اخبار مهم
Home / زایمان / سزارین فقط با این شرایط
54213_252.jpg

سزارین فقط با این شرایط

یک متخصص بیماری‌های زنان و زایمان با تاکید بر اینکه سزارین برای تمام زنان باردار توصیه نمی‌شود، گفت: این جراحی تنها در شرایط پیچیده، خطرناک و موارد ضروری که می‌تواند جان مادر و نوزاد را حفظ کند، قابل استفاده است.

دکتر الهه رجایی با اشاره به اینکه مدت زمان بهبودی مادر در عمل سزارین بیشتر از زایمان طبیعی است، اظهار کرد: بروز سردرد شدید بعد از زایمان به دلیل داروهای بیهوشی، ایجاد لخته‌های خونی به خصوص در پاها و لگن، احتمال آمبولی ریه، چسبندگی داخل شکم، عفونی شدن زخم جراحی و خطر در بارداری‌های بعدی مانند خونریزی و مشکل جفت و پارگی رحم از عوارض سزارین است.

وی گفت: سزارین یک عمل جراحی است که بریدگی‌ای را در دیواره شکم و رحم مادر ایجاد می‌کنند که خطر آن بیشتر از وضع حمل طبیعی است.

وی برخی از جراحی‌های سزارین را از قبل پیش بینی شده دانست و ‌یادآور شد: اگر نوزاد در رحم چرخیده باشد، دارای وزن زیاد، هیدروسفالی (بزرگی جنین به علت تجمع مایع) و جُفت زود‌تر از وقت خود از دیواره رحمی جدا شده باشد باید با عمل سزارین نوزاد را به دنیا آورد. همچنین اگر مادر دچار مشکلات پزشکی، بارداری چند قلویی و یک جراحی بر روی رحمش انجام داده باشد فقط می‌تواند با عمل سزارین نوزاد را به دنیا آورد.

این متخصص بیماری‌های زنان و زایمان با بیان این مطلب که شیوه زایمان در زنان متفاوت است، خاطر نشان کرد: در برخی موارد و برای حفظ سلامت مادر و کودک، سزارین بهتر از زایمان طبیعی است. همچنین اگر هنگام زایمان مشکلات غیرمنتظره‌ای رخ دهد، پزشک از طریق سزارین کودک را به دنیا می‌آورد.

رجایی اضافه کرد: اگر مادر یک بیماری خاص مانند بیماری قلبی، فشارخون بالا و عفونت (نظیر ایدز) داشته باشد و سر کودک پایین قرار نگیرد که سلامتی نوزاد در خطر باشد و خونریزی در مادر افزایش یابد، پزشک از طریق سزارین نوزاد را به دنیا می‌آورد.

این متخصص بیماری‌های زنان و زایمان گفت: مصرف غذاهای کم کالری، کم چربی مانند گوشت سفید، میوه و سبزیجات در وضعیت جسمانی بعد از سزارین می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. همچنین زنانی که به تازگی عمل سزارین انجام داده‌اند، بعد از شش هفته با پیاده‌روی‌های آهسته و کم می‌توانند به کاهش وزن خود کمک کنند.