اخبار مهم
Home / کودک / نشانه های افسردگی در کودک(۲)
53667_483.jpg

نشانه های افسردگی در کودک(۲)

یک دکترای روانشناسی کودک و نوجوان با اشاره به اینکه سردرد، دل درد، سرگیجه و حالت تهوع از نشانه‌های جسمانی افسردگی در کودکان می باشد. سختگیری‌های افراطی پدر و مادر هم می‌تواند باعث افسردگی و بی‌پناهی شود. بنابراین روان درمانی حمایتی، آموزش والدین، تغییر محیط و به دست آوردن نکات مطلوب از نکات مهمی است که در درمان افسردگی کودک باید به آنها توجه کرد. در مطلب پیش درباره افسردگی در کودکان و علائم آن مطالبی آورده شد، در ادامه توضیحات بیشتری آمده است:

این دکترای روانشناسی کودک و نوجوان خاطرنشان کرد: گاهی رفتار والدین از نوع آزاردهنده، تحقیر کننده و مقایسه کننده است که حالات افسردگی را در کودک به وجود می‌آورد. در پاره‌ای از موارد هم مادر خود افسرده است و کودک در اثر مجاورت با او ناخواسته تمامی حالات وی را دریافت می‌کند. به طور کلی چنانچه محیط زندگی کودک، مطلوب نباشد (از نظر محبت و توجه) و نیازهایش ارضا نشود، خطر افسردگی برای وی وجود دارد.

زارع نیستانک گفت: برای درمان افسردگی‌های محیطی (که بیشترین نوع افسردگی کودکان را شامل می‌شود) ساختن فضایی دوستانه و صمیمانه، فضایی که کودک در آن احساس کند همه دوستش دارند و نیازهایش را به موقع و به جا برآورده می‌کنند، از مهم‌ترین عوامل است.

وی یادآور شد: خانواده و فضای روانی آن در پیشگیری از افسردگی و درمان این اختلال تاثیر بسیار دارد. البته در صورتی که افسردگی حاصل عوامل درونی باشد، درمان آن قدری متفاوت است و باید کودک نزد روانپزشک متخصص روان درمانی انجام شود.

زارع نیستانک تاکید کرد: وجود محیطی سرشار از عشق و محبت و روابطی سالم و صمیمی برای کودکان ضروری است و نباید آنها را از این نعمت محروم کنیم. همچنین باید بکوشیم روابط بچه‌ها با دوستان و بستگان به طریقی مثبت و مؤثر پیوسته برقرار باشد. آرزوها، خواسته‌ها و تمایلات منطقی و طبیعی پاسخ داده شوند و سعی کنیم جلوی فقدان آنچه را که ضروری و لازم است، بگیریم.

این دکترای روانشناسی کودک و نوجوان در باره عواملی که به بروز افسردگی کمک می‌کنند گفت: برای پیشگیری باید به نکاتی مانند جدا شدن از خانواده و منابع حمایت کننده عاطفی، عوض کردن منزل، تبعیض بین فرزندان و مقایسه کردن آنها با یکدیگر و به رخ کشیدن نکات منفی کودک و ابراز نکردن صفات مثبت وی توجه کرد.

وی گفت: در درمان کودکان افسرده توجه به علت افسردگی اهمیت فراوان دارد؛ برای مثال چنانچه منبع حمایتی‌ای را که کودک از دست داده بشناسیم، می‌توانیم جایگزین خوبی برای او در نظر بگیریم. اجازه دهید کودک افسرده صحبت و احساس خود را بیان کند. به احساس وی احترام بگذارید و سعی کنید با تغییر رفتار خودتان تفسیر کودک از وقایع پیرامونش را عوض کنید. گاهی نیز لازم است محیط کودک را قدری تغییر دهید.

وی گفت: کودکان خود بهترین منابع اطلاع رسانی به بزرگسالان هستند. یعنی از کودک می‌توانیم اطلاعاتی در مورد اینکه چرا غمگین است به دست آوریم. در بسیاری موارد، افسردگی کودک به نوع رابطه او با عزیزانش به خصوص مادر مربوط می‌شود. گاهی نیز رفتار خشونت بار پدر و عدم ابراز عشق و محبت توسط وی به بروز حالات غم‌زدگی و افسردگی در کودک می‌انجامد. در این صورت آموزش والدین برای این که چگونه با فرزندشان رفتار کنند می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

این دکترای روانشناسی کودک و نوجوان تاکید کرد: سختگیری‌های افراطی پدر و مادر هم می‌تواند باعث افسردگی و بی‌پناهی شود. بنابراین روان درمانی حمایتی، آموزش والدین، تغییر محیط و به دست آوردن نکات مطلوب، از نکات مهمی است که در درمان افسردگی کودک باید به آنها توجه کرد.