اخبار مهم
Home / نوزاد / مکمل‌های ضروری برای زنان شیرده
43407_128.jpg

مکمل‌های ضروری برای زنان شیرده

رئیس مرکز تحقیقات ریز‌مغذی‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه مصرف مکمل‌های ید توسط زنان باردار و شیرده از ضرورت‌های اساسی این گروه است، تاکید کرد: مصرف نمک یددار نمی‌تواند به مقدار لازم تامین کننده کمبود ید جامعه باشد و به همین دلیل تهیه و توزیع کپسول‌هایی به صورت مکمل ید برای زنان باردار و شیرده امری الزامی است.

دکتر حسین دلشاد با اشاره به اینکه ید به عنوان یک ریزمغذی، نقش عمده‌ای در تولید هورمون تیروئید دارد، گفت: طبق مطالعات انجام شده بر اساس وضعیت دریافت ید توسط گروه آسیب پذیر جامعه یعنی زنان باردار و مادران شیرده کشور، میزان متوسط ید در این جامعه کمتر از ۱۰۰ میکروگرم در لیتر و گویای کمبود ید است.

وی افزود: اغلب مسئولان برای اصلاح ید در جامعه، مصرف همگانی نمک یددار را توصیه می‌کنند، اما مطالعات مختلف در دنیا و ایران نشان می‌دهد که مصرف همگانی نمک یددار نمی‌تواند ید مورد نیاز زنان باردار و مادران شیرده را تامین کند.

این فوق تخصص غدد داخلی و متابولیسم تصریح کرد: طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی و انجمن تیروئید آمریکا، کلیه زنان باردار و مادران شیرده از چند ماه قبل از اقدام به بارداری نیازمند مصرف مکمل‌های ید هستند.

این عضو هیات علمی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در پایان یادآور شد: خوشبختانه با مشخص شدن نتایج مطالعات مبنی بر نیازمندی جامعه مادران باردار و شیرده به ید، دفتر بهبود تغذیه جامعه و معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، اقدام به تهیه و توزیع کپسول‌هایی به صورت مکمل ید برای تمام زنان باردار و شیرده کشور کرده است.

دلشاد با بیان اینکه هورمون‌های تیروئید که وابسته به ید کافی در بدن است، نقش حیاتی در رشد و تکامل مغز و سیستم اعصاب جنین ایفا می‌کند، خاطر نشان کرد: علاوه بر مصرف نمک یددار که برای مادران باردار و شیرده پیش و حین بارداری الزامی است، تجویز روزانه یک عدد مولتی ویتامین که حاوی ۱۵۰ تا ۲۰۰ میکروگرم ید باشد نیز ضروری است.