اخبار مهم
Home / کودک / صدا زدن والدین به اسم، واکنش تند بدترین راه است
350x275x21-khwdkhm-mn-r-bh-sm-khwchkh-sd-mykhnd-tbyy-st.jpg.pagespeed.ic_.WpqjXMzZml.jpg

صدا زدن والدین به اسم، واکنش تند بدترین راه است

این امر بسیار طبیعی است که کودک‌تان گاهی شما را با نام کوچک‌تان صدا کند و شما نیز نباید واکنش تندی نسبت به این امر نشان دهید. در واقع کودک دیده است که دیگران شما را به نام کوچک‌تان صدا می­کنند و او تنها می­خواهد رفتار آن­ها را تقلید کند.

 

 

هریس پویا: زمانی که کودک این کار را انجام می­دهد، با او وارد یک بازی شوید. در واقع او نیز در فضای یک بازی در دنیای بزرگ­ترهاست. حتی می­بینید که وقتی او شما را به نام کوچک صدا می­زند، خنده­اش می­گیرد، چون متوجه می­شود که کاری غیر طبیعی را انجام داده است. این کار برای کودک همان قدر خنده­دار است که مثلاً شما موهایتان را با مسواک شانه کنید.

ممکن است وقتی نام خود را از زبان کودک می­شنوید، کمی متعجب یا حتی ناراحت شوید، اما یادتان باشد که این مساله در مقایسه با مشکلات دیگر بسیار کوچک است.

حتی اگر از این مساله ناراحت می­شوید، ناراحتی خود را جلوی کودک نشان ندهید و سعی کنید او را به فضای بازی ببرید و در همان فضای بازی با صدای بلند او را به ادامه این کار تشویق کنید.

اما اگر این مشکل ادامه ­دار شد و همچنان شما را ناراحت می­کرد، بهتر است به کودک بگویید که شما ترجیح می­دهید کلمه «مامان» را از زبان او بشنوید. به او بگویید که این یک اسم خاص است که شما تنها از زبان او می­توانید آن را بشنوید و سعی کنید رابطه میان فرزند و مادر را برای او توضیح دهید.

حتی می­توانید از این فرصت استفاده کنید تا برای کودک‌تان رابطه میان بزرگ‌ترها و رابطه­شان با کودک را توضیح دهید. این شاید برای کودک جالب باشد که بداند بعدها کدامیک از این نام­ها را خود خواهد داشت و چرا این نام­ها و عناوین با هم تفاوت دارند. به این ترتیب و به مرور زمان رفتار کودک تغییر خواهد کرد و به همان شکلی برمی­گردد که شما می­خواهید.