اخبار مهم
Home / کودک / فلسفه برای کودکان، زشتي و زيبايي به زبان ساده
125824.jpg

فلسفه برای کودکان، زشتي و زيبايي به زبان ساده

 خبرگزاری فارس: کتاب «زشتی و زیبایی» نوشته بریژیت لَبه و میشیل پوچ با زبانی ساده کودکان را با مفهوم فلسفی زشتی و زیبایی آشنا می‌کند.

 

نویسندگان این کتاب تلاش کرده‌اند با بحث درباره جنبه‌های مختلف رفتارها و نگاه‌های روزمره کودکان و نوجوانان، نوعی نگاه عمیق‌تر را نسبت به مفهوم زشتی و زیبایی در آن‌ها ایجاد کنند.

بریژیت لَبه معتقد است بیشتر وقت‌هایی که می‌گوییم زشت هستیم، به نظرمان واقعاً آن قدر هم زشت نیستیم. این بیشتر نشانه این است که مشکل چیز دیگری است. ما نسبت به خودمان احساس خوبی نداریم. در درون‌مان احساس تهی بودن و عدم جذابیت می‌کنیم، احساس کمبود نسبت به دیگران.

به نوشته نویسندگان کتاب «زشتی و زیبایی»، درست است که زیبایی توجه دیگران را جلب می‌کند، ولی این که نگاه دیگران زیبایی می‌آفریند هم درست است.

آنچه در این کتاب به کودکان یاد داده می‌شود این است که خوب دیدن، خوب شنیدن و خوب حس کردن، توانایی نگاه کردن و لذت بردن از زیبایی‌های طبیعت، همگی قابل یادگیری‌اند.

با این حال نویسندگان این اثر بر این باورند که انسان‌ها زیبایی را یا حس می‌کنند یا نمی‌کنند و نمی‌توان زیبا دیدن را به کسی آموخت ولی می‌توان خوب دیدن، خوب شنیدن و خوب حس کردن را به همه آموخت.

کتاب «زشتی و زیبایی» از سلسله کتاب‌های «یک فنجان فلسفه» است که نشر ماهی منتشر می‌کند. این کتاب را مریم‌بانو موسایی به فارسی برگردانده است.

«زشتی و زیبایی» در ۴۵ صفحه با شمارگان ۳ هزار نسخه و قیمت ۲۶۰۰ تومان منتشر شده است.