اخبار مهم
Home / بارداری / پرهیز از نزدیکی در بارداری با جفت خلفی
84300_614.jpg

پرهیز از نزدیکی در بارداری با جفت خلفی

پرسش: من در هفته ۱۳ بارداری سونوی ان تی دادم گفتن همه چی خوبه ولی جفتت پایینه از نوع خلفی لولایی میخواستم بدونم چه خطری داره و من باید از چه کارهایی بپرهیزم و چه کارهایی انجام بدم تا درست بشه ؟ طول سیروکس هم ۳۳ mm هستش.

پاسخ: جفت خلفی لولایینگ از جمله جفتهایی است که نه می توان گفت بی خطر است و نه می توان گفت پرخطر. این جفت حدود ۲ سانت فقط از دهانه رحم فاصله دارد. بستگی به همین مقدار نزدیکی دارد.اگر کمتر از ۱ سانت باشد خطر خونریزی در هنگام زایمان را خواهد داشت و برای فرد سزارین انجام می شود. ولی اگر بیش از ۲ سانت باشد خطر کمتری دارد. معمولا در ۶ ماه اول ویزیت ها ماه به ماه است ولی در این موارد باید هردو هفته توسط پزشک معاینه انجام شود. و طبق نظر پزشک عمل شود. شاید مجبور به انجام آزمایش های تکمیلی نیز باشید.
طول سرویکس تان هم همین طور است. اگر کمتر از ۱۵ سانت بود مجبور به دوختن دهانه رحم می شدید. اگر حدود ۲۵ بود استراحت مطلق می گفتیم ولی در این حالت هم نمی توان گفت که کاملا بی خطر است.
در هردو مورد توصیه می شود از فعالیتهایی که نیاز به ایستادن زیاد و فشار به رحم دارند اجتناب شود. لازم نیست استراحت مطلق باشد ولی فعالیت شدید و نزدیکی بهتر است انجام نشود.
اگر خونریزی، لکه بینی، انقباض شکم، درد شدید و … داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.
براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.