اخبار مهم
Home / کودک / قد کودک،علل کوتاهی قد نسل جدید چیست؟
304x166xdownloadP285P29.jpg.pagespeed.ic_.LOKT8dDXrk.jpg

قد کودک،علل کوتاهی قد نسل جدید چیست؟

 شهرزاد:کوتاهی قد در کودکان همواره مورد نگرانی اولیای آن‌ها بوده و سبب می‌شود تا پیگیری و مراقبت‌های بیشتری را برای پی بردن به علت و درمان آن انجام دهند. منظور از کوتاهی قد آن است که در یک کودک، اندازه قد در شرایط یکسان از نظر جنس، سن و نژاد از سایر کودکان کوتاه‌تر باشد. در برخی موارد نیز کندی رشد در جوار کوتاهی قد به طور اشتراکی وجود دارد. بلندی بیش از اندازه قد نیز نگران کننده است.

علل کاهش رشد و کوتاهی قد در کودکان :

کاهش میزان مصرف تغذیه مادر باردار و مشکلات روانی و اجتماعی مادر در تغذیه و پرورش کودک، روماتیسم مفصلی، بی‌اشتهایی، مشکلات روانی واجتماعی کودک، ژنتیک، بیماری‌های مادرزادی، اختلال در عمل هورمون‌هایی چون هورمون رشد (جی.اچ )، فوق کلیه پرولاکتین، ال.اچ، اف.اس.اچ وهورمون‌های تیروئید غده هیپوفیز در مغز به عنوان مهمترین علت هورمونی در ایجاد کوتاهی قد دخالت دارد و در صورتی که این غده در تولید هورمون رشد سستی نشان دهد کوتاهی قد رخ می‌دهد.

علل بلندی قد:

ژنتیک (سرشتی)، اختلالات ژنتیکی مادرزادی (سندرم مارفان وسندرم کلاین فیلتر )، ازدیاد تولید هورمون رشد از غده هیپوفیز مغز (جی. اچ) که به ژیگانتیسم شهرت دارد و اختلالات تیروئیدی.

پیشگیری و درمان :

برای این‌که کودکان با اختلالات قد و رشد دچار نشوند باید آزمایشات طبی و معاینات و ارزیابی رشد و وزن کودک را به صورت منظم انجام دهند و باید شرایطی به وجود آید که مشکلات روحی و روانی کودک و مادر به حداقل برسد و در صورتی که از تغذیه مناسب برخوردار نیستند برنامه غذایی مناسبی برایشان تهیه شود.

 

۱٫استفاده از لبنیات، حبوبات، میوه  به ویژه سبزیجات که تهیه آن مستلزم هزینه زیادی نیست، بسیار ضروری است.

۲٫ نباید از داروهای ممنوعه استفاده شود.

۳٫ مشاوره ازدواج به ویژه ازدواج فامیلی را بسیار جدی بگیرید.

۴٫ در ماه‌های اول تولد و تا ۲ سالگی باید در مورد رشد کودک، وزن و قد او حساسیت بیشتر نشان داد و او را همسن و سال‌هایش مقایسه کرد.

۵٫ در صورت مشکوک بودن از نظر قد و سن و نژاد نسبت به سایر کودکان باید به پزشک مراجعه کرد تا به درمان کودک بپردازد.