اخبار مهم
Home / کودک / ناهنجاری دهان و فک کودک،قبل از بلوغ درمان کنید
B206589F-93C9-4F60-AD4A-EBC1D4AF6B1407202010_Dentist_article.jpg

ناهنجاری دهان و فک کودک،قبل از بلوغ درمان کنید

ایسنا:یک متخصص ارتودنسی گفت:« چنانچه ناهنجاری‌های فکی قبل از سن بلوغ درمان نشود باید در سنین بالاتر از طریق عمل جراحی آن را درمان کرد.»

دکتر محمد فراهانی ناهنجاری‌های فک و دندان را از شایع‌ترین بیماری‌های فک و دندان دانست و اظهار کرد:« این ناهنجاری‌ها ناشی از عدم تقارن دو فک با یکدیگر است که به آن ناهنجاری‌های اسکلتی نیز گفته می‌شود. همچنین در ناهنجاری‌های دندانی عدم هماهنگی میان اندازه‌ دندان‌ها و اندازه‌ فک وجود دارد که ممکن است بیمار به هر دو این موارد مبتلا باشد.»

 

وی در رابطه با روش‌های درمانی به کار گرفته شده در درمان این ناهنجاری‌ها گفت:« عدم تناسب میان اندازه‌ دندان‌ها و فک با روش‌های مختلف مانند کشیدن دندان یا باز کردن فک اصلاح می‌شود. در صورتی که عدم تناسب در قرار گرفتن فک‌ها نسبت به یکدیگر باشد درمان‌های گسترده‌تری به کار گرفته می‌شود.»

 

دکتر فراهانی ادامه داد:« با در نظر گرفتن این که ناهنجاری‌های فکی در فک بالا باشد یا در فک پایین از درمان‌های مختلفی استفاده می‌شود. به طور کلی ناهنجاری‌های فکی در سنین پایین به وسیله‌ دستگاه‌های ارتوپدیک درمان می‌شود.»

 

این متخصص ارتودنسی با اشاره به مدت زمان لازم برای درمان ناهنجاری‌های دندانی گفت:« مدت زمان لازم برای درمان به شدت ناهنجاری بستگی دارد که ممکن است از یک تا سه سال زمان نیاز داشته باشند. در صورتی که میزان ناهنجاری کمتر باشد و نیاز به کشیدن دندان نباشد، اصلاح آن حدود یک سال تا ۱۵ ماه به طول می‌انجامد.»

 

دکتر فراهانی در پایان با اشاره به بهترین زمان آغاز درمان در ناهنجاری‌های فکی و دندانی گفت:« زودترین زمان آغاز در ناهنجاری‌های فکی از حدود شش سالگی به بعد است. برای درمان ناهنجاری‌های دندانی باید دندان‌ها کامل شده باشند که حدود سن ۱۲ سالگی زمان مناسبی برای آغاز درمان است.»