اخبار مهم
Home / قصد بارداری / زمان مناسب برای باردار شدن را می‌دانید؟
24731_945.jpg

زمان مناسب برای باردار شدن را می‌دانید؟

الو دکتر: بارداری زن زمانی رخ می‌دهد که تخمک در داخل رحم توسط اسپرم بارور و به یک تخم تبدیل می‌شود، این تخم به دیواره‌ی رحم چسبیده و شروع به رشد می‌کند. باروری یا تلفیق گامت‌ها نیز حاملگی می‌نامند.

برای برخی از زوج‌ها باردار شدن بسیار ساده بوده در شرایطی که برای بسیاری از زوج‌ها این امری دشوار است. شاید یک زن از روزهای تخمک‌گذاری خود به طور دقیق مطلع نباشد و شاید به خاطر همین نداند که جهت باردار شدن چه زمانی برای رابطه جنسی مناسب است.

۱- روز باروری را مشخص کنید
بسیاری از خانم‌ها نمی‌توانند روز تولید سلول جنسی‌شان را در چرخه‌ی قاعدگی‌شان تشخیص دهند. در این جور مواقع بهتر است از تست پیش‌بینی تخمک‌گذاری خانگی استفاده کنند تا بتوانند آن روز بخصوص را تشخیص دهند.

۲- داشتن رابطه‌ی جنسی توام با شادی
برای زوج‌هایی که تصمیم به بچه‌دارشدن دارند داشتن یک رابطه‌ی جنسی توام با شادی و نشاط بسیار مهم است، چرا که شانس باردار شدن را افزایش می‌دهد.

۳- پیش از موعد تخمک‌گذاری رابطه‌ی جنسی داشته باشید
در اکثر مواقع تخمک در روز چهاردهم از چرخه‌ی قاعدگی، سلول جنسی تولید می‌کند اما این زمان در تمام زنان یکسان نیست. علاوه بر این، بعد از آزاد شدن سلول جنسی این سلول تا ۲۴ ساعت زنده مانده و یک اسپرم پس از ورود به درون واژن نیز بین ۳ تا ۵ روز دوام می‌آورد.

۴- سعی کنید با شریک زندگی‌تان بیشتر ارتباط جنسی داشته باشید
هرچند ارتباط جنسی در اطراف روز تخمک‌گذاری می‌تواند احتمال آبستن شدن را افزایش دهد، اما بهتر است زوج‌ها تلاش کنند که ۲ تا ۳ بار در هفته با هم رابطه‌ی جنسی داشته باشند و یا به طور منظم ۳ تا ۴ روز پیش از تخمک‌گذاری این کار را انجام دهند. این کار هم باعث سلامت جنسی و روانی خانواده می‌شود و هم احتمال بارداری را افزایش می‌دهد.

۵- به پزشک مراجعه کنید
مراجعه به پزشک متخصص پیش از باردار شدن بسیار مفید خواهد بود تا شما را از بروز هر‌گونه عفونتی که می‌تواند به لحاظ جنسی منتقل شود، آگاه کند.

علائم بارداری