اخبار مهم
Home / بارداری / فولیک اسید را سه ماه زودتر شروع کنید
95408_470.gif

فولیک اسید را سه ماه زودتر شروع کنید

هریس پویا، گروه ترجمه: در این مطلب از راهنمای ویتامین و مکمل دوران بارداری گفته شده اگر شما باردارید یا به فکر باردار شدن هستید حتما درباره ویتامینهای این دوران و اسید فولیک زیاد شنیده اید. با این حال شاید درباره اهمیت مصرف چنین ویتامینی پیش و حین بارداری اطلاعات کاملی نداشته باشید.
از چه زمان باید فولیک اسید خورده شود؟
نقایص هنگام تولد معمولا ۳ تا ۴ هفته اول بارداری رخ می دهد. بنابراین مهم است که اسید فولیک در مراحل اولیه که مغز و نخاع کودک در حال شکل گیری است به اندازه کافی در بدن باشد. اگر درباره تلاش برای بارداری با پزشک صحبت کنید او حتما به شما توصیه میکند این ویتامین را دست کم سه ماه زودتر شروع به خوردن کنید. یک مطالعه نشان داد زنانی که یک سال پیش از بارداری اسید فولیک مصرف میکنند، تولد زودرس تا ۵۰ درصد در آنها کاهش می یابد. اداره کنترل و پیشگیری از بیماریها توصیه میکند که مصرف اسید فولیک حداقل یک ماه پیش از بارداری باید شروع شود و هر روز استفاده شود. با این حال همچنین توصیه میکند که تمام زنانی که در سنین باروری قرار دارند بهتر است هر روز اسید فولیک مصرف کنند. بنابراین حتی اگر هنوز تصمیم به بارداری ندارید بهتر است این ویتامین را مصرف کنید.
چرا نیاز به اسید فولیک دارید؟
به چند دلیل شما نیاز به اسید فولیک دارید. واقعیت این است که این ویتامین از نقایص لوله عصبی و نقایص هنگام تولد مانند اسپینابیفیدا و آنانسفالی در مراحل بسیار اولیه پیشگیری میکند.  این ویتامین بر ۳ هزار بارداری در سال در ایالات متحده اثر میگذارد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها گزارش میدهد زنانی که از یک ماه قبل از بارداری و در طول سه ماهه اول بارداری از اسید فولیک استفاده میکنند خطر نقص لوله عصبی نوزاد در آنها ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش می یابد. بعضی از تحقیقات نشان میدهد که اسید فولیک همچنین خطر ابتلا به شکاف لب، شکاف کام و انواع خاصی از نقص قلبی را کاهش میدهد.
بدن شما برای جلوگیری از کم خونی نیاز به اسید فولیک دارد. اسید فولیک همچنین برای تولید، ترمیم و عملکرد DNA و نقشه ژنتیکی و بلوکهای ساختمانی ضروری است. بنابراین دریافت کافی اسید فولیک به ویژه در رشد سریع سلول از  جفت و رشد کودک بسیار مهم است. بعضی از تحقیقات نشان میدهد که مصرف مولتی ویتامین با اسید فولیک ممکن است خطر ابتلا به پره اکلامپسی، نوعی اختلال پیچیده که میتواند سلامت شما و کودک را تحت تاثیر قرار دهد، کاهش میدهد. 
چه مقدار اسید فولیک مورد نیاز است؟
برای کاهش خطر ابتلای کودک به نقایص لوله عصبی متخصصان توصیه میکنند ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک در روز دست کم یک ماه پیش از باردار شدن، مصرف شود. حتما برچسب مکملی را که مصرف میکنید بخوانید تا مطمئن شوید به اندازه کافی از این ویتامین دریافت میکنید. حواستان باشد بیش از هزار میکروگرم در روز دریافت نکنید مگر به توصیه پزشک. این موضوع برای گیاهخواران بسیار اهمیت دارد چون در معرض خطر کمبود ویتامین B12 و اسید فولیک هستند. 
چه زمان نیاز به اسید فولیک اضافی دارید؟
به نظر میرسد زنان چاق بیشتر در معرض خطر قرار دارند و به همین دلیل پزشک توصیه به مصرف بیشتر از ۴۰۰ میکروگرم در روز میکند. زنانی که مبتلا به دیابت هستند با مصرف داروهای ضد تشنج خاص ممکن است در معرض خطر باشند و به همین دلیل این گروه هم باید دوز مصرفشان را با پزشک هماهنگ کنند.