اخبار مهم
Home / بارداری / مکمل کلسیم در بارداری
95427_230.gif

مکمل کلسیم در بارداری

هریس پویا، گروه ترجمه:در این مطلب از راهنمای ویتامین و مکمل دوران بارداری زمانی که شما باردارید، جنین در حال رشد نیاز به کلسیم برای ساخت استخوانهای قوی و دندان، رشد قلبی سالم و اعصاب و عضلات سلامت دارد. کلسیم برای رشد توانایی ریتم قلب و جلوگیری از لخته شدن خون لازم است. اگر شما در زمان بارداری به اندازه کافی کلسیم دریافت نکنید، کودک از منابع کلسیم بدن شما تغذیه میکند و به این ترتیب سلامت شما به خطر می افتد.
چه میزان کلسیم مورد نیاز است؟
زنان بالای ۱۸ سال هزار میلی گرم در روز، پیش، طول و پس از بارداری نیاز دارند و زنان زیر ۱۸ سال حدود هزار و ۳۰۰ میلی گرم کلسیم باید دریافت کنند. 
بیشتر زنان این ماده معدنی را به اندازه کافی دریافت نمیکنند در حالی که حتی بعد از به دنیا آمدن نوزاد هم باید به میزان دریافت کلسیم روزانه توجه شود.
منابع غذایی کلسیم
شیر و سایر محصولات لبنی منابع غنی کلسیم هستند. همچنین ماهی و غذاهای غنی از کلسیم مانند غلات و آب میوه و سویا را میتوان جزو منابع این ماده معدنی دانست. در اینجا میزان کلسیم برخی مواد غذایی را مرور میکنیم.
  • ۱ فنجان ماست بدون چربی: ۴۸۸ میلی گرم
  • ۱ فنجان ماست میوه ای بدون چربی: ۳۴۵ میلی گرم
  • ۲۸ گرم ماهی ساردین: ۳۲۴ میلی گرم
  • ۲۸ گرم پنیر موتزارلا: ۲۲ میلی گرم
  • ۱ قاشق غذاخوری دانه کنجد: ۸۸ میلی گرم

چه زمان باید مکمل بخورید؟

اگر شما در حال دریافت ویتامینهای دوران بارداری هستید به احتمال زیاد دست کم ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی گرم کلسیم دریافت میکنید. اما میتوانید از مکمل کلسیم به صورت جداگانه استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید که بدن شما در هر زمان فقط میتواند ۵۰۰ میلی گرم کلسیم دریافت کند. بنابراین ممکن است نیاز به مکمل کلسیم در دوزهای کم به صورت چند بار در روز داشته باشید.
مازاد کلسیم چه عوارضی دارد؟
استفاده بیش از حد از کلسیم میتواند باعث یبوست، افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه و مانع جذب آهن و روی در بدن شما شود. اطمینان پیدا کنید که دریافت کلسیم شما چه از طریق مواد غذایی و چه مکملها و آب بیش از ۲۵۰۰ میلی گرم نیست. (آب به طور معمول یک و ۱۳۵ میلی گرم کلسیم در هر لیتر دارد و آب معدنی به طور میانگین ۲۰۸ میلی گرم در هر لیتر کلسیم دارد)
انواع مکمل کلسیم
مکمل کلسیم در اشکال مختلف مانند سیترات کلسیم و کربنات کلسیم وجود دارد. به نظر میرسد سیترات کلسیم به راحتی توسط بدن جذب میشود. کربنات کلسیم، کلسیم زیادی را فراهم میکند اما نیاز به اسید معده بیشتر برای حل آن دارد بنابراین بهتر است با غذا مصرف شود. کربنات کلسیم انتخاب خوبی برای افرادی است که داروهای تپش قلب مصرف میکنند چون اسید معده را کاهش میدهد. 
به دنبال مکملهایی با برچسب USP باشید. این نشان میدهد که مکمل حاوی کلسیم کافی بوده و در روده حل خواهد شد.
حواستان باشد که داروی مکمل بدون سرب باشد. برخی از مکملهای کلسیم مانند آنهایی که حاوی پودر استخوان و دولومیت است ممکن است مقدار کمی سرب داشته باشد که برای سلامت جنین مضر است.
یادتان باشد مصرف مقدار کافی ویتامین D برای جذب کلسیم بدن مورد نیاز است.