اخبار مهم
Home / قصد بارداری / سن مناسب بچه دار شدن،چه زمانی است؟(۱)
49630_574.jpg

سن مناسب بچه دار شدن،چه زمانی است؟(۱)

امروزه بسیاری از زوج‌ها بچه‌دار شدن را به تاخیر می‌اندازند، چرا که می‌خواهند تعادلی میان حرفه‌شان و سایر اهداف زندگی‌شان و تمایلشان به داشتن فرزند برقرار کنند؛ اما درعین‌حال زوج‌هایی که بیش‌ازحد بچه‌دار شدن را به تاخیر می‌اندازند، ممکن است با مشکلات باروری روبرو شوند یا دریابند که اصلا نمی‌توانند بچه‌دار شوند.

چه وقت تلاش برای بچه‌دار شدن را شروع کنیم؟
پژوهشگران در این بررسی یک مدل کامپیوتری ایجاد کردند که ۱۰ هزار زوج که در تلاش برای بارداری بودند، شبیه‌سازی می‌کرد. در این مدل بخت بارداری در یک ماه معین، میزان احتمال اینکه بارداری به پایان نرسد و احتمال اینکه زوج نابارور باشند، در نظر گرفته‌شده بود.

این مدل همچنین این موضوع را هم در نظر گرفته بود که برخی از زوج‌ها، با باردارشدن از طریق IVF موافق نیستند. این پژوهشگران می‌گویند زوج‌هایی که نمی‌خواهند از IVF استفاده کنند، اما بخت ۷۵ درصد بارداری (به‌جای بخت ۹۰ درصدی) را می‌پذیرند، می‌توانند برای داشتن یک بچه تا ۳۷ سالگی زن و برای دو بچه تا ۳۴ سالگی زن و برای سه بچه تا ۳۱ سالگی تلاش برای بارداری را به تاخیر بیندازند.

براساس یافته‌های این پژوهشگران، زوج‌هایی که تمایل به انجام IVF دارند و می‌خواهند بختی ۹۰ درصدی برای دستیابی به شمار مطلوب فرزندانشان را داشته باشند، باید برای داشتن یک بچه پیش از ۳۵ سالگی، برای داشتن دو بچه پیش از ۳۱ سالگی و برای داشتن ۳ بچه پیش از ۲۸ سالگی زن اقدام کنند. اگر زوجی تمایل به استفاده از IVF دارند و بخت ۷۵ درصدی برای باردار شدن را می‌پذیرند، آنگاه برای داشتن یک بچه می‌توانند تا ۳۹ سالگی، برای داشتن دو بچه تا ۳۵ سالگی و برای داشتن سه بچه تا ۳۳ سالگی زن صبر کنند

محققان در یک بررسی جدید که در هلند انجام شده، به دنبال یافتن پاسخی برای این پرسش بودند. این پژوهشگران حداکثر سنی را که زن باید شروع به تلاش برای باردار شدن کند، بسته به تعداد فرزندانی که زوج می‌خواهند داشته باشند و اینکه با استفاده از لقاح آزمایشگاهی (IVF) موافق هستند یا نه و با در نظر گرفتن اینکه باروری با افزایش سن زن به‌طور پیش‌رونده‌ای کاهش می‌یابد، تخمین زدند.

البته این پژوهشگران یادآور شدند که باروری مردان نیز ممکن است با افزایش سن تغییر کند، اما این تغییر اصلا به حد تغییر باروری در زنان نمی‌رسد، بنابراین آنان برای تخمین‌هایشان روی سن زنان متمرکز شدند. برای مثال، این نتایج نشان داد که زوج‌هایی که می‌خواهد ۹۰ درصد بخت داشتن دست‌کم یک بچه را داشته باشند و نمی‌خواهند از IVF استفاده کنند، باید پیش از رسیدن زن به ۳۲ سالگی تلاش برای باردار شدن را شروع کنند. براساس این بررسی جدید، برای ۹۰ درصد بخت داشتن دو بچه بدون IVF، زوج باید پیش از رسیدن زن به ۲۷ سالگی تلاش برای باردار شدن زن را شروع کنند.

درعین‌حال این بررسی نشان داد که اگر زن و همسرش با استفاده از IVF مشکلی نداشته باشند یا بخت کمتر موفقیت را بپذیرند، ممکن است بتوانند تا چند سال – و در برخی از موارد ۱۰ سال یا بیشتر- هم بارداری را به تاخیر بیندازند.

این پژوهشگران می‌گویند: «آخرین حد سنی که یک زوج باید برای باردار شدن تلاش کند، بستگی زیادی به اهمیتی دارد که آنان به یک اندازه معین و مطلوب برای تعداد اعضای خانواده می‌دهند و نیز اینکه IVF در مواردی که بارداری طبیعی رخ نمی‌دهد، گزینه قابل‌قبولی هست یا نه.»

ادامه دارد…