اخبار مهم
Home / کودک / معرفی آثار جدید عباس جهانگیریان، نویسنده ای که رودكي را كور كرد
01clip_image001.gif

معرفی آثار جدید عباس جهانگیریان، نویسنده ای که رودكي را كور كرد

ایبنا: عباس جهانگيريان نويسنده كودك و نوجوان هم‌اكنون سه كتاب زير چاپ دارد. او مشغول نوشتن فيلمنامه‌اي بر اساس رمان «فارابي» است، دو رمان «خانه درختي» و «مزد خط» را بازنويسي مي‌كند و براي تاليف رمان «رودكي» نيز با نشر زلال قراردادي بسته است.

«خواب دخترها چپ نيست» نام اثري است كه قرار بود تا پيش از نمايشگاه كتاب منتشر شود. ولي از آنجا كه تصاوير اين كتاب مشكلاتي داشت، با اعتراض من كتاب دوباره به مرحله تصويرسازي رفت و پس از اين مرحله از سوي نشر زلال به چاپ خواهد رسيد.

وي درباره دومين اثر زير چاپ خود يادآور شد: نشر پيدايش نيز به زودي كتابي را با عنوان «حكايت‌هاي چهار مقاله نظامي عروضي» براي نوجوانان منتشر مي‌كند. در اين كتاب تكيه اصلي روي حكايت‌هاي چهارمقاله بوده است تا كتابي جذاب براي نوجوانان از آب درآيد و بنابراين، ذكر مسايل تكنيكي و فني چهارمقاله در دستور كار نبوده است.

جهانگيريان با اشاره به كتاب «اردشير بابكان» نيز گفت: كار تاليف اين رمان تاريخي

عمدي دارم كه ادبيات را به سينما نزديك كنم. چراكه تصورم بر اين است كه در آينده، اين نوع داستان بيشتر جواب مي‌دهد و مخاطبان بيشتري هم خواهد داشت

نيز كه به تاريخ بنيانگذاري سلسله ساساني مي‌پردازد، مدت‌ها پيش به پايان رسيده و هم‌اكنون در مرحله اصلاحات است. اين كتاب را نشر مدرسه منتشر خواهد كرد.

اين داستان‌نويس كودك و نوجوان، تاليف فيلمنامه‌اي را بر اساس رمان «فارابي» نوشته خودش نيز در دست دارد. اين فيلمنامه براي موسسه صبا و به منظور ساخت يك انيميشن سينمايي نوشته مي‌شود.

دو رمان «خانه درختي» و «مزد خط» نيز ديگر آثار جهانگيريان هستند كه هر دو در مرحله بازنويسي قرار دارند.

اما مهم‌ترين پروژه تاليفي اين نويسنده در حال حاضر، رمان تاريخي «رودكي» است كه قرارداد تاليف آن با نشر زلال بسته شده است. جهانگيريان درباره اين اثر گفت: كار پژوهشي اين كتاب كاملا به اتمام رسيده و هم‌اكنون در حال تاليف متن آن هستم.

وي در پاسخ به پرسش خبرنگار ابينا درباره رويكرد او در اين رمان به مسئله نابينايي رودكي كه محل مناقشات بسيار بوده، خاطرنشان كرد: من رودكي را در پايان عمرش كور كردم! به اين معني كه معتقدم او در اصل بينا بوده و در پايان عمر طي مسائلي با ميل كشيدن به چشم‌هايش، او را كور كرده‌اند

در شيوه روايتي «نما داستان»، نويسنده حذف شده و در عوض، عناصر بصري جايگزين او مي‌شوند

جهانگيريان خاطرنشان كرد: رودكي شعرهايي دارد كه محال است سروده فردي همواره نابينا بوده باشند.

وي سبك نگارش خود را در اين رمان «نما داستان» خواند و افزود: اين سبك را مدتي است كه در كارهاي مختلف به كار مي‌گيرم و «هامون و دريا» نيز كه از نظر بسياري از منتقدان اثر موفقي بوده، بر اساس همين شيوه شكل گرفته است.

جهانگيريان با بيان اين كه نسبت به «نما داستان» تا كنون اعتراض‌هايي نيز صورت گرفته، ادامه داد: در اين شيوه نوشتاري، همزمان داستان را در قالب فيلمنامه نيز مي‌نويسم. البته نه با سكانس‌بندي، ولي در ذهن خودم بخش‌هاي مختلف داستان را پلان‌بندي مي‌كنم.

وي درباره دلايل علاقه‌اش به اين شيوه نيز گفت: عمدي دارم كه ادبيات را به سينما نزديك كنم. چراكه تصورم بر اين است كه در آينده، اين نوع داستان بيشتر جواب مي‌دهد و مخاطبان بيشتري هم خواهد داشت. در اين شيوه روايتي، نويسنده حذف شده و در عوض، عناصر بصري جايگزين او مي‌شوند.