اخبار مهم
Home / قصد بارداری / سابقه یک زایمان زودرس و دو سقط
66207_406.jpg

سابقه یک زایمان زودرس و دو سقط

سوال مخاطب هریس پویا: من خانمی هستم ۳۶ ساله. پانزده سال است ازدواج فامیلی کردم و سه تا بارداری داشتم که اولی زایمان زودرس که منجر به ناراحتی قلبی بچه شد و دو تای بعد سقط زیر سه ماه بود. الان قصد بارداری دارم لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ دکتر مینو آیرملو، متخصص زنان و زایمان:
با توجه به اينكه شما دو بار سقط داشته ايد پس نازايى نداريد. با توجه به علائمى كه اشاره كرديد دچار سقط عادتى يا مكرر هستيد. دلايل متعددى باعث اين عارضه می شود:
در اكثر موارد اختلالات سيستم ايمنى مادر به گونه اى عمل مى كند كه جنين را دفع مى كند. اختلالات ژنتيك و ناهنجارى هاى كروموزومى در والدين و جنين، و مشكلات اناتوميك رحم از ديگر عوامل اين عارضه است. در اين موارد معمولا قبل از باردارى اسپرين تجويز مى شود تا انعقاد خون برطرف شود.
اگر به خاطر سنتان عجله داريد و يا اشكال كروموزومى شما را نگران مى كند از روش اى وى اف مى توانيد استفاده كنيد. در مواقعى كه بيش از يك سال ونيم از قصد باردارى بگذرد و بارورى انجام نشود نازايى ممكن است.  

پاسخ رویا شریفان، کارشناس ارشد مامایی:
با توجه به اینکه سه بارداری مساله دار را پشت سر گذاشتید باید شما همراه همسر به کلینیک های تخصصی جهت بررسی علل سقط مکرر مراجعه کنید. در این موارد معمولا انجام آزمایشات ژنتیک ضروری خواهد بود. ضمن اینکه با توجه به سن شما بهتر است از روش های کمک باروری با اطمینان بیشتر استفاده کنید.

هریس پویا جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.

براي عضويت در خبرنامه هریس پویا و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.