اخبار مهم
Home / کودک / ميكروب «پنوموكوك» در کودکان
17025_157.jpg

ميكروب «پنوموكوك» در کودکان

فارس: عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: تعداد زيادي از كودكان ايران به دليل بيماري پنوموني در بيمارستان بستري مي‌شوند و حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد كودكان كشور ناقل ميكروب پنوموكوك هستند. آناهيتا سنائي در نشست خبري « شيوع بيماري پنوموني» با بيان اينكه شايع‌ترين بيماري‌هاي عفوني در بين كودكان، بيماري‌هاي ويروسي هستند، اظهار داشت: سبك‌ بودن و محدود شوندگي، از ويژگي‌هاي بيماري‌هاي ويروسي هستند؛ اين بيماري‌ها تقريباً بدون دارو و با روندي خوش‌خيم بهبود پيدا مي‌كنند. وي افزود: تعداد كمي از بيماري‌هاي عفوني در گروه كودكان را ميكروب‌ها و باكتري‌ها ايجاد مي‌كنند كه برخلاف بيماري‌هاي ويروسي وضعيت كودك در اين نوع بيماري بد و محدود شونده نيست و نياز به مصرف آنتي‌بيوتيك و داروي خاص دارد و در صورت درمان نشدن احتمال مرگ و مير و ضايعات در بيمار افزايش پيدا خواهد كرد. اين فوق‌تخصص كودكان به بيماري پنوموكوك اشاره كرد و گفت: از بين بيماري‌هاي ميكروبي، پنوموكوك در بين كودكان شايع‌تر است زيرا اين ميكروب به ۹۰ تا ۱۰۰ زيرمجموعه تقسيم مي‌شود.

وي پنوموكوك را ميكروبي بسيار مهاجم دانست و افزود: متأسفانه به دليل استفاده بي‌رويه از آنتي‌بيوتيك‌ها انواع مقاوم آن طي سال‌هاي اخير افزايش پيدا كرده است. عضو هيئت علمي دانشگاه شهيد بهشتي با بيان اينكه پنوموكوك شايع‌ترين و قوي‌ترين ميكروب به شمار مي‌رود، بيان داشت: خوشبختانه در طي ۲ تا ۳ دهه اخير واكسن درمان اين ميكروب ايجاد شده است و جاي اميدواري است كه اين واكسن در كشور ما به چرخه توليد برسد. سنائي در خصوص بيماري‌هايي كه منشأ آن ميكروب پنوموكوك است، افزود: ميكروب پنوموكوك گروهي از بيماري‌ها را توليد مي‌كند و به دليل قدرتي كه دارد مي‌تواند هر ارگان يا سيستمي را در بدن انسان به بيماري مبتلا كند؛ مننژيت، ذات‌الريه، عفونت خون، مغز و عفونت گوش مياني از جمله بيماري‌هايي به شمار مي‌رود كه منشأ آنها ميكروب پنوموكوك است. وي اضافه كرد: ذات‌الريه مهمترين بيماري است كه ميكروب پنوموكوك آن را ايجاد مي‌كند. اين بيماري در دنيا نخستين علت مرگ كودكان زير ۵ سال به شمار مي‌رود؛ ايران در بين كشورهاي توسعه يافته در مهار اين بيماري در حد متوسط قرار دارد.
* از هر ۵ كودك زير ۵ سال يك نفر به علت بيماري پنوموني مي‌ميرد
سنائي با بيان اينكه از هر ۵ كودك زير ۵ سال يك نفر به علت بيماري پنوموني جان خود را از دست مي‌دهند، اظهار داشت: شايع‌ترين علت بيماري پنوموني، ميكروب پنوموكوك است كه سالانه ۲ ميليون مرگ در جهان به دليل وجود بيماري پنوموني است.
* حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد كودكان كشور ناقل ميكروب پنوموكوك هستند
عضو هيئت علمي دانشگاه شهيد بهشتي در خصوص راه‌هاي درمان بيماري پنوموني گفت: تعداد زيادي از كودكان ايران به دليل بيماري پنوموني در بيمارستان بستري مي‌شوند؛ ۴۰ تا ۵۰ درصد كودكان كشور ناقل ميكروب پنوموكوك هستند. وي افزود: واكسن پنوموكوك سال‌هاست در جهان كشف شده است ضمن اينكه وجود اين واكسن باعث كاهش هزاران مرگ و مير در جهان شده است. سنائي با بيان اينكه تعداد واكسن پنوموكوك در ايران كم است، عنوان كرد: اگر كودكي در ايران به بيماري پنوموني مبتلا شود به دليل نبود واكسن اين بيماري بايد براي درمان هزينه‌هاي زيادي صرف شود، از اين رو اگر مسئولان ما اين واكسن را به اندازه كافي وارد كنند، هزينه كمتري خواهد داشت.