اخبار مهم
Home / قصد بارداری / همه چیز درباره درمان ناباروری در ایران(۲)
43463_689.jpg

همه چیز درباره درمان ناباروری در ایران(۲)

می گویند آمار طلاق روبه افزایش است. اما این قضیه تنها به مشکل رفتاری زن وشوهر‌ها ختم نمی‌شود گاهی نازایی زن یا مرد اصلی ترین عامل از هم پاشیدگی خانواده‌های جوان است. ناباروری مشکلی است  که حالا  زوج‌های زیادی را درگیر خود کرده است اصلاً بهتر است بگوییم همین معضل بچه دار نشدن است که پای زوج‌های جوان را به دادگاه خانواده می‌کشاند. در مطلب پیش درباره نازایی در زنان و مردان و راه های درمان نازایی مطالبی آورده شد، در ادامه به موارد دیگر می پردازیم:

در درمان ناباروری دارو‌ درمانی نتیجه بخش است یا لقاح مصنوعی؟
دارودرمانی و روش‌های کمک باروری که به نوعی همراه با جراحی کوچک است، می‌توانند بیمار را درمان کنند ولی شرایط بیمار نیز مهم است مثلاً گاهی، با یک رژیم غذایی مشکل ناباروری بیماری که اضافه وزن دارد، حل می‌شود.

به جرأت می‌توانم بگویم با روش‌های ساده در تغییر تغذیه، رژیم‌های غذایی و متعادل کردن وزن بیمار می‌توان مشکل ناباروری بیمار را رفع کرد. گاهی هم تنها تحریک تخمدان و آزادسازی تخمک بیمار برای درمان کفایت می‌کند. این روش‌های درمانی ساده هزینه بیمار را کاهش می‌دهد در غیر این‌صورت از روش‌های تلقیح اسپرم به داخل رحم که با عنوان AUI مشهور است، استفاده می‌شود این روش نیز خطرات و هزینه کمتری را برای بیمار به همراه دارد.

با این همه اغلب زوجین نابارور بیشتر به درمان IVF تمایل نشان می‌دهند؟
با وجود اینکه در «ای یو آی» میزان موفقیت ممکن است حدود ۲۰درصد باشد، با این حال باید به بیمارانی که برای انجام ای یو آی مناسب هستند، این روش را توصیه کرد. بیمارانی معمولاً ای یو آی می‌شوند که لوله‌های رحم‌شان باز هست اما زمانی که لوله‌های تخمدان بسته است و تخمک نمی‌تواند خودش را به رحم برساند از روش‌های IVF و میکرواینجکشن استفاده می‌شود در روش IVF خانم نابارور برای تحریک تخمک‌گذاری تحت سیکل‌های دارویی قرار می‌گیرد سپس تخمک گرفته شده و در محیط آزمایشگاه کشت داده می‌شود.

در روش IVF تعداد کافی اسپرم در اطراف تخمک برای ایجاد جنین رها می‌شود. چنانچه اسپرم با سوزن به داخل تخمک تزریق شود، به آن میکرواینجکشن می‌گویند.  اگر لوله‌های تخمدان بیمار بسته و تعداد اسپرم کم باشد، قاعدتاً از IVF و میکروانجکشن یا لقاح آزمایشگاهی استفاده می‌شود اما چیزی که ما به وضوح با آن برخورد می‌کنیم، این است که بیماران از روز اولی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند علاقه‌مندند که روش «آی وی اف» یا میکرواینجکشن برای‌شان انجام شود بیماران باید به پزشک اطمینان کنند و از روش‌های ساده تر، کم هزینه‌تر و کم‌خطر استفاده کنند. شاید نتیجه درمان IVF بهتر باشد اما وقتی روش دیگری وجود دارد که میزان موفقیتش پس از دوبار به اندازه روش‌های پیچیده و سخت‌تر است، باید از روش‌های ساده‌تر استفاده کرد.

می توانیم بگوییم، افزایش مراجعه زوجین نابارور به چنین مراکزی به خاطر روند رو به رشد آمار ناباروری در یک دهه اخیر بوده است؟
در دنیا رشد ناباروری ۱۰تا ۱۵درصد گزارش شده، به نظر می‌رسد، به طور متوسط در کشور ما هم این آمار وجود داشته باشد اما در استان‌های مختلف به خاطر شرایط اقلیمی و ژنتیکی میزان رشد ناباروری متفاوت است. به طور کلی به نظر می‌رسد، شرایط اقلیمی و مسائلی مانند آلودگی هوا و نوع تغذیه بشدت بر باروری و ناباروری تأثیر‌گذار است حتی وضعیت روحی و روانی نیز یکی از عواملی است که به آن توجه می‌شود به همین خاطر به جای آنکه بسیاری از بیماران را تحت جراحی قرار دهیم، با مشاوره روانشناسی و روانپزشکی به بارور شدن‌شان کمک می‌کنیم.

وقتی شرایط اقلیمی، محیطی و مسائل روحی و روانی را در میزان ناباروری دخیل بدانیم می‌توان گفت که به احتمال زیاد نرخ ناباروری در کشور ما رو به افزایش است ولی این موضوع را باید آمار و ارقام تأیید کنند.  با توجه به تأسیس مراکز جدید درمان ناباروری هنوز با افزایش سالانه این بیماران روبه رو هستیم از این‌رو می‌توان این استنباط را داشت که ناباروری رو به ازدیاد است. پس برای پیشگیری از ناباروری باید برنامه‌هایی در سطح وزارت بهداشت از زمان تولد نوزاد تا زمان بلوغ و ازدواج افراد طراحی شود. مثلاً معاینه دقیق نوزادان جنس مذکر می‌تواند محل قرار‌گیری بیضه‌ها درون حفره شکمی را مشخص کند.

در خانواده‌هایی که برادر یا خواهر نازا وجود دارد، معمولاً ترس از بچه دار شدن هم هست. طبیعی است که این ترس تا حدی وجود داشته باشد، منظورم بحث ژنتیک در نازایی است؟
در شرایطی مانند کاهش تعداد اسپرم‌ها و سلول‌های جنسی در برادران اعضای یک خانواده، احتمال ناباروری متداول است البته ممکن است در خانواده‌ای فقط در یک برهه این اتفاق بیفتد و نسل‌های بعدی مشکلی بابت باروری نداشته باشند با این حال عوامل ژنتیک سهم بزرگی در ناباروری دارد ولی هنوز این عوامل به طور کامل شناخته‌شده نیست. باید در زمینه ژنتیکی بودن سقط ناگهانی و لانه‌گزینی نکردن جنین تحقیقات زیادی انجام‌ شود.

همه این روش‌هایی که اشاره کردید برای بیمار هزینه بر است این هزینه‌ها با تعرفه دولتی انجام می‌گیرند؟
از یک سال گذشته به لحاظ دارویی کمک زیادی به بیماران نابارور شده است و بخشی از هزینه داروی این بیماران با تعرفه دولتی پرداخت می‌شود. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز قرار است در چارچوب طرح تحول نظام سلامت در درمان ناباروری به بیماران کمک کند. امسال در روندی که در افزایش نرخ‌ها به وجود آمده بیمه‌ها باید این افزایش را جبران کنند اما متأسفانه بیمه‌ها در این زمینه نقش‌شان را ایفا نمی‌کنند از این‌رو هزینه‌های درمان به دوش بیماران بیشتر سنگینی کرده است.