اخبار مهم
Home / کودک / مهار خشم كودک، بزرگنمایی نکنید
91794921.jpg

مهار خشم كودک، بزرگنمایی نکنید

شهرزاد:هیچ‌وقت فراموش نمیكنم زمانی را که پسر بزرگم با صورتی برافروخته از خشم به خاطر نخریدن بازی جنگی مورد علاقه‌اش، با عصبانیت به من گفت:‌ «از تو متنفرم.»

 

بیش‌تر والدین با این قضیه احساساتی برخورد می‌كنند. اول تعجب می‌كنند، می‌خندند و آن را تقلیدی طوطی‌وار از همسالانش تعبیر می‌كنند، اما بعضی دیگر از نظر احساسی دگرگون می‌شوند، گریه می‌كنند و این فکرها به ذهنشان می‌آید: «بچه من؟!! چه طور می‌تواند؟ هیچ‌كس بیشتر از من او را دوست ندارد، چرا مرا تحقیر كرد؟ چه‌طور می‌توانم با چنین رفتارهایی برخورد كنم؟ اكنون فرزند من كمی تند و تیز شده، در مقابل من ایستاده و به راحتی به من گفته كه از من متنفر است. شاید با این كار می‌خواهد به من نشان بدهد كه به اندازه كافی بزرگ شده و می‌خواهد قدرت‌نمایی كند. می‌خواهد متوجه بشوم كه آن‌قدر بزرگ شده كه راهش را از من جدا كند و خشمش را به من نشان بدهد.»

 

ابراز تنفر از والدین اولین شكل بیان احساسات تند كودكانه است. آن‌ها با گفتن این جمله می‌خواهند به ما نشان بدهند كه از دست ما عصبانی هستند.

 

وقتی آن‌ها از پنج سالگی به ۱۳سالگی می‌رسند مثل ما والدین كه با خواسته‌های آن‌ها مخالفت می‌كنیم، با ما مخالفت می‌كنند و ضرورتی نمی‌بینند كه به پرسش‌های ما جواب واضحی بدهند و ما را متهم می‌كنند به این‌كه بیانصاف و بیش از حد احساساتی هستیم.

 

 

بعد از اولین مشاجره، والدین تصور میكنند كه بزرگ شدن كودك ما یعنی این‌كه از این به بعد در منزل، مشاجره و درگیری داریم و در این مشاجرات، او با عصبانیت به ما توهین میكند. این ذهنیت باعث افسردگی والدین و ترس از آینده میشود. راه‌حل‌هایی برای ایجاد آرامش و رهایی از افسردگی بعد از آن وجود دارد كه با به كارگیری آن‌ها میتوانید در هر زمانی، رابطه خوبی با كودكانتان داشته باشید.

 

مسئله را بزرگ نكنید

كودك را از حال‌وهوای استرس دور كنید. كمی سخت است. موجی از تنفر و عصبانیت، از طرف كودك به طرف شما می‌آید. برای مقابله با این موج سعی كنید او را آرام كنید و از به كار بردن كلماتی كه او را تحریك میكند، پرهیز كنید. اجازه ندهید مسیر صحبت‌های شما به بحث و جدل كشیده شود. دو، سه نفس عمیق بكشید و به او بگویید: «من میدانم كه تو از دست من خیلی عصبانی هستی. من و تو درباره آن صحبت میكنیم، اما نه حالا. بماند برای وقتی كه تو كمی آرام‌تر شوی.»

برای كودك بسیار مهم است كه بفهمد شما احساس خشم و ناراحتی او را درك میكنید. او را از خشم و تنش دور كنید. نصیحت كردن را برای وقت دیگری بگذارید. به او بگویید كه تصمیم گرفته‌اید به شكل منطقی، مشكل را حل كنید. وقتی آرام‌تر شد، از او بپرسید واقعا از شما متنفر است؟ جواب او تا حدی آرامش را به شما بازمیگرداند؛ زیرا او از دوست داشتن شما مطمئن شده است.

عصبانیت كودكان هیچ ارتباطی با خصوصیات شخصیتی آن‌ها ندارد. توجه و درك والدین در زمان فوران احساسات میتواند كمك خوبی برای آرام كردن آن‌ها باشد.

 

عوض کردن فضای غم‌انگیز

زمان پیگیری بحث، اهمیت زیادی دارد. شما نمیتوانید مدت طولانی صبر كنید. ببینید چه‌قدر طول میكشد تا شما و كودكتان از حالت تنش و استرس، به وضعیت اولیه آرامش قبل از طوفان بازگردید.

بعد از شدت گرفتن عصبانیت كودك، كمی صبر كنید. وقتی غر زدن‌هایش را در اتاقش شنیدید، به سراغش بروید. شاید هنوز در ظاهر عصبانی باشد، ولی اگر دقت كنید، می‌بینید كمی آرام شده است.

در مورد چیزهای مختلف با او صحبت كنید تا استرس او كم‌تر شود. كم‌كم موضوع صحبت را به سمت عامل اصلی بحث بكشانید، بدون هرگونه تنش و استرس. اگر دیدید كودك هنوز آمادگی ندارد، بحث را همان‌جا تمام كنید.

اگر كودك آمادگی داشت، از او بپرسید كه عامل نگرانیاش چیست و چه كمكی از دست شما برمیآید؟ به او بگویید همه زحماتی كه میكشید، به خاطر اوست تا او بتواند زندگی آرامی داشته باشد. بگویید شما نمی‌خواهید زندگیاش را خراب كنید و تمام تلاش شما برای خوشبختی و آرامش اوست. مدام به او یادآوری كنید كه دوستش دارید تا او هم بتواند هر چه زودتر بحث و مشاجره پیش آمده را فراموش كند.

 

نظرش را بپرسید

وقتی آرامش به خانه برگشت، كم‌كم شكایت‌های كودك و نصیحت‌های والدین شروع میشود. والدین معمولا نگرانند كه طوفان خشم كودك، دوباره شروع شود. از او بپرسید برای این‌كه دوباره این اتفاق نیفتد، باید چه كار كرد. توپ را جلوی پایش بگذارید تا به هر طرف كه میخواهد ضربه بزند. از این‌كه برایش ارزش قائل هستید، خوشحال میشود، اما به طور نامحسوسی با شما درگیر خواهد شد تا بتواند چیزهایی را كه دوست دارد، داشته باشد و از شما امتیاز بگیرد.

 

 

دوستت دارم

اگر وقتی كودك عصبانی است، به احساساتش توجه کنید، به او آرامش میدهید. با وجود این‌كه نسبت به شما ابراز تنفر میكند، اما در قلبش شما را دوست دارد. با آرامش‌تان به كودكتان میگویید كه حتی وقتی با من تند صحبت میكنی، باز هم دوستت دارم. این برایش تسلیبخش است و به او کمک می‌کند به آرامش اولیه برگردد و از رفتارش پشیمان شود.

 

احساسات تند، زودگذر و مقطعی است. كودكان در هر سن‌وسالی نیاز دارند كه به آنان یادآوری شود كه «طوفان خشم، یك‌باره فروكش میكند. در این طوفان سركش، هیچ پناهگاهی مطمئن‌تر از عشق والدین نیست.»