اخبار مهم
Home / بارداری / فیبروم دلیل سقط من بوده است؟
93665_724.png

فیبروم دلیل سقط من بوده است؟

سوال مخاطب هریس پویا: من ۳۰ سالمه ۲ ماهه پیش در هفته های شروع بارداری سقط داشتم که ۲ ماه لکه بینی داشتم و بعد با قطع شدن آن دکتر انجام کورتاژ رو برای من ضروری ندانستن بعد با انجام سونو متوجه شدم که یک فیبروم به اندازه ی ۵٫۷*۵٫۳ در رحم دارم که به گفته ی دکتر مشکلی رو در رحمم ایجاد نکرده سوالم این هست که این می تونه دلیل سقط باشه؟پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:

دوست عزیز خیلی خیلی بعید است که سقط شما در بارداری قبلی تان به این دلیل بوده باشد که فیبرومی در رحم تان با این ابعاد دارید. از نظر آماری از هر ۵ تا خانمی که بارداری می شوند یک نفرشان جنین اش را سقط می کند که این مساله معمولا دلایل کروموزومی دارد. یک سقط در بارداری اول مشکل خاصی را نشان نمی دهد و در خیلی از موارد هم نیاز به هیچ بررسی و کار خاصی ندارد و فرد سه ماه بعد می تواند با اجازه پزشک اش باردار شود پس خودتان را قضاوت نکنید که چون فیبروم داشتید لزوما جنین تان را سقط کردید. بعضی از فیبروم ها هستند که ممکن است با لانه گزینی تداخل داشته باشند و منجر به سقط شوند ولی این مساله در مورد همه فیبروم ها صدق نمی کند.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.

براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.