اخبار مهم
Home / نوزاد / سوراخ کردن گوش کودک هم شرط دارد!
2471_766.jpg

سوراخ کردن گوش کودک هم شرط دارد!

باشگاه خبرنگاران: هنگام سوراخ کردن گوش به این نکته باید توجه داشت که هرگاه این کار با درنظر داشتن نکات صحیح انجام نشود، ممکن است سبب بسیاری از عفونت‌ها گردد.
دکتر مریم ملکی، متخصص پوست، مو و زیبایی درگفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: هنگام سوراخ کردن گوش، در اولین مرحله، مشخص نمودن مکان مورد نظر حائز اهمیت است چرا که قرار گرفتن سوراخ، بر روی غضروف نه تنها باعث ایجاد درد می‌شود، بلکه زمینه را برای ایجاد عفونت‌ها نیز مهیا می‌سازد که در درمان آن آنتی‌بیوتیک‌های معمولی هم موثر نخواهد بود و در بعضی حالات سبب خونریزی مداوم می‌شود. 
وی افزود: هر‌گاه سوراخ بر روی عضروف ایجاد شود، برای ترمیم سوراخ گوش باید مدت سه هفته آن را ضدعفونی کرد و با آب نیم گرم و صابون شستشو داد. 
همچنین برای اینکه بعد از سوراخ کردن گوش، از ایجاد چسبندگی و ترشحات در اطراف سوراخ جلوگیری گردد، بهتر است گوشواره را در گوش بچرخانیم. 
دکتر ملکی تصریح کرد: اکثر خانم‌ها سوزن را هنگام سوراخ کردن گوش سوزن را به نمک و یا آب پیاز آغشته می‌کنند، تا سبب ضدعفونی شدن آن شود، درحالی که این کار صحیح نیست و سبب ایجاد میکروب می‌گردد. 
میکروب‌های موجود در سوزن در اثر قرار گرفتن در آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه و یا قرار گرفتن در الکل از بین می‌رود. 
وی خاطرنشان کرد: پس از سوراخ کردن گوش بهتر است اطراف سوراخ هر روز با محلول ضد عفونی کننده پاک گردد. 
همچنین تا زمانی که گوش کاملاً خوب نشده  استفاده از عطر در اطراف گوش خودداری شود.