اخبار مهم
Home / زایمان / پس از زایمان، از خانه بیرون بزنید!(۲)
57701_274.jpg

پس از زایمان، از خانه بیرون بزنید!(۲)

همزمان با ورود نوزاد به زندگی گویی گردبادی رخ داده و تمامی کارهایی که تا پیش از این انجام می‌داده‌اید تحت تأثیر قرار گرفته است. این اتفاقات با موجی از هیجان و فعالیت زیادی و البته استرس و خستگی ناشی از مجموعه تمامی آنها همراه است. تفاوتی نمی‌کند برای نخستین بار صاحب فرزند شده‌اید یا پیشتر نیز چنین تجربه‌ای داشته‌اید، توصیه می‌کنیم به ۱۰ نکته مهمی که در این گزارش به آنها اشاره شده توجه کنید تا ضمن به کنترل درآوردن استرس درونی، از پدر و مادر شدن خود بیشتر لذت ببرید. در مطلب پیش سه مورد از این ده مورد مطرح شد، در ادامه توضیحات بیشتر آمده است:

چشم انداز وسیعی داشته باشید
نباید سختی‌ها و لحظات پراسترس این روزها همواره در ذهنتان باشد. این روزها نیز نهایتا می‌گذرد. طوری رفتار کنید که در آینده حسرت آنها را نخورید. با دیدی باز به مسایل نگاه کنید  و همیشه خوشبین باشید.

استانداردهایتان را تعدیل کنید
احتمالا از آن دسته افرادی هستید که به تمیزی خانه اهمیت زیادی می‌دهید. احتمالا خیلی برایتان مهم است که لباس‌های کثیف در جایی انباشته نشوند و سر موقع شسته شوند. اما وقتی پای یک نوزاد چند هفته‌ای به میان می‌آید، دیگر مثل گذشته زمان کافی برای انجام تمامی این کارها در موقع مشخص در اختیار ندارید. کمی از استانداردهای قابل احترامتان کاسته و آنها را تعدیل کنید. مثلا حالا دیگر قرار نیست همه جای خانه تمیز و برق افتاده به نظر برسد. همچنین قرار نیست لباس‌ها سر موقع شسته شوند. هیچ اشکالی ندارد که لباس‌های کثیف برای دو یا سه روز بیشتر در سبد مخصوص باقی بماند. از آن گذشته هیچ اتفاقی نمی‌افتد اگر حمام به جای هر هفته یک بار، هر ۱۰ روز یک بار شسته شود و البته هیچ کس متوجه نمی‌شود که شب به جای شام مورد علاقه خود و همسرتان، کره و مربا روی نان مالیده و چند لقمه جانانه نوش جان کنید. به این واقعیت توجه کنید که قرار نیست این روزها برای همیشه ادامه داشته باشد. نوزادتان پس از چندی به زندگی در این دنیا و برنامه‌ای که برای زندگی اش ترتیب داده‌اید عادت می‌کند و به تبع آن وقت بیشتری برای انجام کارهای مورد علاقه قبلی‌تان پیدا خواهید کرد.

در اختیار نوزاد باشید
وقتی بچه‌دار می‌شوید دیگر برای خود زندگی نمی‌کنید. این نوزاد است که تمام فکر و ذکرتان را به خود مشغول کرده است. این وضعیت کاملا طبیعی است و تقریبا درخصوص تمامی زوج‌هایی که برای نخستین و حتی چندمین بار صاحب فرزند می‌شوند روی می‌دهد. در این روزها باید وقت زیادی برای کارهایی نظیر شیر دادن به نوزاد، چرت بین روز نوزاد و البته آرام کردنش در حین گریه اختصاص دهید. پس توصیه می‌کنیم تفریحات و برنامه‌های از پیش برنامه‌ریزی شده‌تان را به حداقل رسانده و در عوض برای چک کردن ساک نوزاد و مطمئن شدن از اینکه تمامی وسایل مورد نیازش برای چند ساعت بیرون از خانه بودن را همراه برده‌اید وقت بیشتر بگذارید. حتی پیشنهاد می‌کنیم قبل از ترک خانه پوشک نوزاد را تعویض کنید. همیشه مجهز باشید تا در همان چند ساعتی که خارج از خانه هستید استرسی نداشته باشید.

از خانه بیرون بزنید
شاید از آن دسته افرادی هستید که تا پیش از به دنیا آمدن نوزاد، هر روز و به خصوص بعدظهرها از خانه خارج شده و برای تفریح و خرید و انجام کارهای مختلف دیگر راهی خیابان و مراکز خرید می‌شده‌اید. اما حالا انگار دست و پایتان بسته شده است. قرار نیست به خاطر تولد نوزاد، خود را از تفریحات و کارهای خوشایندی که پیشتر انجام می‌دادید محروم کنید. بدون شک رفتن به پارک و مشاهده کودکان و والدینشان تأثیر بسزایی در تقویت روحیه و افزایش شادابی‌تان خواهد داشت. پس خیلی سخت نگیرید. لباس مناسبی بر تن خود و نوزاد کرده و برای یک گردش نهایتا یک ساعته آماده شوید. در این موارد تمام وسایل مورد نیاز نوزاد را نیز به همراه داشته باشید تا از لحظاتی که پیش رو دارید لذت ببرید و نه اینکه دچار استرس شوید! حتی می‌توانید از افرادی که اطمینان کامل به آنها دارید کمک بگیرید. مطمئن باشید این سفر تفریحی (!) خوشایند نوزاد نیز خواهد بود.

حواستان به سایرین نیز باشد
درست است که نوزادی به جمع خانواده اضافه شده و شما دوست دارید تمام توجهتان را معطوف نگهداری بی عیب و نقص از او کنید اما اگر فرزند یا فرزندان دیگری هم دارید باید مراقب آنها نیز باشید. مراقب نوع برخوردی که با فرزندان دیگرتان دارید باشید. آنها ممکن است به دلیل توجه زیادی که به عضو جدید دارید کمی حسادت کنند. اما این همه ماجرا نیست. شما تنها برای خود و فرزندانتان زندگی نمی‌کنید. هر از گاهی نوزاد را به یکی از دوستان یا بستگان مطمئن سپرده و برای خوردن شام به اتفاق همسر و سایر فرزندان راهی رستوران شوید. همچنین نباید دوستان دیگرتان را فراموش کنید. به آنها زنگ زده و برای رفتن به سینما قرار بگذارید.

از مشاور خجالت نکشید
نگهداری از نوزاد حتی در یک روز آفتابی و پرنشاط می‌تواند به کاری خسته کننده تبدیل شود. حتی برخی والدین به خصوص زنان، پس از تولد نوزاد دچار نوعی افسردگی موقت می‌شوند. در این شرایط مشاور بهترین کمک را به شما ارایه می‌کند. از بیان هر آنچه که در ذهنتان است خجالت نکشیده و بگذارید او با درک کامل از مشکلات احتمالی، بهترین توصیه‌ها را ارایه کند.

کمک دیگران را رد نکنید
قرار نیست همه کارها را خود به تنهایی انجام دهید. این روزها احتمالا با درخواست ارایه کمک زیادی از سوی دوستان و بستگان مواجه شده‌اید. آنها دوست دارند برای لحظاتی هم که شده نوزاد را در آغوش بگیرند، هیچ اشکالی ندارد و یا در تا کردن لباس‌هایش که پس از شستشو حالا به خوبی خشک شده‌اند به شما کمک کنند که این هم هیچ اشکالی ندارد. آنها قلبا دوست دارند هر کمک ممکنی را به شما ارایه کنند. هرگز تقاضای آنها را رد نکنید.