اخبار مهم
Home / نوزاد / واکسیناسیون نوزاد کی اقدام کنم؟
95425_974.png

واکسیناسیون نوزاد کی اقدام کنم؟

سوال مخاطب هریس پویا: من در تاریخ ۱۲ دی نوزادم رو به دنیا آوردم، می خواستم بدونم به جز واکسنی که زمان تولدش زدن کی و چه تاریخی واسه نوبت بعدی واکنسش اقدام کنم؟


پاسخ دکتر نوشین عیوضی، متخصص اطفال:

برنامه بعدی از ۲ ماهگی شروع می‌شود. نوبت اول سه‌گانه و فلج اطفال و نوبت دوم واکسن هپاتیت B را به کودک تزریق می‌کنند. نوبت بعدی ۴ ماهگی است که قطره فلج اطفال و واکسن سه‌گانه تزریق می‌شود. در ۶ ماهگی نوبت سوم هپاتیت B، نوبت سوم فلج و سه‌گانه تجویز می‌شود. بعد از ۶ ماهگی یعنی در یک سالگی واکسیناسیون mmR سرخک، سرخجه، اوریون تزریق و در ۱۸ ماهگی نیز تکرار می‌شود و در نهایت قطره یادآور فلج و سه‌گانه داده می‌شود. همچنین توجه داشته باشید که برخی واکسن‌ها مانند آنفلوآنزا در درمانگاه‌ها تزریق می‌شود. بر این اساس، از ۶ ماهگی به بعد تا ۳ سال اول دو نوبت واکسیناسیون به فاصله یک ماه و از ۳ سال به بعد، سالی یک بار واکسن آنفلوآنزا قبل از شروع سرما تزریق می‌شود تا میزان سرماخوردگی کاهش یابد.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.

براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.