اخبار مهم
Home / کودک / سرطان‌ های شایع در کودکان
55245_835.jpg

سرطان‌ های شایع در کودکان

برای پیشگیری از سرطان، سبک زندگی موضوع بسیار مهمی است به طوری که باید از چاق شدن کودکان، خوردن غذاهای پرچرب، بی‌تحرکی کودکان و… جلوگیری کنیم و به غذاهای ارگانیک روی بیاوریم. درباره بیماری‌های خونی نیز مشاوره پزشکی بسیار اهمیت دارد و با استفاده از این مشاوره می‌توان آنها را کنترل کرد بنابراین به زوج‌های جوان توصیه می‌کنیم که مشاوره‌های پزشکی را در هنگام ازدواج جدی بگیرند.

دکتر عظیم مهرور در نهمین همایش سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران و کنگره بین‌المللی چالش‌ها در هماتولوژی و آنکولوژی کودکان با بیان اینکه بیمارستان محک یک بیمارستان فوق‌تخصصی صدتختخوابی کودکان است، گفت: این بیمارستان در سال ۱۳۸۶ راه‌اندازی شد و در حال حاضر ۸۴ تخت فعال دارد که مجهز به همه امکانات هستند.

وی با بیان اینکه براساس اساسنامه بیمارستان محک، بیماران سرطانی تا سنین ۱۶ سال تحت پوشش این موسسه قرار می‌گیرند، گفت: در حال حاضر اقدامات درمانی موثر درمان‌های حمایتی مناسب علاوه بر درمان‌های دارویی برای کودکان مبتلا به سرطان در این موسسه انجام می‌گیرد، چراکه درمان سرطان تنها به درمان پزشک وابسته نیست و نیاز به یک تیم درمانی موثر دارد.

رییس بیمارستان فوق تخصصی محک با بیان اینکه درمان بیماران سرطانی بسیار پرهزینه است، گفت: البته در موسسه محک به تنها چیزی که فکر نمی‌کنیم بحث در مساله مالی است و همه هزینه‌ها تحت پوشش موسسه هستند.

مهرور سرطان خون و مغز را بیشترین سرطان در بین کودکان عنوان کرد و گفت: عوامل بروز این سرطان‌ها بسیار متفاوت است و آلودگی هوا، سبک زندگی، ژنتیک، آلاینده‌ها، پارازیت‌ها و… می‌تواند در زمره عوامل بروز این سرطان‌ها باشد اما هیچ یک را نمی‌توان به عنوان علت قطعی بروز سرطان نام برد.

هزینه‌های بیماری‌های خونی مادرزادی تحت پوشش قرار گیرد
دکتر حسن ابولقاسمی، رییس انجمن خون و سرطان کودکان ایران درباره بحث داروها و درمان‌های بیماری‌های خونی گفت: در بیماری‌های خونی می‌دانیم که هموفیلی و تالاسمی تحت پوشش بوده و فرانشیز آنها از سوی دولت پرداخت می‌شود، اما در این میان برخی بیماران مبتلا به بیماری‌های خونی مادرزادی تحت پوشش کافی قرار ندارند و فرانشیز آنها بسیار بالاست و باید به این بیماران نیز توجه کرد و آنها را تحت پوشش قرار داد، چراکه هزینه‌های درمان و داروی آنها می‌تواند آنها را به فقر بکشاند.

وی درباره هزینه‌های درمان سرطان گفت: در این حوزه خیریه‌هایی که در بخش اطفال فعال هستند، داروهای کم‌یاب سرطان را تحت پوشش قرار داده و تامین می‌کنند، اما گاهی درمان‌های کمکی برای درمان سرطان نیز وجود دارد که باید آنها را نیز باید مورد حمایت و پوشش بیمه قرار داد.

نهمین همایش سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران و کنگره بین‌المللی چالش‌ها در هماتولوژی و آنکولوژی کودکان به مدت سه روز و با محور سرطان‌های خون، پیوند مغز استخوان، تالاسمی و بیماری‌های خونریزی دهنده در بیمارستان فوق‌تخصصی محک برگزار می‌شود.