اخبار مهم
Home / زایمان / نه گفتن را یاد بگیرید
15270_548.jpg

نه گفتن را یاد بگیرید

هریس پویا، گروه ترجمه: اگر باردار هستید و به خصوص اگر منتظر تولد اولین بچه خود هستید، احتمالا از خیلی ها دعوت کردید تا به ملاقات شما در بیمارستان بیایند یا اینکه در اتاق زایمان کنار شما باشد و بعد هم از عجولانه تصمیم گرفتن خود پشیمان شده اید. این قابل درک است. ممکن است وقتی خیلی از اعلام خبر بارداری خود هیجان زده بودید، به مادرشوهرتان گفته باشید که می خواهید در زمان زایمان کنار شما باشد!  بعد به این موضوع بیشتر فکر کرده اید و خودتان هم باورتان نمی شود. سخت گیری در مورد اینکه چه افرادی در اتاق زایمان شما حاضر باشند یا به ملاقات شما در بیمارستان بیایند و با شما در خانه بلافاصله بعد از تولد بچه وقت بگذرانند، ممکن است دلخوری هایی ایجاد کند ولی موضوع بسیار مهم و اساسی است.
در زمان زایمان و تولد، آخرین کاری که می خواهید انجام دهید، سروکار داشتن با انتقادهای یک خواهر از خود راضی و مشاجره و تنش بین دو دوست جنگ طلبتان است. حتی اگر هیچکدام از این مسایل هم وجود نداشته باشند، شاید شما بخواهید در یک فضای آرام و کاملا خصوصی زایمان کنید. حق با شماست. در زمان زایمان احساس شما به اینکه بدن شما در آن لحظه چطور به زایمان واکنش نشان می دهد، بستگی خواهد داشت و روی رابطه ای که شما با نوزادتان برقرار می کنید هم تاثیرگذار خواهد بود. در این متن در مورد اینکه چطور با افرادی که از شما در بیمارستان ملاقات می کنند مواجه شوید، توضیح می دهیم.
 
اگر شخصی خیلی رک و راست از شما پرسید که آیا می تواند در زمان زایمان و تولد بچه در اتاق باشد، اولین چیزی که به ذهنتان می رسد باید این باشد که شما نمی خواهید چنین فردی آنجا باشد. خیلی از مردم منطقی می فهمند که این سوال شما را در شرایط معذب کننده ای قرار می دهد و امیدوار هستند از آنها دعوتی بعمل آید. اما اجازه ندهید که هیچکس از شما پاسخی نظیر «حتما!» بشوند. به جای آن، سعی کنید از پاسخ هایی نظیر «اوه، من اول باید با شوهرم حرف بزنم» یا «بگذار با دکترم هماهنگ کنم» یا حتی جواب قاطعی نظیر «هنوز در مورد اینکه چه کسی موقع زایمان آنجا باشد تصمیم نگرفته ام. ولی اگر بخواهیم بیایی، حتما به تو خبر می دهم» استفاده کنید. سپس خیلی راحت موضوع بحث را عوض کرده یا تلفن را قطع کنید.
 
از خودتان چرا بپرسید و زمان کافی صرف جواب دادن بکنید. اگر برای دعوت یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان برای حضور در لحظه زایمان وسوسه شده اید، ابتدا از خودتان دلیل آن را سوال کنید. چرا؟ برای این که احساس می کنید مجبور یا تحت فشار هستید؟ دوباره فکر کنید. خودخواه بودن در این موارد هیچ ایرادی ندارد. تولد بچه شما یک رویداد بزرگ است. و افرادی که شاهد آن هستند باید آنهایی باشند که شما با آنها احساس راحتی می کنید. مهم نیست چقدر مادرتان را دوست دارید. باید تمامی مواردی که در بالا ذکر شد در مورد او صدق کنند.
 
ممکن است شخصی که خیلی به شما نزدیک است را با  «نه» گفتن خود ناراحت کنید و نگران شوید که آنها عصبانی یا سرخورده هستند. به آنها بگویید که قوانین بیمارستان فقط به شوهر شما اجازه حضور در اتاق زایمان را می دهد یا بگویید که تصمیم گرفته اید در سکوت کامل زایمان کنید. اگرنمی توانید فقط «نه»  بگویید، از همسرتان بخواهید در این مورد دخالت کند. او می تواند شما را از این مخمصه نجات دهد.