اخبار مهم
Home / نوزاد / فتق ناف نوزاد چیست؟
95694_361.gif

فتق ناف نوزاد چیست؟

نوزادان تازه متولد شده موجودات بسیار حساسی هستند که در معرض خطرات و مشکلات ابتدای تولد هستند. بدن آنها در حال تجربه وضعیت جدیدی در خارج از محیط رحم است و ممکن است در ابتدای راه دچار مشکلات و عوارضی شوند که به همین تغییر شرایط زیست آنها برمی‌گردد؛ تغییراتی مثل فتق ناف.

درباره این مشکل و علل بروز و درمان‌های آن از دکتر بهروز عرب‌پور، متخصص اطفال مشورت می‌خواهیم. او درباره ریشه این عارضه می‌گوید: در هنگام تولد طناب نافی که ارتباط جنین با مادر را از طریق جفت ممکن کرده بود، و وظایفی مانند رساندن مواد مغذی مورد نیاز جننی را بر عهده داشت، جدا می‌شود. بعد از تولد این اتصال که از راه عضلات ناحیه شکم به وجود آمده بود قطع و باعث بسته شدن ناف می‌شود. در بعضی از نوزادان فرآیند بسته شدن ناف تا حدود ۵ سالگی به طول بینجامد. ضعف عضلات شکم و عوامل دیگر باعث می‌شود ناف بسته نشود و نوزاد دچار فتق شود.

عرب‌پور ویژگی‌های فتق ناف و شیوع آن را این طور توصیف می‌کند: برجستگی، بیرون زدن و ورم کردن ناف در نوزادان از نشانه‌های فتق ناف هستند که بیشتر هنگام گریه کردن و زور زدن مشخص می‌شوند. فتق ناف به جنسیت نوزاد مربوط نمی‌شود و به یک میزان در نوزادان دختر یا پسر احتمال بروز دارد. این مشکل بیشتر در کودکان با وزن کم یا نارس دیده می‌شود. البته نوزادان تیره پوست نیز از گروه‌های مستعد فتق ناف هستند. در حالتی که نوزاد آرام است و در حالت خوابیده به سر می‌برد این پدیده نمایان نیست. فتق ناف نوزادان با درد همراه نیست. هر چند که اگر فتق ناف با درد همراه باشد و کودک به خاطر آن بی‌قراری کند یا اینکه دچار استفراغ یا تغییر رنگ در ناحیه ناف شود حتما باید به سرعت به پزشک متخصص مراجعه کرد.

این متخصص اطفال در مورد خطرات این پدیده و نگرانی والدین می‌گوید: فتق ناف پدیده نسبتا شایعی در نوزادان است و باعث نگرانی چندانی برای والدین نیست زیرا در اغلب موارد به صورت خود به خود برطرف شده و نیاز به درمان یا عمل جراحی ندارد. البته در صورت بروز هر گونه نشانه در ناحیه ناف بهتر است که به پزشک متخصص اطفال مراجعه شود تا از وجود فتق ناف و نیز بی‌خطر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

بهروز عرب‌پور، متخصص اطفال در پایان درباره مواردی که نیاز به عمل جراحی پیدا می‌کنند، تاکید می‌کند: فتق ناف تنها در مواردی که خطر بروز نکروز روده وجود داشته باشد یا دچار افزایش سایز در نوزادان زیر دو سال شود یا از نوع فتق ناف تنه درختی باشد نیاز به عمل جراحی پیدا می‌کند.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.