اخبار مهم
Home / زایمان / عزیمت به بیمارستان برای زایمان (۴)
22855_686.jpg

عزیمت به بیمارستان برای زایمان (۴)

هریس پویا، مستانه تابش: چهارمین مطلب از بسته عزیمت به بیمارستان به شما می گوید که وقتی به بیمارستان رسیدید، باید انتظار چه مراحلی را تا قبل از شروع زایمان داشته باشید.


به محض رسیدن به بیمارستان چه کارهایی باید انجام دهم؟

قبل از رفتن به بیمارستان با پزشک معالج تان هماهنگ کنید. شاید هنوز به مرحله مناسب زایمان نرسیده باشید و فقط در قدم اول باشید. در این حالت بهتر است چند ساعتی در منزل بمانید و استراحت کنید و بعد خودتان را به بیمارستان برسانید. اینکه از کدام در بیمارستان وارد می شوید، کاملا بستگی به ساعت ورودتان، وضعیت شما و مقررات بیمارستان دارد. به هر حال در اولین قدم همراه همسرتان به استیشن پرستاری مراجعه کنید. احتمالا کاغذهای اداری هست که باید آنهار ا پر کنید. نگران این مرحله نباشید؛ کادر بیمارستان وضعیت شما را به خصوص اگر درد داشته باشید، به خوبی درک کرده و بخشی از کار را به بعد از زایمان و به دنیا آمدن نوزاد موکول می کنند.
اینکه در مرحله بعد به کدام بخش منتقل می شوید نیز بستگی به وضعیت تان دارد. اگر در مرحله فعال زایمان هستید، احتمالا به اتاق زایمان منتقل می شوید و در غیر این صورت شما را به اتاق معاینه می برند تا وضعیت خودتان و جنین مورد بررسی قرار گیرد و پزشک ببیند که دهانه رحم تان چقدر باز شده است.

از معاینه تا زایمان
اینکه در مرحله بعد چه گام هایی را باید طی کنید تا برای زایمان آماده شوید، بستگی به قوانین بیمارستان دارد ولی به طور معمول این اقدامات برای خانم بارداری که قرار است زایمان کند، صورت می گیرد:

۱٫ آزمایش خون و تعویض لباس: در ابتدا یک پرستار از شما آزمایش ادرار می گیرد که برای انجام این کار باید داخل یک شیشه ادرار کنید. سپس یک گان مخصوص بیمارستان به شما داده خواهد شد تا بپوشید.

۲٫ چک علائم حیاتی: در این مرحله ضربان قلب، فشار خون و درجه حرارت بدن شما کنترل می شود. وضعیت تنفسی شما نیز در این مرحله بررسی شده و از شما می خواهند که در مورد انقباضات رحمی خود توضیح بدهید؛ هر چند ثانیه یک بار درد را احساس می کنید، چقدر طول می کشد و به نظر خودتان شدتش چقدر است. همچنین در این مرحله از شما در خصوص داشتن یا نداشتن خونریزی واژینال و پاره شدن کیسه آب نیز سوال خواهند کرد.

۳٫ مانیتورینگ تعداد و فاصله انقباضات و ضربان قلب جنین: در این مرحله شما به یک دستگاه الکترونیکی متصل می شوید تا وضعیت ضربان قلب جنین چک شود. احتمالا در اتاق زایمان تا پایان کار به این دستگاه متصل خواهید بود تا هر لحظه امکان مانیتورینگ وضعیت جنین در کانال زایمانی وجود داشته باشد. ولی این احتمال هم وجود دارد که پزشک یا ماما در ابتدا با یک دستگاه دیگر به نام داپلر به ضربان قلب جنین گوش کند.

۴٫ معاینه شکمی و واژینال: این تقیربا آخرین مرحله ای است که قبل از انتقال به اتاق زایمان پشت سر خواهید گذاشت. در این مرحله پزشک باید سایز حدودی جنین را تخمین بزند و در صورت نیاز برای ایجاد پارگی در کیسه آب، معاینه با اسپکتوکلوم نیز انجام خواهد شد. همچنین معاینه لگنی برای اینکه بدانند دهانه رحم تان تا چه اندازه باز شده است، ضروری خواهد بود. اگر بعد از این معیانه شکی در خصوص وضعیت جنین وجود داشته باشد، سونوگرافی نیز برای شما انجام خواهد شد.

اگر بعد از همه این معاینات پزشک صلاح ببیند شما را به منزل یا بخش می فرستد تا چند ساعتی صبر کنید و دهانه رحم تان به اندازه کافی باز شود و بعد به اتاق زایمان منتقل شوید یا در حالت دوم اگر همه چیز به خوبی پیش رفته و دهانه رحم به اندازه کافی باز و متسع شده باشد، به اتاق زایمان منتقل خواهید شد.

اگر می خواهید درباره عزیمت به بیمارستان بیشتر بدانید، ادامه مطالب این بسته را در این صفحه ببینید.