اخبار مهم
Home / قصد بارداری / قبل از بارداری، تیروئیدتان را کنترل کنید
64211_357.jpg

قبل از بارداری، تیروئیدتان را کنترل کنید

سوال مخاطب هریس پویا: پریود من سه روز یا چهار روز بیشتر نیست، بعد روز چهارم دیگه خون ریزی ندارم. کم کاری تیروئید هم دارم و قصد بارداری هم دارم. می خوام بدونم تاریخ تخمک گذاری کی می شه؟

دکتر فاطمه کیخواه، جراح و متخصص زنان و زایمان:
تعیین روز تخمک گذاری به صورت دقیق کار ساده ای نیست اما اگر سیکل منظم و بیست و هشت روزه ای داشته باشید معمولا چهارده روز مانده به پریود بعدی تخمک گذاری برای تان اتفاق می افتد. برای تعیین دقیق تر روز تخمک گذاری می توانید از کیت تخمک گذاری استفاده کنید که کار با آن نسبتا ساده است. این کیت ها را می توانید از داروخانه تهیه کنید و در ادارتان قرار دهید. افتادن دو خط قرمز روی کیت تخمک گذاری نشانه این است که به زمان تخمک گذاری نزدیک شده اید و بیست و چهار تا سی و شش ساعت دیگر تخمک برای تان آزاد می شود. البته بهترین کار این است که با توجه به سختی تعیین دقیق روز تخمک گذاری در روزهایی که پاک هستید هر یک یا دو شب در میان با همسرتان مقاربت داشته باشید چون مقاربت منظم زوجین شانس بارداری را برای تان افزایش می دهد.

پاسخ دکتر فرزانه جعفری، متخصص زنان، زایمان و نازایی:
رشد مغز جنین در سه ماهه اول بارداری وابسته به تیروئید مادر است. بنابراین نباید کمترین اثری از کم کاری تیروئید در مادر باشد و لازم است کسی که تیروئید کم کاری دارد، در هر ماه از بارداری آزمایش بدهد، مخصوصا در سه ماه اول بارداری تا بارداری را با سلامت پشت سر بگذارد و بچه سالمی به دنیا بیاورد. داروهای شما تیروئید را کنترل می کند، بنابراین حتما آنها را به موقع مصرف کنید.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.

براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.