اخبار مهم
Home / زایمان / شایع‌ترین عارضه پس از زایمان
24576_427.jpg

شایع‌ترین عارضه پس از زایمان

ایسنا: فرناز محمدیان با اشاره به رعایت مراقبت‌های پس از زایمان، اظهار کرد: مراقبت‌های پس از زایمان از ابعاد گوناگون اهمیت بسزایی دارد که مادران باید نکات و علائم مشکوک را بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند؛ چرا که بی‌توجهی به این موارد ممکن است تاثیرات سویی بر جای گذارد.

وی افزود: مادران باید پس از زایمان به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت و برای مراقبت‌های بیشتر در بیمارستان بستری ‌شوند و پس از ترخیص نیز مراقبت‌های ویژه اهمیت به سزایی دارند. در ضمن وجود تب در مادر فارغ از زایمان به دلیل عفونت‌های ادراری بروز می‌کند.

این پزشک متخصص با اشاره به اینکه ۱۰ روز اول پس از زایمان برای مادر اهمیت ویژه‌ای دارد، تصریح کرد: تغییراتی در دوران بارداری رخ می‌دهد که پس از زایمان این نوع دگرگونی به حالت اولیه برمی‌گردد و مادران نباید نگرانی چندانی در این خصوص داشته باشند، چرا که مسئله نگران‌کننده‌ای نیست.

وی یادآور شد: از جمله نکاتی که مادران پس از زایمان باید به آن توجه داشته باشند عبارت‌ است از وجود تب، البته هرگونه تب پایدار بعد از زایمان ناشی از عفونت رحم است، مگر اینکه خلافش ثابت شود. همچنین در صورت خونریزی‌های غیرطبیعی و با حجم زیاد باید برای انجام درمان‌های لازم به پزشک و یا متخصص مربوطه مراجعه کنند.