اخبار مهم
Home / قصد بارداری / سن مناسب بچه دار شدن،چه زمانی است؟(۲)
49642_105.jpg

سن مناسب بچه دار شدن،چه زمانی است؟(۲)

امروزه بسیاری از زوج‌ها بچه‌دار شدن را به تاخیر می‌اندازند، چرا که می‌خواهند تعادلی میان حرفه‌شان و سایر اهداف زندگی‌شان و تمایلشان به داشتن فرزند برقرار کنند؛ اما درعین‌حال زوج‌هایی که بیش‌ازحد بچه‌دار شدن را به تاخیر می‌اندازند، ممکن است با مشکلات باروری روبرو شوند یا دریابند که اصلا نمی‌توانند بچه‌دار شوند.در مطلب پیش در مورد سن مناسب بارداری صحبت کردیم و در ادامه داریم:

براساس یافته‌های این پژوهشگران، زوج‌هایی که تمایل به انجام IVF دارند و می‌خواهند بختی ۹۰ درصدی برای دستیابی به شمار مطلوب فرزندانشان را داشته باشند، باید برای داشتن یک بچه پیش از ۳۵ سالگی، برای داشتن دو بچه پیش از ۳۱ سالگی و برای داشتن ۳ بچه پیش از ۲۸ سالگی زن اقدام کنند. اگر زوجی تمایل به استفاده از IVF دارند و بخت ۷۵ درصدی برای باردار شدن را می‌پذیرند، آنگاه برای داشتن یک بچه می‌توانند تا ۳۹ سالگی، برای داشتن دو بچه تا ۳۵ سالگی و برای داشتن سه بچه تا ۳۳ سالگی زن صبر کنند.

پژوهشگران می‌گویند زوج‌هایی که نمی‌خواهند از IVF استفاده کنند، اما بخت ۷۵ درصد بارداری (به‌جای بخت ۹۰ درصدی) را می‌پذیرند، می‌توانند برای داشتن یک بچه تا ۳۷ سالگی زن و برای دو بچه تا ۳۴ سالگی زن و برای سه بچه تا ۳۱ سالگی تلاش برای بارداری را به تاخیر بیندازند.

این پژوهشگران که مقاله‌شان در شماره ۱۹ژوئیه ژورنال Human Reproduction منتشر کرده‌اند، می‌نویسند: «زوج‌هایی که بخت بالای (۹۰ درصدی) داشتن خانواده‌ای با دو بچه را می‌خواهند، شاید تعجب کنند که در صورت پذیرفتن انجام IVF حداکثر تا ۳۱ سالگی زن و در موارد عدم انجام IVF حداکثر تا ۲۷ سالگی او وقت دارند.»پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه اراسموس در هلند می‌گویند که این نتایج ممکن است برای زوج‌هایی اطمینان‌بخش باشد که فقط یک بچه‌دارند یا تصمیم‌شان این است که بخت کمتر بچه‌دار شدن را بپذیرند.

این پژوهشگران می‌گویند این بررسی جدید بر سن زنان متمرکز بود، زیرا بررسی‌ها نشان داده‌اند که سن زن اهمیت بسیار بیشتری از سن شوهر از لحاظ باروری دارد. آن چنانکه که جامعه پزشکی تولیدمثل آمریکا می‌گوید، کاهش کیفیت اسپرم مردان معمولا در سال‌های بالاتر زندگی پس از ۶۰ سالگی رخ می‌دهد.

سوءبرداشت‌ها درباره باروری
دکتر اولین ماک- لین متخصص غدد تناسلی و استادیار دپارتمان زنان و زایمان و علوم تولیدمثلی در دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو می‌گوید: «در مجموع این تخمین‌های جدید معقول به نظر می‌رسند، گرچه تفاوت‌های موجود میان هلند و آمریکا ممکن است به معنای آن باشد که زنان آمریکایی می‌توانند بچه‌دار شدن را اندکی بیشتر از مقادیر یافت شده در این بررسی به تاخیر بیندازند.»

ماک- لین گفت، برای مثال، میزان‌های موفقیت IVF در آمریکا اندکی بالاتر از میزان موفقیت استفاده‌شده در مدل این پژوهشگران است (برای مثال، به گفته او این مدل فرض می‌کند که یک زن ۲۵ ساله ۳۲ درصد بخت موفقیت در IVF را دارد، درحالی‌که میزان موفقیت IVF برای زنی در این سن در آمریکا حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد است).

به‌علاوه، به گفته ماک- لین زنان آمریکایی که مشکل باردار شدن دارند، IVF را زودتر از زمان فرض شده در این مدل شروع می‌کنند، به‌این‌ترتیب ممکن است کل فرآیند مدت کمتری طول بکشد و بنابراین «زمان شروع برای بچه‌دارشدن‌شان» را بتوان چند سال دیگر به تاخیر انداخت.

گویست گفت: «من نمی‌توانم به یک بیمار ۲۷ ساله بگویم که اگر می‌خواهی سه بچه داشته باشی، باید زودتر شوهر کنی. متغیرهای بسیار زیادی وجود دارند که در تنظیم خانواده نقش ایفا می‌کنند.» به گفته او زنان هنگامی باید تلاش برای باردار شدن را آغاز کنند که احساس کنند که آماده پذیرفتن عضوی جدید در خانواده هستند. او می‌گوید: «شما نمی‌توانید زندگی‌تان را براساس یک مدل پیش‌بینی‌کننده امور پیش ببرید.»

دکتر ملیسا گویست، استادیار بالینی زنان و زایمان در مرکز پزشکی وکسنر در دانشگاه ایالتی اوهایو یادآور شد که گرچه این پژوهشگران از اطلاعاتی دقیق برای به دست آوردن این تخمین‌ها استفاده کرده‌اند، مشکل است یافته‌های آنان را در دنیای واقعی به کار برد.

در مقابل، این پژوهشگران می‌گویند سوءبرداشت‌هایی درباره چگونگی تاثیر سن بر باروری رایج هستند. نظرخواهی‌ها نشان می‌دهند که بسیاری از افراد جوان درباره بختشان برای بچه‌دار شدن پس از ۳۵ سالگی بیش‌ازحد خوش‌بین هستند. به گفته آنان، این تخمین‌های جدید «ممکن است به افزایش آگاهی عمومی درباره امکانات و محدودیت‌های تولیدمثل انسانی یاری برساند.» ماک- لین با این نکته موافق است.

او می‌گوید: «من اغلب زنانی را می‌بینم که ۴۰ سال یا بیشتر دارند و هنگامی‌که می‌فهمند در این سن ۶۰ درصد از تخمک‌های زن غیرطبیعی هستند، شگفت‌زده می‌شوند.» ماک-لین می‌گوید، این یافته‌های جدید ممکن است هشداری برای زنان، بیماران و متخصصان زنان و زایمان باشد تا «درباره بخت باروری زنان واقع‌گرا باشند.»

به گفته پژوهشگران هلندی این یافته‌ها مربوط به زوج‌های بدون مشکلات شناخته‌شده باروری است که در آنان سن تنها عامل شناخته‌شده موثر بر باروری است.