اخبار مهم
Home / قصد بارداری / عوارض متوقف کردن روش های جلوگیری از بارداری (۲)
26603_519.jpg

عوارض متوقف کردن روش های جلوگیری از بارداری (۲)

هریس پویا، گروه ترجمهدر بخش اول از این مطلب به ۳ عارضه بعد از متوقف کردن روش های پیشگیری از بارداری اشاره کردیم. در ادامه به مرور ۳ عارضه دیگر که پس از متوقف کردن روش های پیشگیری از بارداری با آن رو به رو خواهید شد، می پردازیم. 
کمردرد و گرفتگی عضلانی
با اینکه این عوارض ناخوشایند و خسته کننده هستند اما این دردها نشانه اتفاق هیجان انگیزی است که درون شما در حال رخ دادن است. علاوه بر تخمک گذاری ماهانه، شما کیستی تولید می کنید که تخمک را نگه می دارد، همان تخمکی که قرار است فرزند شما باشد. زمانی که کیست، تخمک و مایعات اطراف آن را رها می کند، این فرآیند می تواند همراه با درد، گفتگی عضلات و کمردرد باشد. زمانی که تخمک بالغ و از تخمدان جدا می شود، حتی امکان دارد در یک سمت از زیر شکم تان  احساس نیشگون سریع و کوچک را تجربه کنید. در حالی که این دردها خوشایند نیستند اما می توانند به شما کمک کنند تا زمان تخمک گذاری را متوجه شوید.
افزایش میل جنسی
اگر با قطع روش های جلوگیری از بارداری، ناگهان متوجه افزایش شدید میل جنسی خود شده اید، نگران نباشید. قرص های ضدبارداری هورمونی می توانند میل جنسی را کاهش دهید و به همین علت با قطع آنها، ناگهان با افزایش این میل مواجه می شوید. این مسئله می تواند برای باردار شدن مفید باشد چون معمولا افزایش میل جنسی در زمان تخمک گذاری بیشتر اتفاق می افتد.
اگر قرص، چسب و یا حلقه شما به خوبی کار می کرده، عادت ماهانه شما منظم بوده و در زمان های دیگر ماه، لکه بینی نداشتید اما بعد از قطع روش های جلوگیری از بارداری وضعیت تغییر می کند و ممکن است در زمان تخمک گذاری، لکه بینی داشته باشید و این اتفاق می تواند دوباره پیش از شروع عادت ماهانه تکرار شود. معمولا بعد از قطع روش های پیشگیری هورمونی که وضعیت را متعادل نگه می داشتند، اولین عادت ماهانه شما با شدت زیادی همراه است. بهتر است تا پیش از باروری، آمادگی لازم را داشته باشید.
افزایش حساسیت بویایی
فقط زنان باردار نیستند که حساسیت بویایی بالایی دارند. اگر برای مدتی تخمک گذاری نکرده باشید –زمانی که از روش های پیشگیری از بارداری استفاده می کنید- ممکن است از اینکه تا چه اندازه بینی تان در مورد بهترین زمان باروری شما می داند، تعجب خواهید کرد. در واقع، بینی زنانی که در حال تخمک گذاری هستند در مقایسه با زنانی که در این وضعیت قرار ندارند و همینطور در مقایسه با زنان یائسه ، مردان و کودکان از حساسیت بیشتری برخوردار است. این مسئله می تواند به دلیل تاثیر هورمون های استروژن و پروژسترون بر حس بویایی باشد. با نوسانات میزان این هورمون ها در طول ماه، حساسیت شما به بوها تغییر می کند.