اخبار مهم
Home / نوزاد / وقتی نوزاد از گریه کبود می‌ شود(۱)
58296_514.jpg

وقتی نوزاد از گریه کبود می‌ شود(۱)

گریه‌های ناشی از کولیک چیزی فرا‌تر از سر و صدا و گریه عادی نوزادان است. گریه‌های طولانی و خستگی ناشی از آن می‌تواند مشکلات متعددی ایجاد کند از جمله ایجاد مشکل در ارتباط والدین با هم یا با کودک، ناتوانی در تغذیه کودک از سینه مادر، افسردگی بعد از زایمان، مراجعات بیش از حد به پزشک یا بیمارستان و درمان‌های غیرضروری. برای آشنایی هر چه بیشتر با این مشکل که از آن با عنوان یکی از نخستین چالش‌های داشتن فرزند یاد می‌شوند گفت‌وگویی با خانم دکتر پروین سخندان، متخصص کودکان و نوزادان انجام داده‌ایم.

گریه‌هایی که قطع نمی‌شود
کولیک یکی از دشوار‌ترین مسائلی است که ابتدای تولد کودک، والدین با آن روبه‌رو می‌شوند. این مشکل در حدود ۲۵درصد نوزادان دیده شده و معمولا چند هفته بعد از تولد آغاز می‌شود.

اگر کودک شما هر روز در زمان خاصی گریه می‌کند و شما هم هرچه تلاش می‌کنید فایده‌ای ندارد احتمالا نوزاد شما دچار کولیک شده است. نکته بسیار مهم در تشخیص این بیماری، گریه مداوم یک نوزاد سالم در ساعت مشخصی از شبانه روز است که این الگو به‌مدت چند هفته تداوم داشته باشد.

کولیک هم برای والدین و هم برای نوزاد استرس‌زاست. کولیک در اغلب موارد تا ۳ ماهگی بهبود می‌یابد و می‌توان از آن با عنوان یکی از نخستین چالش‌های داشتن فرزند یاد کرد.

علائم
گریه و بی‌قراری برای نوزادان امری طبیعی است. قرار هم نیست هر نوزادی که بی‌قرار است و گریه می‌کند الزاما کولیک داشته باشد. ولی اگر یک کودک با تغذیه سالم دچار کولیک شود معمولا دوره‌های قابل پیش‌بینی گریه وجود دارد به این صورت که نوزاد هر روز در یک زمان خاص گریه می‌کند. این زمان معمولا اواخر عصر یا اوایل شب است. دوره‌های کولیک ممکن است از چند دقیقه تا ۳، ۴ ساعت طول بکشد. گریه معمولا ناگهانی آغاز شده و دلیل خاصی ندارد. ممکن است در انتهای دوره کولیک کودک دچار حرکات روده و دفع گاز شود. گریه ناشی از کولیک معمولا شدید و پر سر و صدا است. چهره نوزاد ممکن است قرمز شده و گاهی آرام کردنش غیرممکن است. کودک معمولا موقع گریه پا‌ها را داخل شکم جمع کرده و دست‌ها را مشت می‌کند. در این حالت عضلات شکم هم منقبض هستند. این مسئله در پسر بچه‌ها و در زایمان اول شایع‌تر است.

علت
به‌مدت شاید هزاران سال همه تصور می‌کردند علت کولیک درد شکم است. حتی واژه کولیک هم از یک کلمه به زبان یونانی باستان به معنی روده گرفته شده است اما واقعیت این است که علت ایجاد کولیک هنوز دقیقا مشخص نیست. محققان احتمالات خاصی را مطرح می‌کنند مانند آلرژی، عدم‌تحمل لاکتوز (قند شیر)، سیستم گوارشی نابالغ، حس کردن اضطراب مادر و تفاوت در نحوه تغذیه و استراحت کودک. با این حال هنوز دقیقا معلوم نیست که چرا یک کودک مبتلا به کولیک می‌شود و یک کودک دیگر خیر.

با این حال تحقیقات دیگر نشان داده، نوزادان مادرانی که موقع بارداری یا بلافاصله بعد از تولد کودک سیگار می‌کشند بیشتر در معرض خطر کولیک هستند. با وجودی که کولیک نوزاد تمام خانواده را نگران می‌کند اما کولیک خطر خاصی برای کودک ندارد و نوزادان مبتلا به این مشکل بدون عارضه خاصی رشد طبیعی خواهند داشت.

ادامه دارد…