اخبار مهم
Home / بارداری / نشانه‌ های هشدار دهنده در بارداری (۱)
37020_917.jpg

نشانه‌ های هشدار دهنده در بارداری (۱)

ممکن است در طول دوران بارداری برخی علائم و نشانه‌ها در خانم‌ها پدیدار شود که به هیچ وجه نباید از کنار آنها گذشت و آنها را نادیده گرفت. وقتی که نشانه‌های خطر در یک زن باردار بروز می‌کند، لازم است که مراقبت‌های پزشکی لازم به عمل آید و نگرانی‌ها برطرف شوند. اما علائم و نشانه‌های هشدار دهنده دوران بارداری کدام موارد هستند:
 
خونریزی واژن
یک لکه‌بینی کوچک و خونریزی بسیار سبک در دوران بارداری می‌تواند، امری عادی و طبیعی تلقی شود و نشان‌دهنده وضعیت و شرایط خاص نباشد اما علت خونریزی‌های اندک و خفیف نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد و نباید نسبت به آنها بی‌اهمیت بود. خونریزی‌های شدید نشان‌دهنده سقط جنین و یا بارداری خارج رحمی است. توصیه‌ ما این است که هر چه سریع‌تر موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

تب و بالا رفتن دمای بدن
تب بالا در دوران بارداری می‌تواند یک علامت هشدار دهنده خطرناک باشد. خانم‌های باردار در طول این دوران در معرض خطراتی مثل آنفلوانزا هستند و ممکن است خطرات بیشتری آنها را تهدید کند. بالا بودن دمای بدن مخصوصاً در سه ماه نخست بارداری باعث به وجود آمدن برخی نقص‌ها در جنین می‌شود. در طول سه ماه نخست بارداری لوله عصبی شکل می‌گیرد و لذا تب بالا در این دوران باعث آسیب‌دیدگی آن می‌شود.

بالا رفتن دمای بدن تا بیش از ۵/۳۷ درجه سانتیگراد، شرایطی را به وجود می‌آورد که باید هرچه سریع‌تر توسط پزشک مورد درمان قرار بگیرد چرا که ممکن است عفونت جان جنین را به خطر بیندازد. اگر اندازه تب به ۳۹ درجه و بالاتر رسید، باید هرچه سریع‌تر به مرکز پزشکی مراجعه شود.

خارش‌های واژن و افزایش ترشحات
گاهی برخی از ترشحاتی که از واژن خارج می‌شوند و خارش آن در طول دوران بارداری طبیعی به نظر می‌رسد، در حالی‌که می‌تواند نشان دهنده یک عفونت جدی (مخصوصاً عفونت‌های جنسی) نیز باشد که می‌تواند روی رشد جنین اثر بگذارد. اگر دچار چنین وضعیتی شده‌اید، خجالت‌زده نشوید.

اگر ترشحات خارج شده از واژن، رنگی هستند، یا اینکه بوی تند و بدی دارند و یا اینکه اگر در ناحیه واژن دچار خارش و درد شده‌اید، حتما موضوع را به پزشک بگویید. برخی از داروهایی که معمولا در چنین مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در طول دوران بارداری نباید مصرف شوند و شما باید طبق نظر پزشک‌تان دارو مصرف کنید.

حالت تهوع بسیار شدید و استفراغ
حالت تهوع و دل به هم خوردگی در دوران بارداری مخصوصاً در سه ماهه نخست بارداری، طبیعی و عادی به نظر می‌رسد و معمولا خطری برای جنین در حال رشد ایجاد نمی‌کند و غالباً در هفته‌های ۱۲ و ۱۴ بارداری از بین می‌رود یا کاهش می‌یابد. اما اگر این وضعیت بسیار شدید باشد و کاهش نیابد،‌ می‌تواند نشان دهنده وضعیتی خاص باشد.

حالت تهوع بسیار شدید و زیاد باعث کاهش وزن می‌شود و علاوه بر آن سستی، گیجی، کم‌آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت‌ها را نیز در پی دارد. در موارد حاد و شدید حالت تهوع باید زن‌ باردار در بیمارستان بستری شود و تحت درمان قرار بگیرد تا دچار کم‌آبی بدن و سایر مشکلات نشود. در چنین شرایطی به موارد زیر توجه کنید:

 آیا رنگ ادرارتان بسیار تیره و غلیظ است و یا برای مدت زمان طولانی برای ادرار به دستشویی مراجعه نمی‌کنید.

 آیا دچار تپش قلب شده‌اید؟
 آیا دچار درد در ناحیه شکم می‌شوید؟
 آیا در استفراغ‌های خود لکه‌های خون می‌بینید؟
 آیا حالت تهوع و استفراغ‌ها مرتباً تکرار می‌شوند؟
 آیا احساس می‌کنید که دمای بدن‌تان نیز کمی بالاتر رفته است؟
 آیا به مدت ۲۴ ساعت نه چیزی می‌خورید و نه چیزی می‌نوشید؟
 آیا احساس ضعف و سستی شدید می‌کنید و به هنگام سرپا ایستادن دچار سرگیجه می‌شوید؟

ادامه دارد…