اخبار مهم
Home / کودک / واکنش کودکان به درگوشی های پدر و مادر
29211_892.jpg

واکنش کودکان به درگوشی های پدر و مادر

سیب سبز: به حرف‌تان گوش نمي‌دهد، پاها را زمين مي‌كوبد و وقتي در برابر خواسته‌اش مي‌ايستيد، صداي گريه‌اش همه را كلافه مي‌كند؟ شايد شما هم مثل بسياري از مادرها امروزي تصور كنيد كه جز سكوت و گوش به فرمان بودن هيچ ابزاري براي روبه‌رو شدن با اين رفتارها نداريد يا مثل برخي از مادرهاي ديروزي، عصبانيت و خشونت رفتاري يا كلامي را چاره اين واكنش‌هاي فرزندتان بدانيد اما دست نگه داريد!

شما تنها به مقابله با بدقلقي‌هاي كودك‌تان در همان لحظه نياز نداريد بلكه مي‌توانيد با واكنش درست براي هميشه به اين رفتارها پايان دهيد. حكيمه قادري، روانشناس و مشاور درباره همه راه‌هاي مقابله با شرايط سخت رفتار با كودكان توضيح مي‌دهد.

وقتي به رابطه‌ والدين حسودي مي‌كند…
«وقتي مليكا مي‌بيند كه پدر و مادرش آهسته با هم حرف مي‌زنند خيلي سريع مي‌پرسد، «دارين چي مي‌گين؟» او هميشه دوست دارد كنار پدر و مادرش بخوابد و آنها را با هم تنها نگذارد. آيا والدين مليكا بايد به‌خاطر او از هم فاصله بگيرند؟»

اينها را بگوييد: وقتي كودك ميان حرف‌هاي شما و همسرتان مي‌پرد به او بگوييد، «من دارم با بابا حرف مي‌زنم، صبر كن حرفم تموم شه» كودك نياز به توجه دارد به‌ويژه توجه از سوي مادر بنابراين مادر با بيان كلماتي مانند « من و بابا تو رو خيلي دوست داريم» باید حس كودك را نسبت به پدر هم تقويت كند.

وقتي لجبازي مي‌كند
مامان سارا از او مي‌خواهد لباس صورتي‌اش را بپوشد تا به خانه مادربزرگ بروند اما سارا كه تازه راه و رسم لجبازي را ياد گرفته در برابر خواسته مادر مقاومت مي‌كند و لباس خوابش را از تنش بيرون نمي‌آورد. تلاش‌هاي مادر با فرار او و بدقلقي‌هايش بي‌نتيجه مي‌ماند. مادر سارا چه بايد بكند؟ با زور و دعوا او را مجبور به پوشيدن لباس ‌مهماني كند يا اينكه به خواسته‌اش تن دهد و با لباس خواب او را همراه خود ببرد؟

اينها را بگوييد: بايد درباره قوانين با او واضح حرف بزنيد. كنارش بنشينيد به چشم‌هايش نگاه كنيد و نامش را به زبان بياوريد. بعد درخواست خود را به‌طور واضح و روشن بيان كنيد؛ مثلا «سارا جان وقت خوابه برو لباس خوابتو بپوش.» اگر همچنان مقاومت كرد و نخواست كاري كه شما گفته‌ايد انجام دهد، بايد از استراتژي محروميت استفاده كنيد. يعني اگر بهانه تلويزيون، بازي و. . . را براي نخوابيدن مي‌آورد، او را از اين كارها محروم كنيد. تلويزيون را خاموش كنيد، اسباب‌بازي‌هايش را جمع كنيد و. . . البته اگر بخواهيد فرزندتان كاري را انجام ندهد بايد قبلا يك بار اين موضوع را به او گفته باشيد.

اينها را نگوييد: اگر مي‌خواهيد كودك از انجام كار خاصي خودداري كند نبايد مدام آن را برايش تكرار كنيد، يعني يك‌بار توضيح دهيد و ديگر ادامه ندهيد. اين كار او را در موقعيت لجبازي بيشتر قرار مي‌دهد.

در صورت شما چه بايد ببينيد؟ نبايد يك روز در برابر لجبازي بی‌تفاوت باشید و روز ديگر از او بخواهيد طبق ميل و خواسته شما عمل كند. او بايد در صورت شما اقتدار و البته آرامش را ببيند.

راه های درمان گریه و بدقلقی کودکان
اينها را نگوييد: گفتن «اگه نري سر جات بخوابي، من و بابا ديگه دوستت نداريم» هيچ حس مثبتي در كودك ايجاد نمي‌كند و بيشتر او را دچار حسادت مي‌كند. او در اين جمله حس بي‌توجهي و دوست نداشته شدن را تجربه مي‌كند كه مي‌تواند بعدها رفتار‌هاي ناهنجار ديگري را ايجاد كند.

در صورت شما چه بايد ببيند؟ صورت شما بايد محبت داشته باشد تا او حس طرد شدن را از شما نگيرد. در اين موارد بايد توجه نشان دهيد و صورت‌تان خنثي نباشد.