اخبار مهم
Home / بارداری / نام‌ های دختر مذهبی
63719_681.gif

نام‌ های دختر مذهبی

هریس پویا: این مطلب از راهنمای انتخاب اسم درباره انتخاب نامهای دخترانه مذهبی است. حالا که قرار است منتظر یک دختر ناز باشید حتما در بین اسامی مذهبی به دنبال یک اسم کمتر شنیده شده اما بامسما می‌گردید تا کوچولوی‌‌تان را با آن خطاب کنید. پیشنهادهای هریس پویا برای اسامی مذهبی دختر را از دست ندهید.

ساریه
ساریه نام يكی از دختران امام موسی كاظم(ع) بود. این نام در عربی یعنی ابری كه در شب آيد.

مرسا
در عربی یعنی استوار و ثابت شدن و واقع شدن. این کلمه دوبار به صورت «مرسی» در قرآن آمده است.

طهورا
از واژه‌های قرآنی است به معنی پاك كننده و تطهير كننده. به مجاز پاك و پاكيزه هم معنی می‌دهد.

مهدیا
مهدیا مونت مهدی به معنای هدایت‌شده است. مهدیا یعنی دختری که هدایت شده.

هدا
هدا یعنی  هدايت كردن، هدايت و راهنمايی. رسيدن به حق و حقيقت و راه راست، مسير درست هم معنی می‌دهد. این اسم به مجاز دين هدايت یا همان اسلام هم معنی می‌دهد.

یوکابد
در عبری این اسم به عبارت «خداوند بزرگ است» معنی می‌شود. نام مادر هارون و موسي و مريم هم یوکابد بوده.

سِتیلا
ستیلا یک اسم عربی است. نام دختر حضرت موسی کاظم (ع) ستیلا بوده. یکی دیگر از نام‌های حضرت مریم (س) هم ستیلا است. این اسم کمیاب و خوش آهنگ است و به درد کسانی می‌خورند که دنبال اسامی مذهبی کمتر شنیده شده می‌گردند.

ملیسا
در زبان عربي به زماني بين نماز مغرب و عشا ملیسا می‌گفتند. نام دیگر ماه صفر هم ملیسا است. توجه کنید که حرف میم در این اسم فتحه دارد.

حدیث
در عربی به سخني كه از پيامبر اسلام(ص) يا بزرگان دين نقل كنند، حدیث می‌گویند. در قديم داستان، جديد، تازه، نو و به مجاز عشق و سودا هم معنی می‌داده است.

دینا
نام خواهر يوسف(ع) دینا بوده. دینا یعنی داور و داوری و در زبان اوستايي دين معنی می‌دهد. به علاوه این واژه در زبان عبری انتقام يافته معنی شده است.

مهلا
در زبان عربی یعنی آهسته و بی شتاب. مهلا از اسم‌های حضرت زهرا (س) است.

اِسرا
در زبان عربی به سير كردن در شب اسرا می‌گویند. معراج پيامبر اسلام(ص) و نام هفدهمين سوره‌ قرآن كريم که دارای صد و يازده آيه است، اسرا است.

حنانه
به معنی ﻣﻬﺮﺑﺎﻥ ، ﺑﺨﺸﺎﯾﻨﺪﻩ ، ﺑﺴﯿﺎر ﻧﺎﻟﻪ ﮐﻨﻨﺪﻩ. ستونی که قبل از ساختن منبر پیامبر اسلام(ص) هنگام وعظ به آن تکیه می‌فرمودند.

حلما
این نام به معنی دختر صبور و از صفات حضرت زینب است. حلما جمع حَليم بوده و معنی بردباران، صبوران می‌دهد.

راحیل
راحیل نام یک فرشته است. راحیل عربی شده لغت عبری رَجِل به معنای بی‌گناه است. راحیل همسر دوم و محبوب یعقوب و مادر یوسف و بنیامین است. نام او در کتاب پیدایش در تورات ذکر شده ‌است. راحیل دختر لابان و خواهر کوچک‌تر لیاه است. راحیل در نزدیکی بیت‌لحم یهودیه مدفون است.

یسنا
در زبان اوستايی این نام هم ريشه با يشت، در لغت به معنی حمد، پرستش، ستايش، نماز، جشن و در اصطلاح نام يكی از بخش‌های پنجگانه‌ اوستا و مهمترين آنهاست.

رمیصا
بانوی دلیر و جنگجوی صدر اسلام که از زنان دیگر و همچنین خیمه پیامبر دفاع کرد تا اینکه پس از مقاومت و دلیری بسیار شهید شد.