماه تحت تاثیر قرار می دهد، یک خانم باردار خواسته یا ناخواسته ازبرخی شرایط عادی و روزمره اجتناب می کند و بالعکس شرایطی را برای حفظ سلامت جنین مراعات می کند. توجه به این نکته که بارداری بیماری نیست اما با یک خانم باردار به واسطه شرایط خاص فیزیولوژیک بارداری به شکل یک بیمار رفتار می شود. بنابراین مثل یک بیمار پای بایدها و نبایدهایی وسط می آید که تا قبل از بارداری از آنها خبری نبوده و مراقبت های دندانپزشکی از آن جمله اند …
دکتر گرجی- دندانپزشک و  جراح ایمپلنت
کسی درمورد لزوم درمان های دندانپزشکی برای تمام اقشار و گروه ها شکی ندارد اما در مورد خانم باردار قضیه متفاوت است. داستان ترسناکی که از تاثیر منفی درمان های دندانپزشکی روی جنین در جامعه رواج دارد. البته درمان های دندانپزشکی اصولا استرس زا است. از سوی دیگر درد و بی حسی با آن سرنگ خوفناک هم وجود دارد. اما از همه مهتر رادیوگرافی و اشعه ای است که همه از اثرات وحشتناک آن سخن می گویند. این مطالب اصلی ترین موارد گرانی است که خانم های باردار در مطب دندانپزشکی عنوان می کنند اما باید گفت عمده آن بی پایه و اساس است. 
برای روشن شدن موضوع توضیح برخی مسائل علمی ضروری به نظرمی رسد. دوران بارداری به ۳ دوره سه ماهه تقسیم می شود که ۳ ماهه نخست حیاتی ترین و مهمترین دوره محسوب می شود. در این دوره برخی عوامل مضر باعث اختلالات جدی در جنین می شود. سه ماه سوم نیز ازجهت خطر زایمان زودرس اهمیت بسیاری دارد. در این بین سه ماه دوم بی خطر ترین دوره بارداری است. باید گفت درمان های دندانپزشکی و داروهای مورد استفاده در آن به جز چند داروی خاص هیچ منع تجویزی در دوران بارداری ندارند.
توصیه های کلی برای خانم های باردار دچار دندان درد:
– از درمان کانال ریشه (عصب کشی) در بارداری نترسید. در مراجعه به برخی از همکاران ما ممکن است آنها به دلیل محافظه کاری بیش از حد که دلیل آن هم باورهای غلط بیماران است. از ارائه درمان خودداری کنند اما همکاران و مراکز دیگری هستند که حتما درمان مورد نیاز شما را ارائه می دهند.
– سعی نکنید با مصرف طولانی مدت داروهای مختلف درد را تحمل کنید. داروها احتمالا زیان های بیشتری متوجه خود شما و فرزند آینده شما خواهند کرد.
– قبل از مراجعه به دندانپزشکی می تواند با پزشک معالجی که در دوران بارداری تحت نظر او هستنید مشورت کرده و توضیحات مکتوب او برای آغاز درمان دندانپزشکی بگیرید.
– عوامل بسیاری وجود دارد که خدای ناکرده موجب بروز مشکلات برای جنین و سقط و بروز مشکلات پزشکی برای خانم های باردار می شوند هیچ کدام از این عوامل از نظر علمی ربطی به درمان استاندارد دندانپزشکی ندارند.
دکتر گرجی- دندانپزشک و  جراح ایمپلنت
مراقبت از دندان های کودکان

نوزاد:
لثه های نوزاد را حتی قبل از درآمدن دندان هایش نیز تمیز کنید، می توانید بعد از غذا دادن به کودک از یک دستمال مرطوب یا گاز برای پاک کردن لثه ها و برداشتن پلاک ها استفاده کنید.
اولین دندان ها:
هنگامی که اولین دندان ها ظاهر شدند، دندان های کودک را بعد از غذا دادن با مسواکی دارای برس نرم و مناسب برای کودکان (مانند اورال بی که برای خردسالان طراحی شده است) مسواک بزنید و به اندازه یک نخود از خمیردندان استفاده کنید.
دکتر گرجی- دندانپزشک و  جراح ایمپلنت
رشد دندان ها

از ۶ ماهگی تا ۶ سالگی
دندان های کودک از ۳ ماه پیش از تولد و در دوران بارداری مادر شروع به شکل گیری می کند و از ۴ ماه بعد از تولد کودک، دندان های اولیه جوانه می زنند. معمولا اولین دندان ها (۴ دندان پیشین) از ۶ ماهگی تا یک سالگی کودک ظاهر می شود (ولی کمی زودتر یا دیرتر شدن زمان آن نیز طبیعی است). 
قبل از یک سالگی کودک به دندانپزشک مراجعه کنید. کودکان باید در زمان بین ظهور اولین دندان قبل از یک سالگی برای مشخص شدن مشکلات احتمالی دندان و آرواره، توسط دندانپزشک معاینه شوند. برای اطلاع از زمان رویش دندان های مختلف به جدول روبه رو مراجعه کنید.
دکتر گرجی- دندانپزشک و  جراح ایمپلنت
دندان های شیری تا دندان های عقل
همه ۲۰ دندان اولیه تا سن ۳ سالگی می رویند اما زمان و ترتیب ظاهر شدن آنها متفاوت است. در حدود ۶ سالگی اولین دندان های دائمی پشت آخرین دندان های آسیاب ظاهر می شوند. پس از این، دندان های دائمی یکی یکی ظاهر شده و تا سن ۱۲ یا ۱۳ سالگی جایگزین دندان های شیری می گردند در این زمان کودک شما دارای ۲۸ یا ۳۲ دندان خواهد بود. دندان های عقل آخرین دندان های هستند که تا سن ۱۸ سالگی ظاهر می شوند و برخی افراد هیچ گاه دندان عقل نخواهند داشت.
 
بدون تردید صبر و حوصله ومهارت ارتباطی با کودکان مهمترین نکته ای است که دندانپزشک متخصص اطفال باید داشته باشد. یکی از بهترین راهکارهای کاهش ترس و اضطراب کودکان در خصوص مراجعه به دندانپزشکی این است که کودک را زمانی که دردی ندارد به دندانپزشک ببریم تا بتواند با کمال آرامش و راحتی خیال، ذهنیت و خاطره خوبی از مطب دندانپزشکی برایش بوجود آید و بهترین سن برای انجام این کار سن ۳ سالگی کودک می باشد.
دکتر گرجی- دندانپزشک و  جراح ایمپلنت
 
نکاتی در خصوص مراجعه کودکان به مطب:
در مرحله نخست آرام باشید و این آرامش را به کودک خود انتقال دهید. حتی میتوانید او را ترغیب به آوردن اسباب بازیهایش کنید تا شادی اش را با خود بهمراه داشته باشد. اگر کودک شرایط خوبی برای ترمیم دندان هایش نداشت بدون انجام هیچگونه کاری او را به منزل برگردانده و این امر را موکول به یک روز دیگر نمایید. ضمنا قبل از آوردن کودک به مطب از وضعیت خواب و خوراک کودک خود اطمینان کامل را حاصل کرده باشید چرا که عدم خواب کافی و گرسنگی برای کودکتان میتواند مشکل ساز شود. یکی از مهمترین مسائلی را که به والدین کودک توصیه می شود ایجاد صبر و شکیبایی در این زمینه است. شاید مجبور باشیم چند جلسه کودک خود را به دندانپزشکی ببرید تا پزشک بتواند ارتباط خوبی با کودکتان ایجاد کند. این موضوع برای کودکانی که دیرتر از سایرین ارتباط برقرار می کنند ممکن است کمی بیشتر طول کشد.
سوالات متداول
چرا دندان های شیری را باید حفظ کرد؟ مگر دندان های شیری نمی افتد؟ پس چه نیازی به درمان آنهاست؟
متاسفانه یک باور نادرست در بین عموم مردم وجود دارد که چون دندان های شیری موقت هستند و در نهایت خواهند افتاد، بنابریان اگر دچار پوسیدگی، درد یا آبسه شدند نیازی به نگهداری آنها از طریق انجام درمان ترمیم با عصب کشی دندان نیست. بر خلاف این تصور دندان های شیری بدلایل مختلف اهمیت بسیاری دارند.
دندان های شیری نقش مهمی در جویدن غذا، کسب مهارت تکلم و نیززیبایی چهره و اعتماد به نفس کودک دارند همچنین این دندان ها به عنوان فضا نگهدارنده طبیعی برای دندان های دائمی زیرین خود عمل می کند. یعنی حضور آنها به دندان های دائمی کمک می کند که در زمان مناسب و در محل صحیح خود رویش پیدا کند. کشیدن یا از دست دادن زود هنگام دندان های شیری می تواند باعث کوچک شدن طول قوی فکی و بنابراین نامرتب شدن دندان های دائمی که چند سال بعد رویش می یابند، شود. این موضوع به احتمال زیاد سبب می شود کودک در آینده نیاز به درمان های پیچیده و پر هزینه اتودنسی و جراحی فک برای اصلاح این مشکلات پیدا کند. بنابراین، توجه به اهمیت دندان های شیری باید این دندان ها تا سنی که بطور طبیعی می افتند، حفظ شوند.

دکتر گرجی- دندانپزشک و  جراح ایمپلنت
آیا دندان شیری عصب دارد؟ چه موقع دندان شیری به درمان پالپ (عصب کشی) نیاز پیدا می کند؟
دندان های شیری مثل دندان های دایمی دارای تمام اجزای تشکیل دهنده یک دندان (شامل تاج، ریشه، عصب و رگ های خونی) هستند. فقط شکل و اندازه آنها متفاوت است. وقتی پوسیدگی یک دندان شیری زود ترمیم نشود، بتدریج این ضایعه پیشرفت می کند و به فضای ناحیه مرکزی دندان که پالپ نامیده می شود و محتوای اعصاب و رگ های خونی است می رسد و باعث ایجاد عفونت و گاهی درد دندان می شود.
قبل از اینکه عفونت بقدری زیاد شود که از سوراخ انتهای ریشه خارج شود و به لثه و استخوان اطراف دندان برسد و باعث آبسه و تورم لثه یا صورت شود، می توان با تمیز کردن ناحیه ی مرکزی تاج دندان و در صورت لزوم داخل ریشه ها (که اصطلاحا کانال گفته می شود) با برخی وسایل خاص دندانپزشکی و بعد پرکردن این فضا با مواد و خمیرهای مخصوص، مشکل دندان را حل کرد و علائم بیمار را برطرف کرد. به این درمان، درمان پالپ یا در اصطلاح عامه به عصب کشی گفته می شود.
 
چه موقع نیاز به گذاشتن روکش بر روی دندان های شیری است؟ روکش چه مزیتی نسبت به پر کردن دندان دارد؟ آیا دندان روکش شده در سن مناسب خود خواهد افتاد؟
در دندان های شیر که بعلت پوسیدگی وسیع و چند سطحی نیاز به درمان پالپ (عصب کشی) پیدا می کنند، چون امکان ترمیم خوب و با کیفیت دندان که به مدت طولانی باقی بماند وجود ندارد، بهتر است بعد از انجام درمان پالپ، تاج دندان را با روکش بازسازی کرد. این روکش ها که شکل پیش ساخته و فلزی وجود دارند، علاوه بر دوام و ماندگاری بالا، از شکستن بعدی دندان هم جلوگیری می کنند و نیز چون کاملا روی دندان را می پوشانند، در پیشگیری از ایجاد پوسیدگی بعدی هم تاثیر دارند.
 
فیشور سیلانت چیست؟ کدام دندان ها به فیشور سیلانت نیاز دارند؟
در سطح جونده دندان های عقب دهان (دندان های آسیا) معمولا فرورفتگی و شیارهای ظریف و عمیقی وجود دارد. به علت چسبیدن و گیر بیشتر خوراکی های پوسیدگی زا (از قبیل شکلات، کیک، بیسکوییت و غیره) و نیز فعالیت میکروب های ایجاد کننده پوسیدگی در این نواحی که با جریان طبیعی آب دهان و حتی مسواک، براحتی قابل تمیز شدن نیستند، شروع پوسیدگی دندان معمولا در این سطوح اتفاق می افتد. فیشورسیلانت یا شیارپوش، یک روش موثر برای پیشگیری از پوسیدگی سطوح جونده ی دندان ها می باشد. روش درمان به این صورت است که با تشخیص دندانپزشک، فرورفتگی و شیارهای گیردار دندان سالم تازه رویش یافته با یک ماده ی همرنگ دندان پوشیده می شوند و بنابراین از پوسیدگی زود هنگام این سطوح در اثرگیر مواد غذایی و فعالیت میکروب های پوسیدگی زا جلوگیری می شود.
دکتر گرجی- دندانپزشک و  جراح ایمپلنت
دکتر گرجی- ضرورت مراقبت های دندانپزشکی در بارداری
آموزش بلیچینگ (سفید کردن دندان ها) توسط دکتر محمد گرجی

برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به CD لطفا با شماره های ذکر شده تماس حاصل بفرمایید


آدرس: بلوار قیطریه، میدان ندا (چیذر) نبش کوچه مدرسه، ساختمان ایرانیان، طبقه ۲، واحد ۳تماس مستقیم
 22232019


برای مشاهده کاتالوگ کلیک کنید